به گزارش برنا آذربایجان غربی، رسول جلیلی، در خصوص آخرین وضعیت تولید نهال در استان اظهار کرد: استان آذربایجان غربی در چند سال اخیر بزرگترین قطب تولید نهال در کشور محسوب شده و در زمینه تولید نهال مثمر در کشور رتبه نخست را دارد و در سال گذشته یکی از مراکز کشت بافت این استان به عنوان نمونه ملی برگزیده شد.

وی با بیان اینکه آذربایجان غربی در تولید انواع نهال مثمر هسته دار، ریزدانه خشک و انواع نهال گیاهان دارویی با پایه رویشی، کشت بافتی تولید نه تنها نیاز استان را تامین می کند، بلکه بخشی از نهال های تولید شده به خارج از کشور صادر می شود، اظهارکرد: در حال حاضر ۵۸ واحد نهالستان، دو واحد کشت بافتی در استان فعال است.

جلیلی خاطر نشان کرد: این نهالستانها در تولید ارقام مختلف نهال هایی با پایه بذری و پایه های رویشی درختان دانه دار از جمله سیب و گلابی و درختان هسته دار مانند هلو، شلیل، گیلاس، آلبالو و بادام با تولیدکنندگان برتر کشور رقابت دارند.

وی ظرفیت تولید نهال در استان را سه میلیون اصله پایه و رویشی اعلام و اضافه کرد: هر سال بخشی از نهال های تولید شده به کشورهای همسایه از جمله عراق، آذربایجان و افغانستان نیز صادر می شود که امسال تاکنون ۱۰۰ هزار اصله صادر شده و تاپایان سال نیز صادرات ادامه دارد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی وجود نهالستان های بدون مجوز، عدم وجود باغ مادری در استان و نبود سرمایه‌ گذار را از مهمترین مشکلات نهالستانهای استان برشمرد و افزود: در طی ۵ سال اخیر با پیگیری‌ها و نظارت کمیته فنی نهال استان بر فعالیت نهالستانهای غیرمجاز به نصف کاهش یافته است.

جلیلی با تاکید بر بهره گیری از سرمایه گذار مناسب در زمینه تولید نهال، گفت: نقدینگی برای گرایش تولید کنندگان به سوی تولید نهال با پایه های رویشی یکی دیگر از مشکلات نهالکاران استان بوده و نیاز به تسهیلات کم بهره و بلاعوض در این زمینه است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اضافه کرد: استان در تولید گردوی پیوندی رتبه اول را در کشور به خود اختصاص داده است که عمدتا در شهرستانهای سردشت، اشنویه، ارومیه و خوی تولید می شوند.

جلیلی ادامه داد: به دنبال راه اندازی مرکز نهال گواهی شده در استان هستیم که شهرستان های ارومیه و میاندوآب رتبه اول تولید نهال و شهر‌های اشنویه و خوی رتبه دوم نهال را در استان دارند.

وی گفت: با توجه به اینکه ۴۰ درصد باغات استان فرسوده و بهره وری اقتصادی کافی را ندارند، استفاده از نهال سالم و اصلاح شده شناسه دار در جوان سازی باغات در اولویت کاری قرار دارد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: