به گزارش خبرگزاری برنا استان البرز،علی اصغر همتی اظهار کرد: در این راستا  طرح کاپ، راهکاری برای رسیدن به بخشی از این هدف است.

وی با اذعان بر اینکه شهرداری ها از دیرباز در بحث تفکیک پسماند از مبدا با چالش هایی روبرو بوده اند، بیان کرد: طبق قانون مالکیت زباله ها با شهرداری هاست و این دستگاه مسئولیت مدیریت، جمع آوری و بازیافت آن ها را به عهده دارد.

به گفته وی؛ وجود زباله گردها، چرخ دستی ها و روش های سنتی در خصوص جمع آوری زباله، از موانعی بوده که همواره کار را برای این دستگاه ها دشوار کرده است.

همتی گفت: اجرای طرح کاپ با هدف ساماندهی چرخ دستی ها و مدیریت بهینه تولید پسماند و جمع آوری آن اجرایی شده و مقرر شده است تعداد ۲۵ چرخ دستی با شکل و شمایل تعریف شده، دارای پلاک سازمان پسماند در هر منطقه فعالیت کنند.

این مسئول تعداد چرخ دستی های فعال در مناطق دهگانه شهر را چهار هزار عدد عنوان کرد و بیان داشت: با بکارگیری چرخ دستی های جدید این رقمِ چهار هزار به ۲۵۰ عدد کاهش می یابد.

وی، خاطرنشان کرد: تلاش خواهیم کرد فرهنگ تفکیک زباله از مبداء را درون منازل ببریم و با اهدای کیسه های بزرگ جمع آوری پسماند و مخازن ۲۵۰ لیتری زباله به مجتمع های بزرگ، مرحله تفکیک پسماند را از درون خانه ها آغاز کنیم.

همتی اضافه کرد: ساکنان مجتمع ها می توانند با نصب اپلیکیشن "به روب" شرکت عامل را از پر شدن مخزن آگاه کرده و در روزهای معینی شاهد مراجعه خودروهای ویژه جهت حمل زباله های خشک شان باشند.

معاون خدمات شهری شهرداری کرج تعداد خودروهای فعال حمل زباله در سطح شهر کرج را ۷۰ دستگاه عنوان کرد و یادآور شد: شرکت موظف است هنگام دریافت این زباله ها، مبالغی را به عنوان وجه پسماند به شهروندان پرداخت کند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: