به گزارش خبر گزاری برنا از لرستان ؛ باقری روز شنبه به خبرنگاران ، اظهارکرد: سند ششدانگ عرصه رودخانه کشکان تحت پلاک 92 اصلی به مساحت قریب شش میلیون و هشتصدوشصت ودوهزار متر مربع به نام دولت جمهوری اسلامی ایران به نمایندگی وزارت نیرو  صادر شد.

اوافزود: رودخانه کرخه که سومین رود بلند ایران است دارای سرشاخه های متعددی است یکی از این سرشاخه ها رودخانه کشکان است  که در استان لرستان واقع شده است.رودخانه کشکان با طول 300کیلومتر یکی از سیل خیزترین رودخانه ها  و یکی از ۳ رودخانه بزرگ لرستان به شمار می رود. قسمتی از این رودخانه که در شهرستان پل دختر قرار دارد در سال 1384طی سیل بزرگی منجر به خسارت های میلیاردی به این شهرستان شد همچنین عظیم ترین سیل در سراسر کشور در سال1398 دراین شهرستان توسط رودخانه کشکان رخ داد که طی این اتفاق دبی این رودخانه از4600مترمکعب در ثانیه عبور کرد.

به گفته مدیر کل ثبت اسناد واملاک لرستان رودخانه کشکان یک سوم استان لرستان را در بر دارد و در مسیر شهرستان های خرم آباد،کوهدشت،الشتر و پل دختر است.

باقری  یادآورشد: سرچشمه اصلی تامین کننده این رودخانه کوه مرتفع و مملو از برف گرین و میش پرور است،  از این کوه ها دو رود به نام های "هرو" و "دو آب "جاری می شود در طول مسیر شاخه های فرعی اعم از چم زکریا، خرم رود،چولهول و مادیان رود به آنها می پیوندد و رودخانه کشکان را به وجود می آورند این رود پس از طی 300کیلومتر درمحل گاومیشان به رودخانه سیمره می پیوندد و رودخانه کرخه را تشکیل می دهند

او گفت:رودخانه کشکان از اهمیت ویژه ای برخوردار است این رودخانه در سالیان دراز منبع اصلی تامین کننده ی آب زمین های کشاورزی بوده است. آنچه حائز اهمیت است پرآب بودن  این رودخانه در طول سالها است که هرگز خشکسالی را به خود ندیده است به همین دلیل زیستگاه اصلی برای آبزیان است،  رودخانه کشکان که شاهرگ حیاتی پل دختر است که مورد توجه فراوان دوستداران محیط زیست و اهالی مناطق اطراف است و هم اکنون بستر این رودخانه مملو از آب است.‌

 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: