به گزارش برنا آذربایجان غربی ، عزیز امانی مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از افزایش ۱۰ درصدی تولید آلبالو در استان خبر داد و گفت: امسال طبق براورد‌های انجام شده، بیش از ۱۱ هزار و ۵۸۰ تن آلبالو از باغ‌های استان برداشت می‌شود. 
 
امانی، افزود: عملکرد در هکتار این محصول ۱۲ هزار و ۱۰۰ کیلوگرم در هکتار برآورد می‌شود و درختان آلبالو اغلب به صورت حاشیه کاری و به صورت باغات پراکنده در سطح استان قرار گرفته اند.
 
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با بیان اینکه ارقام مجاری و محلی تنها رقم‌های آلبالوی موجود در استان به شمار می‌رود، اضافه کرد: یکهزار و ۱۶۰ هکتار از باغات استان زیر کشت آلبالو قرار دارد که ۲ هزار و ۳۰ هکتار از این سطح به صورت غیر بارور و ۹۵۷ هکتار به صورت بارور است.
 
امانی عمده شهرستان‌های تولید این محصول را خوی، ارومیه، اشنویه و بوکان عنوان کرد و گفت: بیش از ۵۰ درصد آلبالوی تولیدی در استان در صنایع تبدیلی مصرف می‌شود و علاوه بر استفاده در صنایع تبدیلی در منازل توسط بانوان به صورت خشک شده، دمنوش، لواشک، فریز شده در یخچال و در مصارفی، چون تهیه مربا و شربت کاربرد دارد.
 
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اضافه کرد: باتوجه به کیفیت بالای آلبالوی منطقه، این محصول علاوه بر مصرف آن در داخل استان، به شهرستان‌ها و استان‌ها و کشور‌های همجوار نیز صادر و در مصارف خانگی و صنایع تبدیلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خبرنگار: علی غیور

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: