به گزارش خبرگزاری برنا از لرستان؛ فتحی بیرانوند در بیست و یکمین جلسه شورای شهر خرم آباد که با دستور کار بررسی مسائل زیست محیطی شهر خرم آباد برگزار شده بود،اظهارکرد:موضوع محیط زیست یکی از چالش های امروزه جهان است و مشکلات زیست محیطی امروز حاصل زیاده خواهی ها و بی مهری های بشر در گذشته نسبت به موضوع محیط زیست است.

اوافزود: موضوع محیط زیست تنها مربوط به سازمان حفاظت محیط زیست نیست و بر اساس اصل پنجاهم قانون اساسی همه ما وظیفه داریم که به محیط زیست نگاه ویژه داشته باشیم و به صراحت گفته شده است که محیط زیست مربوط به این نسل و نسل های آینده است و همه ما در برابر این موضوع مسئولیت داریم.

 فحتی بیرانوند با اشاره به اینکه دو سوم کشور ما را کویر تشکیل داده است و تنها یک سوم آن مراتع جنگلی و کوهستانی زاگرس و البرز است،تصریح کرد: همین یک سوم نیز با مشکل مواجه است و از ۶ میلیون هکتار جنگل های زاگرس بیش از ۱ میلیون ۲۰۰ هزار هکتار با خشکیدگی و زوال مواجه است که متأسفانه از این مقدار ۶۰۰ هزار هکتار آن در استان لرستان است و این یک هشدار جدی جهت مراقبت از محیط زیست است.

او با اشاره به وضعیت محیط زیست شهری در خرم آباد،خاطرنشان کرد: شهر خرم آباد علیرغم  پتانسیل های که از لحاظ اقلیمی و شرایط جغرافیایی دارد متأسفانه به خاطر کم توجهی به مسائل زیست محیطی و بهداشتی در حوزه شهری نتوانسته از این پتانسیل به نحو احسن استفاده نماید.

مدیرکل‌ حفاظت محیط زیست لرستان با اشاره به موضوع زباله ها که دغدغه اعضای شورای شهر خرم آباد بود، عنوان کرد: موضوع زباله یک چاقوی دو لبه است که یک‌ سمت سبب آلودگی و از سوی دیگر به طلای کثیف معروف است و میتواند به عنوان یک سرمایه جهت بالا بردن اقتصاد شهر مورد استفاده قرار گیرد.

اوگفت: متأسفانه به خاطر عدم توجه به موضوعات مربوط به زباله مانند بحث تفکیک زباله از مبدا و انتقال و دفن اصولی زباله، این موضوع به یک چالش و معضل زیست محیطی تبدیل شده که سلامت مردم را به مخاطره انداخته است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست لرستان با بیان اینکه در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر بر اساس برنامه پنجم موظف به تفکیک زباله از مبدا هستند، تاکیدکرد: در لرستان شهرهای خرم آباد و بروجرد شامل این قانون می شوند که متأسفانه در این موضوع اقدام خاصی صورت نگرفته است.

فتحی بیرانوند یادآورشد: ساماندهی و بی خطر سازی پسماندهای پزشکی در سطح شهر خرم آباد به خوبی انجام می شود و با محدود مراکزی که قوانین پسماند در این حوزه را رعایت نکنند برخورد قانونی خواهد شد.

 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: