به گزارش خبرگزاری برنا استان البرز ،چندی پیش اخباری مبنی بر تاثیر داروی دگزامتازون در درمان مبتلایان به ویروس کرونا که در شرایط وخیم قرار دارند منتشر شد و  مدیرکل سازمان بهداشت جهانی از نتایج اولیه آن ابراز خرسندی کرد اما این امر منجر به افزایش مصرف خودسرانه دگزامتازون در برخی از افراد شده درحالیکه پزشکان تاکید دارند که این دارو برای بیماران بدحال و فقط با تجویز پزشک قابل استفاده است.

در این ارتباط دکترعلیرضا سلیمانی ، متخصص عفونی و دبیر ستاد مقابله با کرونا دانشگاه علوم پزشکی البرز اظهار کرد:  مصرف این دارو در بین بیماران مبتلا به کرونا که درگیری شدید ریه پیدا کردند و اکسیژن خون آنها بالا نمی‌رود با تشخیص و تجویز پزشک می‌تواند در مواردی منجر به بهبودی مختصر شود.

وی ادامه داد : این دارو در صورت مصرف خودسرانه می تواند عوارض جبران ناپذیری داشته باشد بنابراین مصرف خودسرانه آن به هیچ وجه توصیه نمی شود  چرا که نه تنها به سیستم ایمنی برای مبارزه با این ویروس کمک نمی کند ، بلکه آن را در مبارزه با این ویروس  خلع سلاح می کنید.

دکتر سلیمانی اشاره کرد: این دارو همچنین در بعضی موارد ممکن است با پوشاندن علائم بیماری سبب شود فرد احساس بهبودی کرده و به زندگی عادی برگردد و سایر افراد را آلوده کند و در عین حال با پیگیری نکردن بیماری خود، سبب تشدید آن شود.

وی در ادامه با اشاره به برخی عوارض این دارو تصریح کرد: بی قراری، بی خوابی، درد قفسه سینه، افزایش قند خون، ضعف عضلانی و سردرد از جمله عوارض این دارو است.

این متخصص عفونی در پایان گفت: از عوارض مهم دیگر این دارو تضعیف سیستم ایمنی بدن است که خود احتمال ابتلا به عفونت‌های مختلف را افزایش و فرد مصرف کننده را در معرض خطر جدی قرار می‌دهد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: