به  گزارش خبرگزاری برنا؛ "حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی فلاح تفتی" رییس اداره اوقاف و امور خیریه تفت در جمع خبرنگاران به یک مورد وققی که در آینده نزدیک در شهرستان تفت ثبت می شود اشاره کرد و افزود: به دلیل شیوع ویروس کرونا و با توجه به اینکه واقف در استان دیگری حضور داشت امکان ثبت آن تاکنون مهیا نشده است ولی در صورت تحقق، بزرگترین وقف تاریخ استان خواهد بود.
وی در ادامه اظهار داشت: در دوران شیوع ویروس کرونا هزار و ۵۰۰ بسته کمک معیشتی به ارزش هر بسته ۳۵۰ هزار تومان از سوی امامزادگان شهرستان توزیع شده است.
فلاح با بیان اینکه در دوران شیوع ویروس کرونا هرچند امامزادگان شهرستان بسته بودند ولی فعالیت آنها متوقف نشد، گفت: در طول این مدت ۲۹۷ میلیون تومان کمک غیرنقدی به امامزادگان شد و آینه کاری دو امامزاده در روستاهای نصرآباد و رشکوئیه صورت گرفت.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه تفت گفت: در یک سال گذشته ۱۷۰ رقبه شناسایی شد که قبلاً نشانه ای از آن وجود نداشت و یک مزرعه پس از ۷۳ سال احیا شد.
حجت الاسلام فلاح با اشاره به عقد تفاهم نامه ای با اداره منابع طبیعی شهرستان تفت افزود: موفق شدیم برای ۳۳ هزار و ۹۰۸ متر مربع در مرزعه شفیع ده بالا شهرستان تفت سند وقفی بگیریم.
وی پراکندگی زیاد و تعداد نیروی کم را مشکل عمده این اداره در ثبت موقوفات و نظارت بر آن عنوان کرد.
رئیس اداره اوقاف تفت با بیان اینکه بیشترین تجاوز وقفی در منطقه ده بالا و طزرجان شهرستان تفت در حال انجام است، گفت: به طور میانگین روزانه دو ملک وقف در ده بالا و طزرجان شهرستان تفت خرید و فروش می شود.
وی ادامه داد: برخی از اهالی یا افرادی که اقدام به این کار کردند از اثرات بی برکتی آن در زندگی شان پشیمان شده اند ولی باز عده ای اقدام به فروش مال وقف می کنند.
فلاح بیشترین تجاوز به وقف را در استان متعلق به شهرستان تفت عنوان کرد و افزود: طی یک سال گذشته ۱۸۶ پرونده حقوقی در شهرستان تشکیل شده که بعد از مرکز استان بیشترین آمار تشکیل پرونده را داریم.
رئیس اداره اوقاف تفت مهمترین وظیفه اوقاف را اجرای امینانه وقف ذکر کرد و از تمدید هزار و ۲۲۲ سند اجاره به اعتبار ۸۷۰ میلیون تومان و تنظیم سند برای ۲۳۱ مورد طی یک سال گذشته خبر داد.
فلاح سرمایه گذاری بر روی موقوفات را یکی دیگر از برنامه های اداره اوقاف شهرستان تفت عنوان کرد و گفت: پروژه مجتمع تجاری ساحلی تفت به سرانجام رسیده و یک بوم گردی با سرمایه گذاری بخش خصوصی بر روی موقوفه محراب آماده بهره برداری است.
وی پروژه بیت الأمین در ده بالای تفت با سرمایه گذاری ۱۲ میلیارد تومانی بخش خصوصی را دیگر پروژه این شهرستان دانست و افزود: متأسفانه سه سال است این پروژه سرمایه گذاری درگیر بروکراسی اداری است و اینک منتظر پاسخ کمیسیون ماده ۱۰۰ استانداری است.
رئیس اداره اوقاف تفت ادامه داد: پروژه سرمایه گذاری بر روی آب انبار زین آباد شهرستان تفت پس از پنج سال پیگیری با آن موافقت شد و در آینده ای نزدیک شروع به کار می کند.
فلاح بیشترین تعداد آب انبار فعال در استان را متعلق به شهرستان تفت دانست و گفت: هر ساله این آب انبارها گندزدایی و ضدعفونی می شوند و آب آنها کاملاً بهداشتی است.
وی اضافه کرد: وجود آب انبار در مواقع بحران یا خدای ناکرده زلزله به عنوان نقاط استراتژیکی محسوب می شود که کمتر به این امر توجه می شود.

رئیس اداره اوقاف تفت با بیان اینکه واگذاری باغ علی نقی خان تفت به بخش خصوصی از سوی بنیاد توسعه موقوفات استان انجام می شود، گفت: از ابتدا موافق با سرمایه گذار انتخاب شده نبودیم و پنج بار در دفعات مختلف طی مکاتبه ای عدم شایستگی سرمایه گذار و عدم رضایت از عملکرد وی را اعلام کردیم.
وی با اشاره به اینکه سرمایه گذار متعهد به اتمام پروژه تا نوروز گذشته بود، گفت: دو ماه است مهلت اتمام پروژه از سوی وی تمام شده است ولی تغییر قابل توجهی دیده نمی شود.
وی ادامه داد: متأسفانه در آخرین باری که از این باغ بازدید داشتم مشاهده کردم که سرمایه گذار باغ را به محل نگهداری دام تبدیل کرده است.
رئیس اداره اوقاف تفت با بیان اینکه مردم و اوقاف از عملکرد متولی حسینیه امام خمینی (ره) تفت ناراضی اند، گفت: دادگاه با اوقاف در زمینه خلع تولیت متولیان همکاری لازم را ندارد.
وی ادامه داد: تاکنون تخلف ۱۲ متولی را به دادگاه اعلام کرده ایم ولی اقدامی صورت نگرفته است.
فلاح تصریح کرد: در وقف نامه حاج ابراهیمی به صراحت آمده که بزرگان سه محله خلف خانقاه، حوض بلبل و چوپانان در حوالی حسینیه امام باید متولی را انتخاب کنند و هرگاه از عملکرد وی راضی نبودند می توانند وی را تغییر دهند.
وی ادامه داد: متأسفانه تصور می شود که تولیت آنجا مادام العمر است در حالی که متولی آنجا باید چهار صفت توامان ارشد، ازهد، اتقی و اصلح را داشته باشد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: