به گزارش برنا آذربایجان غربی،  ناصر جوانبخت در نشست خبری هفته وقف گفت: بحث وقف یک سنت حسنه است که منطبق با فطرت نوعدوستی انسانهاست و هم اکنون  ۶۰ تا ۷۰ درصد موقوفات کشور ، حسینی است.
وی افزود: رویکرد مردم استان ، حفظ و احیای موقوفات و اهدای موقوفات جدید است
مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان غربی تصریح کرد: هم اکنون ۶۱۰۲ موقوفه در سامانه استانی ثبت شده است که ۱۸۱۹ موقوفه منفعتی و ۴۲۸۳ موقوفه انتفاعی است، همچنین ۳۵۰۷۰ رقبه در سامانه اوقاف استان ثبت شده است که ۳۰۷۸۷ رقبه منفعتی و ۴۲۸۳ رقبه انتفاعی است.
جوانبخت گفت: در ۸ ماهه نخست امسال، ۳۰۰۰ سند اجاره موقوفات اتفاق افتاده است ضمن اینکه ۵۰۰۰ مترمربع عملیات عمرانی در بقاء امامزاده ها داشته ایم که در این میان  بازسازی امامزاده حضرت عباس در شهرستان میاندوآب با زیربنای ۷۱۸۰ مترمربع انجام شده است.
وی افزود: در هفته وقف، کلنگ زنی ۳ پروژه تجاری، اداری و مسکونی از موقوفه حاج عبدالله در خیابان البرز کلنگ زنی خواهد شد ضمن اینکه مجموع سرمایه گذاری آن بیش از ۵میلیارد تومان خواهد بود.
وی ادامه داد: به جرات میتوانم بگویم ، آذربایجان غربی رتبه اول کشور در صرف اجرای نیات بوده است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان غربی تصریح کرد: تلاش ۲ هفته ای کارکنان اوقاف استان در مرز مهران و در موکب آذربایجان غربی با صرف ۳۵۰میلیون تومان سبب تشکر و قدردانی از سوی مدیران سازمان حج و زیارت کشور شد.
جوانبخت گفت: تا به امروز در ۸ ماه نخست امسال، ۱۲۵ وقف جدید که ۳۲ آن منفعتی و بقیه انتفاعی است، به ثبت رسیده است.
وی افزود:  قرار شده آذربایجان غربی در سال ۹۶ میزبان مسابقات سراسری قرآن کریم کشور باشد.
وی با بیان مجموع موقوفات استان اضافه کرد: ۴۴ درصد رقبات استان با کاربری مسکونی، ۲۹ درصد کاربری کشاورزی و ۱۱ درصد تجاری و ۱۱ درصد مذهبی است ضمن اینکه * مجموع موقوفات استان ۲۸۲میلیون مترمربع (۲۸۲۰۹ هکتار) است.