به گزارش خبرگزاری برنا از سمنان؛ مهدی جمال روز دوشنبه با تاکید بر اینکه اداره‌کل میراث فرهنگی استان سمنان به هیچ‌وجه موافق آسفالت مسیر جنگل ابر نیست، افزود: اگرچه قرارگرفتن یک اثر در فهرست جهانی مهم است اما نکته مهم‌تر حفظ ثبت جهانی است.

وی با تاکید بر رعایت ضوابط ثبت جهانی جنگل جهانی ابر گفت: بی‌توجهی به ضوابط، باعث خارج شدن پرونده اثر از فهرست جهانی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه جلوگیری از آسفالت‌ و مسدودکردن مسیرهای غیرضروری در حفاظت از این جنگل ارزشمند مؤثر است، تصریح کرد: حفظ و نگهداری جنگل ابر وظیفه تمامی دستگاه‌های اجرایی و مردم است و باید این میراث گران‌بها حفظ شود.

جمال گفت: جنگل ابر شاهرود به‌دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فرد در سطح ملی مطرح است و ثبت جهانی آن، زمینه معرفی هر چه بیشتر این میراث طبیعی را در سطح بین‌المللی فراهم کرده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان با اشاره به اینکه با ثبت این مجموعه، جنگل ارزشمند ابر تحت عنوان جنگل‌های هیرکانی استان سمنان حائز نخستین اثر ثبت جهانی شده است، افزود: جنگل‌های هیرکانی پس از بیابان لوت، دومین اثر بزرگ طبیعی ایران است که در فهرست جهانی قرار گرفته است.

منطقه جنگل ابر در ۴۰ کیلومتری شمال شرقی شهرستان شاهرود قرار دارد. این منطقه در ارتفاعات بیشتر به‌صورت چمنزار و یا مراتع پردرخت و در پایین‌دست به جنگل با گونه‌های متنوع دیده می‌شود. در جنگل ابر می‌توان رؤیای گام زدن روی ابرها را تجربه کرد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: