به‌گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ «رضا اردکانیان» روز سه شنبه در دوازدهمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در آیین آغاز عملیات اجرایی پروژه آبرسانی به ۱۲۶ روستا در روستای «صدیق زهی» چابهار با ابراز همدردی با آسیب دیدگان سیلاب اخیر در سیستان و بلوچستان افزود: طبیعی است که با چنین بارش پردامنه‌ای از احتمال بروز سیلاب و برخی خسارات ناشی از آن گریزی نیست. امید می‌رود با صبوری هموطنان و با تلاش و فعالیت همه دست اندرکاران خسارات وارده به حداقل رسیده و هر چه زودتر شرایط عادی برقرار شود تا بعد از آن شاهد منافع و فواید این بارش‌ها در جهت اشتغالزایی و تولید بیشتر باشیم.

وی در این آیین که با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد، میزان ذخایر آب شیرین در مخازن استان سیستان و بلوچستان اعم از چاه نیمه‌ها و سدها را یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون متر مکعب و حجم خالی موجود در یکی از سدها را حدود ۱۰ میلیون مترمکعب اعلام کرد و آن را نویدبخش سالی پرخیر و برکت برای کشاورزان، دامداران و روستاییان این استان دانست.

وزیر نیرو با اشاره به پیام رهبر معظم انقلاب مبنی بر سرکشی به مناطق سیل زده و مشاهده خسارات وارده برای چاره جویی های لازم گفت: در چارچوب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران برای بهره برداری ۲۲۷ پروژه در سراسر کشور، امروز یکی از بزرگترین پروژه های آبرسانی روستایی برای دسترسی جمعیت ۲۱۶ روستا در شهرستان های چابهار، قصرقند، میرجاوه، مهرستان، خاش و سرباز به شبکه آب سالم و پایدار در استان سیستان و بلوچستان بهره برداری و همزمان، عملیات اجرایی آبرسانی به ۱۲۶روستای دیگر در این مناطق و همچنین شهرستان‌های نیکشهر، سوران و سیستان با نزدیک به یکصد هزار نفر جمعیت آغاز می‌شود و جمعیت روستایی برخوردار از آب به حدود ۶۸ درصد می‌رسد.

وی افزود: امید است در آینده نزدیک جشن بهره‌مندی جمعیت صد در صدی روستایی سیستان و بلوچستان از آب شرب سالم و بهداشتی برگزار شود.

اردکانیان مجموعه هزینه این پروژه‌ها با بهره‌برداری ۷۱۳ کیلومتر و آغاز احداث ۴۶۵ کیلومتر خط انتقال و شبکه توزیع را ۳۲۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان اعلام کرد و گفت: وظیفه ما تثبیت جمعیت روستایی به‌ویژه در مناطق مرزی کشور است.

وی گفت: در سیستان و بلوچستان هم اینک ۶۰ پروژه وزارت نیرو با سرمایه‌گذاری هشت هزار میلیارد تومان و ۴۶ درصد پیشرفت فیزیکی در دست اجراست که تا پایان دولت بخش قابل توجهی از این پروژه‌ها به بهره‌برداری خواهد رسید.

وزیر نیرو همچنین خاطرنشان کرد: مجموعه بارش‌ها در کشور از ابتدای سال آبی (مهر ۹۸) تاکنون ۱۱۵ میلی‌متر بوده که نسبت میانگین بلندمدت ۵۰ ساله بیش از ۳۴ درصد و در مقایسه با سال گذشته حدود ۲ درصد افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه طبق آمار سازمان بهداشت جهانی از هر ۱۰ نفر جمعیت شهری یک نفر و روستایی ۸ نفر هنوز به آب کافی دسترسی ندارند، اظهار داشت: هم اینک صد درصد جمعیت شهری به آب شرب سالم دسترسی دارند.

اردکانیان گفت: از سال ۱۳۹۳ تاکنون با تلاش‌های صورت گرفته اعم از دولت و مجلس و اجازه رهبری در استفاده از صندوق توسعه ملی، چهار هزار و ۹۵۰ میلیارد تومان برای آبرسانی روستایی در کشور هزینه و ۱۰ هزار و ۶۰۰ روستا با جمعیت هشت میلیون نفر از شبکه آب سالم و پایدار بهره‌مند شده‌اند که این رقم تا پایان دولت دوازدهم ۱۰میلیون نفر هدفگذاری شده است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: