به   گزارش   خبرگزاری   برنا   از  لرستان  ؛   حجت الاسلام والمسلمین سید احمد رضا شاهرخی  در خطبه های این هفته  نماز جمعه خرم آباد با اشاره به آیه ۵۳-۵۰ سوره صافات «فَأَقْبَلَ بَعْضُهُمْ عَلَىٰ بَعْضٍ یَتَسَاءَلُونَ؛ قَالَ قَائِلٌ مِنْهُمْ إِنِّی کَانَ لِی قَرِینٌ؛ یَقُولُ أَإِنَّکَ لَمِنَ الْمُصَدِّقِینَ؛أَإِذَا مِتْنَا وَکُنَّا تُرَابًا وَعِظَامًا أَإِنَّا لَمَدِینُونَ» و با سفارش همگان به رعایت تقوای الهی، خویشتن داری، کسب توشه برای سفر طولانی آخرت، اظهارکرد: همنشینی با انبیاء، اولیاء، صدقین، صالحین و شهدا نیازمند توشه تقوا، ایمان و عمل صالح است.

او  با بیان اینکه اعتقادات و پایبندی به آموزه های اسلامی و ایمان و عمل صالح است که ما را همنشین با انبیاء، اولیاء و صالحین قرار می دهد ، افزود: در آیه ٥٠ تا ٥٧ سوره «صافات»، تاکید شده که مومنانی که در بهشت استقرار یافته اند و از انواع نعمت ها و میوه های بهشتی متنعم شده اند و حوریان بهشتی همنشین آنها هستند و با جام های نوشیدنی پاکیزه، سفید و درخشنده و لذت بخش از آنها پذیرایی می شود که عقل را از بین نمی برد و در حالی که مومنان بر تخت های نورانی بهشتی گرد هم جمع شده اند با همدیگر با صفا و صمیمیت گفتگو می کنند.

نماینده ولی فقیه در لرستان با تاکید بر اینکه یکی از اهل بهشت به یاد می آورد در زمانی که در دنیا بوده و می خواهد بداند رفیق و دوست دنیایی که داشت الان در کجاست و چه سرانجامی نصیب او شده است ، تصریح کرد: می خواهد ببیند دوست، رفیق، همسایه و همکار گناهکاری که داشته الان در چه موقعیتی قرار دارد که رو به سوی مومنین بهشتی می کند و می گوید من چنین همراهی در دنیا داشتم که مدتی با هم بودیم اما این همراه و همنشین من منحرف شد و در خط منکران معاد و روز رستاخیز قرار گرفت، به گونه ای که مدام و پیوسته به من می گفت که آیا تو به راستی باورداری که وقتی ما مردیم و بدن ما پوسیده و خاک شد و جز استخوانی از او چیزی باقی نماند، آیا ما دوباره برای روز حساب زنده می شویم؟ آیا روز حساب و کتابی در بین است؟ من که این سخنان را باور ندارم.

او عنوان کرد: این مومن بهشتی می گوید که من چنین همراهی داشتم و نزدیک بود که مرا هم منحرف کند، اگر لطف و هدایت الهی نبود من هم الان در این بهشت نبودم.

حجت الاسلام شاهرخی گفت: این مومن بهشتی نهایتا دوست و همراهش را پیدا می کند، او را در وسط جهنم می یابد به طوری که به این شخص جهنمی رو می کند که به خدا سوگند چیزی نمانده بود که مرا هم منحرف کنی و به هلاکت برسانی و سرنوشت بدی که برای خودت رقم خورده من هم به آنها مبتلا شوم، اگر لطف الهی نبود الان من هم در وسط جهنم در نزد تو بودم، اگر پروردگارم به کمک من نمی شتافت امروز من هم در آتش دوزخ بودم، این لطف الهی بود که مرا یاری، هدایت و ارشاد کرد.

او  با بیان اینکه گاهی ما از خدا چیزی را می خواهیم، گاهی عمل صالحی انجام می دهیم به این نیت که گشایشی در کار ما صورت گیرد، گاهی صدقه ای به این نیت می دهیم که گشایشی در کار خود و فرزندانمان به وجود آید، یادآورشد: بداخلاقی را تحمل می کنیم، صله ارحامی را به عمل می آوریم و... اینها همه اعمال صالح هستند.

نماینده ولی فقیه در لرستان ادامه داد: گاهی خداوند در جایی که ما محاسبه می کنیم این پاداش را نمی دهد و آن را نگه می دارد در جایی که احتمال دارد منحرف شویم، فریب بخوریم، ارشاد و هدایت الهی نصیب انسان می شود.

حجت الاسلام شاهرخی  افزود: ممکن است در شب های احیاء حضور پیدا کنیم، حاجاتی را از خدا درخواست کنیم اما به ظاهر می بینیم که مصلحت نبوده آن حاجات در حق ما انجام گیرد، خداوند این پاداش و درخواست را در جا، زمان و مکان خودش اعطا خواهد کرد.

نماینده ولی فقیه در لرستان تصریح  کرد: نتیجه این آیات را خداوند متعال در یک جمله کوتاه، پر معنا و هشدار دهنده بیان می کند و می فرماید:  «لِمِثْلِ هَٰذَا فَلْیَعْمَلِ الْعَامِلُونَ»صافات/۶۱انسان سزاوار و شایسته است این سرمایه ارزشمند عمر را در مسیری صرف کند که هم از دنیا بهره حلال را ببرد و هم از بهره اخروی برخوردار شود.

حجت الاسلام شاهرخی بیان کرد: این عمر ارزشمند مانند یخ آب می شود و تمام می شود، شایسته است انسان ضمن برخورداری از بهره های دنیوی برای رضای خدا و بهشتی که مملو از نعمت های روحانی و جسمانی است و غم و اندوه و محدودیت و ممنوعیتی وجود ندارد، عمل کند.

او  گفت: انسان در انتخاب رفیق و همراه باید دقت داشته باشد که در بین همراهان و همنشینان و دوستان ناصالح گرفتار نشود، افرادی هستند که تلاش می کنند دیگران را فاسد کنند، باید هوشیار بود، بعضی از بندگان ممکن است تا لب پرتگاه هم بروند اما لطف الهی و ذخیره معنوی که همراه آنها است می تواند آنها را نجات بدهد.

نماینده ولی فقیه در لرستان ادامه داد: ایمان و عمل صالح لازم است، حرف خالی زدن، سخن بیجا گفتن و عمل نکردن راه به جایی نمی برد و نجات بخش نیست.

 حجت الاسلام والمسلمین  شاهرخی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری در سخنرانی ۱۹ دی ماه ۱۴۰۰ به مناسبت بزرگداشت قیام مردم قم در سال ۵۶ نکاتی را فرمودند که ما به محورهایی از آن اشاره می‌کنیم ، خاطرنشان کرد: ایشان بر وحدت و غیرت دینی تاکید کردند و فرمودند از هر گونه جبهه گیری و تقابل با یکدیگر به خاطر اختلاف سلیقه ها، روش و منش خودداری کنید.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان بیان کرد: برای حفظ وحدت نباید به مسائل اختلافی دامن زد و آنها را دنبال کرد، ممکن است روش‌ها متفاوت باشد، برداشت‌ها متفاوت باشد به هر حال قلب فرهنگی شهر یعنی نماز جمعه، قرارگاه ایمان، اخلاق و بصیرت، حوزه‌های علمیه، مدارس علمیه، جامعه روحانیت و مساجد محل رفع این اختلافات هستند.

حجت الاسلام شاهرخی ادامه داد: بحث بر سر غیرت دینی است، به یک معنا در مقابل آن سکولاریسم است، دشمن می‌خواهد دین زدایی کند و نفی حاکمیت دینی در بین اذهان تبلیغ کند، اراده‌ها را سست و منفعل کند، به دنبال نفی و تضعیف اصول انقلاب اسلامی در باورها است، این در حالیست که مردم ما با شور، شعور و غیرت دینی و عقلانیت بر اصول و مبانی انقلاب اسلامی مستحکم و پایبند ایستاده اند.

او با اشاره به اینکه رئیس جمهور بر مبارزه با گران فروشی تاکید کردند ، ادامه داد: در دو و سه هفته اخیر چندین بار ایشان بر مبارزه با گران فروشی و جلوگیری از گران فروشی تاکید کردند و گفتند در مبارزه با گران فروشی "اگر" وجود ندارد، هیچ توجیهی قابل قبول در گران فروشی نیست، باید به هر شکلی جلوی گرانی گرفته شود، باید هر روز وضعیت بازار کنترل شود، نباید یک روز از بازار غفلت کرد.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان عنوان کرد: آرامش مردم در آرامش بازار است، از خود بازاریان، اتحادیه اصناف و بازار، انجمن اسلامی اصناف و بازار باید کمک گرفت، باید سازمان جهاد کشاورزی، سازمان صمت، اتحادیه‌های اصناف و بازار، تعزیرات حکومتی و در صورت لزوم از بسیج هم در جهت جلوگیری از گران فروشی کمک گرفته شود.

حجت الاسلام شاهرخی گفت: اینکه کسی گران فروشی کند و بعد او را جریمه کنند، چیزی نصیب مردم نمی‌شود، باید مانع گرانی فروشی شد، از گران فروشی جلوگیری کرد، مردم ما در وضعیتی نیستند که بیش از این کالاها گران بشود، اگر کسانی هم توان این مسئولیت را ندارند، مخلصانه جای خود را به افراد دیگری بدهند که بتوانند بر این کار فائق آیند.

او ادامه داد: افرادی که دارای برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت هستند، افرادی که بتوانند جامعه نخبگانی را به کمک بگیرند و توده مردم را برای حل این مشکل به کمک بگیرند، پای کار بیایند، این موضوعی است که رئیس جمهور بر آن تاکید کردند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان درادامه  با اشاره به اجلاسیه مشترکی که با دعوت جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با حضور علمای سراسری کشور برگزار شد، گفت: این اجلاسیه صبح و بعدازظهر ادامه داشت و در آن بر اموری تاکید شد.

 اول: حمایت از نظام اسلامی برای رسیدن به آرمان‌ها و ارزش‌های اسلامی، حاکمیت احکام نورانی اسلام در همه عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی.

دوم: حمایت از برنامه‌های رئیس جمهور و دولت سیزدهم با رویکرد عدالت اجتماعی، تاکید بر اقتصاد مقاومتی و رسیدگی به معیشت عموم مردم به خصوص طبقات متوسط و محروم.

سوم: تاکید بر بعد تعلیمی و تربیتی مساجد با محوریت ائمه جماعات همراه با برنامه‌های جذاب فرهنگی، دینی و بصیرتی در تراز انقلاب اسلامی و… از جمله این امور بود.

حجت الاسلام شاهرخی با تاکید بر اینکه ما در استان لرستان نیاز داریم که مساجدمان از این وضعیت ارتقا پیدا کند، نمازهای صبح، ظهر و عصر، مغرب و عشا به هر شکلی هست برگزار شود، قابل قبول نیست در مرکز استان نماز ظهر و عصر مساجد تعطیل باشد، گفت: یکی از علل تعطیلی اینها به مردم بر می‌گردد، ائمه جماعات می‌گویند ما به مساجد می‌رویم، مردم حضور پیدا نمی‌کنند.

 او تاکید کرد: این مسیر، مسیری نیست که انقلاب اسلامی از آنجا نشأت گرفت، انقلاب اسلامی و پیروزی انقلاب و جنگ تحمیلی، فراز و نشیب‌های انقلاب اسلامی که به پیروزی منتهی شد، با محوریت مساجد و ائمه جماعات بوده است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان، چهارمین امر را رسالت حوزه علمیه در تحقق و دفاع از اهداف و آرمان انقلاب اسلامی دانست و گفت: پنجم؛تولید و تبیین مقررات اسلامی در ساحت‌های زندگی، ایجاد حاکمیت دولت و جامعه اسلامی، حرکت به سوی تمدن اسلامی از نکات دیگری بود که در این اجلاسیه مورد تاکید قرار گرفت گفت: در این جلسه دو نفر از مراجع بزرگوار تقلید سخنرانی کردند، اندیشمندان، فرهیختگان و برجستگان دینی و مذهبی در آن حضور داشتند و برخی هم سخن گفتند.

حجت الاسلام شاهرخی همچنین با اشاره به ۱۳ جمادی الثانی وفات حضرت ام البنین (علیها السلام)، افزود: این بانوی مکرمه از روزی که وارد منزل امام علی (ع) شد خدمت گزاری به فرزندان حضرت فاطمه (س) را اولویت کار خود در تدبیر منزل قرار داد، وقتی امام علی (ع) در همان دوران طفولیت خبر شهادت فرزند گرامی خود حضرت عباس (ع) را به ام البنین داد بعد از اینکه گریه کرد و متوجه شد که این شهادت در رکاب امام حسین (ع) است فرمودند: که فرزندم به فدای امام حسین (ع) باد، هر چه در زیر این آسمان است به فدای امام حسین (ع) باد.

او  تصریح کرد: وقتی شهادت چهار فرزندش را به این بانوی گرامی دادند، خبر از وضعیت امام حسین (ع) می‌گرفت و می‌گفت هر چه زیر این آسمان است و فرزندانم به فدای امام حسین (ع) باد، در حقیقت این چهار شهید کربلا عصاره وجودی این بانوی مجاهده بود، این بانوی مجاهده از ایمان مستحکم، راسخ، بصیرت و بینش ژرف، روحیه جهاد و مبارزه، حاضر و آماده برای حضور در میدان‌های سخت، تبعیت از امام زمان خویش برخوردار بود.

امام جمعه خرم آباد خاطر نشان کرد: مجموعه این صفات حضرت ام البنین (علیها السلام) او را در تاریخ اسلام ماندگار کرد، مادران شهدا و همسران شهدا که صبورانه فراغ فرزندان و همسران خود را تحمل کرده و می‌کنند مقام و منزلی متصل به مقام و فضیلت شهدا دارند، اگر این تحمل و همراهی نبود الان در این مصلی گرد هم نمی‌توانستیم جمع شویم، نماز جمعه و اجتماعات سیاسی، دینی، مذهبی، اقتصادی و عمران و آبادی در مملکت خبری نبود، همه اینها در سایه تحمل فراغ فرزندان و همسران است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان  با گرامیداشت یاد همه شهدا و تکریم مقام مادران و همسران شهدا ، گفت: مساجد، اهالی محله، سازمان‌ها و ادارات دولتی و غیر دولتی وظیفه خویش را در قبال تکریم مادران و همسران شهدا به عمل بیاورند، مادرانی که فرزندان صالح تربیت کردند و به دو ویژگی صبوری و فداکاری متصف هستند اینان الگوی شایسته برای بانوان امروز ما و مادران آینده هستند.

حجت الاسلام شاهرخی با اشاره به سالروز فرار شاه خائن در سال ۵۷ ، تصریح  کرد: این روز، روز به یادماندنی بود و در سایه اعتصام به کتاب خدا، سنت رسول، تبعیت از امام راحل و وحدت اقشار مختلف به عمل آمد، با وحدت، اتحاد، اخوت و صمیمیت آن آرمان‌ها و ارزش‌های اسلامی و دینی را به سرانجام برسانیم.

او  همچنین به حمله موشکی به دانش آموزان در شهر بروجرد در دوران دفاع مقدس ،گفت: در دوران دفاع مقدس شهرهای لرستان بارها مورد حملات موشکی و بمباران دشمن قرار گرفت، یکی از دردناک‌ترین و فجیع‌ترین جنایات صدام حمله موشکی بود که در ۲۰ دی سال ۶۵ به شهر بروجرد صورت گرفت و جمعی از دانش آموزان در دو مدرسه به شهادت رسیدند، دانش آموزانی خردسال که شهادت آنها استان ما را در ماتم و اندوه فرو برد، ما هیچ گاه شهادت این عزیزان را فراموش نمی‌کنیم.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان افزود: ادامه راه شهدا را با ادامه فضیلت‌ها، ارزش‌ها و… دنبال خواهیم کرد و از خداوند متعال برای این شهیدان علو درجات و برای خانواده های گرامی آنان صبر و شکیبایی را درخواست می نمایم.

 انتهای پیام

 

 

 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: