به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ چشم‌ها فقط پنجره‌هایی به روح شما نیستند؛ آنها پنجره‌هایی رو به سلامتی هم محسوب می‌شوند.  

پزشکان می‌گویند در بیماری‌های خود ایمنی و آلرژی تمام علائم در چشم بیمار خود را نشان می‌دهد. به عنوان مثال درحالی که چشم‌ها قرمز شده‌اند و دچار ترشح یا خارش هستند یا به نور حساسیت داشته و تغییرات بصری رخ می‌دهد می‌توان به انواع بیماری‌ها و مشکلات در بدن بیمار پی برد.

همچنین مشکلات خود چشم از روی خود چشم‌ها مشخص هستند. بیماری‌هایی مانند مشکلات عصب بینایی یا تغییرات عروق از چشم‌ها مشخص هستند، به همین علت است که توصیه می‌شود بزرگسالان هر 2 سال یک‌بار چشمان خود را به یک متخصص نشان دهند. 

اما برخی از مشکلات و بیماری‌ها هم هستند که نشانه های بروز آن‌ها را می‌توان از روی چشم‌ها فهمید و به این ترتیب به بهبود هرچه سریع‌تر بدن کمک کرد. در این رابطه 7 بیماری خطرناک که از راه چشم‌ها قابل تشخیص هستند را به شما معرفی می‌کنیم که در ادامه خواهید خواند.

سکته مغزی

سکته مغزی زمانی ایجاد می شود که خون رسانی مغز به صورت ناگهانی در اثر وجود یک لخته خونی یا پارگی عروق متوقف شود. در هنگام سکته مغزی و در دقایق اولیه فرد احساس می کند که یکی از چشم هایش بینایی خود را از دست داده است. البته این علائم به سرعت محو می شود اما از روی علائم بیماری و سوابق بیمار پزشکان می توانند رابطه سکته مغزی و خلل ایجاد شده راتشخیص دهند.

فشارخون

رگ‌های خونی در پشت شبکیه چشم مانند نشتی یا خونریزی یا تغییرات ظاهری این عروق که ناشی از فشار خون مزمن یا تنگی عروق است در پشت شبکیه چشم نشان دهنده فشار خون بالاست. البته باید دانست فشار خون بالا گاها موجب سکته و یا حمله قلبی می شود.

دیابت

یکی از علت‌های شایع نابینایی وجود دیابت در افراد است. دیابت به رگ‌های خونی داخل شبکیه چشم آسیب رسانده و در نهایت کوری و نابینایی را به دنبال دارد. به همین دلیل همواره به بیماران تاکید می شود که سالانه به چشم پزشک مراجعه کنند.

ام اس

MS یک بیماری خود ایمنی مزمن بوده که روی بینایی، تعادل، هماهنگی و عملکرد دیگر ارگان های بدن تاثیر می‌گذارد. البته تنها علائم بینایی برای تشخیص این بیماری کافی نیست. علائمی مثل سوزن سوزن شدن سر انگشتان و یا مشکلات عضله‌ای هم می‌توانند نشانه‌های این بیماری باشند. عموما علائم این بیماری در  بیمار با تغییراتی چون کاهش بینایی، تغییرات در حساسیت به رنگ، درد با حرکات مردمک چشم، و تغییرات در ادراک بینایی شناسایی می‌شود.

مشکلات هورمونی

هورمون‌ها در بین دیگر عوامل تاثیر زیادی روی سلامت چشم، ایجاد اشک و بهداشت سطح چشم ایفا می‌کنند. هنگامی که مشکلات هورمونی مربوط به چشم رخ بدهد علائمی مانند قرمزی چشم، التهاب سطح چشم،  خشکی در سطح چشم، تاری دید، سوزش و التهاب، احساس جسم خارجی و دشواری کار با کامپیوتر مشاهده می‌شود.

ایدز

ایدز می‌تواند منجر به ایجاد بیماری‌های جدی چشم مانند التهاب شبکیه و در نهایت باعث کوری شود. علائم اولیه رتینیت تاری دید، لکه‌های سیاه و سفید در دید، یک نقطه کور و چشمک زدن چراغ‌های روشن در چشم است.

سرطان

معاینات مکرر چشم می‌تواند در واقع نجات‌دهنده زندگی باشد. انواع خاصی از خونریزی در شبکه چشم می‌تواند نشان دهنده ابتلا به سرطان خون باشد. ملانوم بدخیم نیز می‌تواند در پشت چشم علائم خود را نشان دهد. چشم پزشکان براساس تغییرات چشمی ایجاد شده در بیمار می‌توانند انواع مختلف سرطان‌ها را تشخیص دهند.

خبرنگار: ناهید سمیعی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: