نائب رئیس شورای اسلامی شهر تبریز و رئیس اتحادیه تولید کنندگان و بافندگان فرش در ایران و تبریز در گفتگو با اعضای هیئت رئیسه شورای جهانی صنایع دستی گفت: فرش دستبافت تبریز فرشی منحصر به فرد و در دنیا بی نظیر است.

به گزارش خبرگزاری برنا از آذربایجان شرقی، اسماعیل چمنی در جریان بازدید غدا هیجاوی و یوشا کریشنا از تالار فرش عمارت شهرداری تبریز، افزود: پانصد هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم از این هنر دستی ارتزاق می کنند و یکی از ارزشمندترین و مهم ترین هنر صنعت تبریز محسوب می شود که بیش از ۸۰ درصد ارزش افزوده دارد.

چمنی ادامه داد: فرش تبریز جایگاهی جهانی دارد و در معرفی تاریخ و فرهنگ این شهر تاثیر بسزایی دارد.

وی با اشاره به پرونده ثبت جهانی فرش دستبافت تبریز گفت: با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی پیگیر پرونده ثبت جهانی فرش دستبافت تبریز هستیم و امیدواریم این پرونده هر چه سریعتر به نتیجه برسد.

وی ادامه داد: نامگذاری یک روز به نام فرش دستباف در تقویم بسیار مهم و حائز اهمیت است و امیدواریم این کار به زودی عملی شود.

وی همچنین گفت: وجود نداشتن مدیریت واحد در فرش دستبافت تبریز یکی از دیگر مشکلات این عرصه است که مدیریت فرش شهر تبریز باید به صورت واحد اجرا شود که تنها در این صورت در حوزه معرفی و صادرات این اثر برجسته به نتیجه خواهیم رسید.

وی یاد آور شد: هرچند فرش تبریز در سطح جهانی معرفی شده است اما باید به عنوان یک میراث جهانی در فهرست آثار جهانی سازمان یونسکو نیز ثبت شود و این سفر هیئت رئیسه شورای جهانی صنایع دستی به تبریز برای ارزیابی فرش دستبافت،  معرفی فرش دستباف تبریز در سطح جهانی را محقق تر می سازد.

لازم به ذکر است که اعضای هیئت رئیسه شورای جهانی صنایع دستی در سفری دو روزه به تبریز پتانسیل های این شهر را در حوزه تولید فرش دستبافت ارزیابی کردند و تبریز را به عنوان نامزد انتخاب به عنوان شهر جهانی فرش درسال 2015 انتخاب کردند.

غدا هیجاوی و یوشا کریشنا و همچنین شیوا، مشاور ارشد رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در جریان این سفر و برای آشنایی بیشتر و هنر فرش دستبافت از موزه شهر و شهرداری تبریز و تالار فرش بازدید کردند.