به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ در دامنه کوه خشچال در منطقه الموت در ۷۵ کیلومتری قزوین یکی از زیباترین دریاچه‌های طبیعی ایران قرار دارد که چشم اندازهای تماشایی آن را از معروف‌ترین دریاچه‌های ایران کرده است.

اُوان به معنی محل تجمع آبی که از زمین می‌جوشد. دریاچه اوان در جاده الموت دریاچه‌ای بکر است که از تاریخ ۲۰ بهمن ۱۳۸۹ به عنوان هشتاد و نهمین اثر طبیعی- ملی در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

 وقتی به دریاچه برسید اگر سوار قایق شده و به وسط آب بروید، زلالی آن به چشم می‌خورد و می‌توان جوشش آب از درون زمین را مشاهده کرد.

ارتفاع این دریاچه حدود 1810 متر از سطح دریا دارد، وقتی از بالا به دریاچه می‌نگریم پوشش گیاهی زیبایی را می‌بینیم که دریاچه را محصور کرده و تا پای کوه‌های اطراف پیش رفته است.

در زمستان سطح دریاچه یخ می‌زند و می‌توان بر رویش اسکی سواری کرد. در تابستان آب و هوای خنک و تماشای فضای سبز دیدنی به همراه تفریحاتی مثل قایق سواری، آبتنی،  کوهنوردی خیلی ها را مشتاق رفتن به این دریاچه می‌کند.

همچنین این دریاچه زیستگاه جانواران فراوانی مانند سیاهگوش، شغال، بز کوهی، کبک، کل و شاهین بوده و در آب این دریاچه نیز آبزیان و ماهی هایی مانند قزل آلا، اردک ماهی، کپور و لاک پشت زیست می‌کنند.

دریاچه اوان در منطقه صید و شکار ممنوع قرار دارد چراکه شکار بی رویه در سال‌های گذشته صدمات جبران ناپذیری را به اکوسیستم منطقه و حیات جانداران وارد کرده است. بسیاری از تابلوها که بازدیدکنندگان را از ماهیگیری باز می دارند باز هم افرادی به این کار مشغول می شوند و زندگی ماهیان را به خطر می اندازند.

رسوبات کف دریاچه و گیاهان موجود در آن یکی از دلایلی است که شنا در اوان را به یک فعالیت پرخطر تبدیل می کند. پس بهترین کار این است که به تابلوهای هشدار دهنده توجه کنید و زندگی خود و دیگران را به خطر نیندازید.

عمیق‌ترین بخش دریاچه که توسط یک تیم غواصی در ۱۸ مرداد ماه سال ۹۲ با استفاده از دو دستگاه دایو کامپیوتر سانتو اندازه‌گیری شده است، ۶/۸ متر با دمای آب ۲۳ درجه سانتیگراد و میدان دید در زیر آب کمتر از یک متر است که در جنوب شرقی آن واقع شده‌ است. البته برخی از مردم محلی عمق‌های متفاوتی را برای این دریاچه عنوان کرده‌اند که تیم غواصی چنین چیزی را تایید نکرد.

آدرس دریاچه

در جاده زیبای قزوین- الموت، دشت‌های سرسبز و گردنه‌های کوهستانی را پشت سر می‌گذارید از  رجایی دشت رد می شوید و حدود ۳ ساعت پیش می روید تا به یک دو راهی برسید، راه را به سمت دریاچه اوان پیش می‌گیرید و پس از گذشتن از روستای زرآباد دریاچه را در روبروی خود می‌بینید.

dkQiV5pTcGPyegvaZ1yAdYv13h5YXlAqAXmCBxb3

hoO9KsAe3OnQNDT7-1534739457955

iPwdbtlXdxSY0ss8EghpDfvRY8CfSUh6BKnxewMT

KUb9G8uJRbwz2qj4-1534241588758

Mlx22DLpR5nMhXTxclZVU7LD3lKrwKitAsow2lvw

NUai9QRQp01l9djA-1534739534728

ovan

z5DXu5bBsq4SiwsuJpNNL8Bp80Z439Bs6BvsJqIO

ovan-nature

Ovan-Lake-5-610x380

Ovan-Lake-2-610x380

دریاچه-اوان2-650x364

خبرنگار: سیمین برادران

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: