به گزارش خبرگزاری برنا از کردستان؛ رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان در جلسه ستاد مقابله با کرونا استان کردستان گفت: علت سرعت بالای شیوع بیماری ناشی از ویروس جهش یافته موسوم به انگلیسی است و در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد نمونه آزمایش‌های گرفته شده از موارد مشکوک، ویروس جهش یافته است که در برخی شهرستان‌ها این میزان به بیش از ۷۰ درصد هم می رسد.

فرزین رضاعی با بیان اینکه روزانه ۷۰۰ تست کرونا در استان انجام می‌شود و این میزان تا ۲ هزار تست در روز قابل افزایش است، اذعان کرد: ازدحام بالای جمعیت در اماکن عمومی، میهمانی‌ها، مراسمات و دورهمی‌ها مهم‌ترین فاکتور در گسترش شیوع بیماری است.

رضاعی گفت: وضعیت استان بحرانی است و به دلیل اینکه پیشنهاد‌های وزارت بهداشت در خصوص سفر‌های نوروزی انجام نشد امروز شاهد این موج هستیم.

وی افزود: بیمارستان توحید سنندج به ظرفیت کامل رسیده و بیمارستان کوثر نیز آماده شده برای پذیرش بیماران و اگر وضعیت همین گونه پیش برود بدون شک با مشکل مواجه خواهیم شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: کادر درمان امروز واقعا خسته هستند و دیگر توان ندارند که با این حجم از مشکلات مواجه شوند.

رضاعی یادآور شد: البته در به وجود آمدن این شرایط مسئولان نیز به اندازه مردم مقصر هستند و تمام برنامه‌های غیر ضروری باید تعطیل شود.

وی افزود: امروز دیگر چاره‌ای جز تعطیلی مشاغل سطح ۴, ۳ و ۲ نداریم و نیاز است اصناف نیز پای کار آیند تا دچار وضعیت بوتری از این نباشیم.

رضاعی اظهار کرد: متاسفانه در این ایام نیز دستورالعمل‌های بهداشتی در درون خانواده ها، اصناف و ادارات کمتر رعایت شد.

وی افزود: در حال حاضر روند شیوع در بیجار و مریوان بسیار سریع گسترش می‌یابد و در سنندج نیز روندی با شیب ملایم را شاهد هستیم.

 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان با بیان اینکه این پیک از شیوع کرونا روند بسیار سریع و شیب تندی دارد، گفت: از ۲۰ اسفند ماه سال گذشته متاسفانه مسافرت‌های بین استان‌ها ممنوع نشد و همین امر امروز وضعیت استان را بحرانی کرده است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: