به گزارش خبرگزاری برنا در اصفهان؛ کیفیت هوای این کلانشهر بر پایه داده‌های سامانه پایش برخط در نخستین ساعات صبح امروز با شاخص ۷۴ وضعیت سالم را نشان می‌دهد.

شاخص کیفی هوا در ایستگاه‌های پایش دائم میدان احمدآباد روی عدد ۸۳، بزرگراه خرازی روی عدد ۶۷، خیابان استانداری روی عدد ۷۳، خیابان دانشگاه روی عدد ۹۹، خیابان رودکی روی عدد ۶۳ و خیابان پروین روی عدد ۵۵ گزارش می‌شود.

کلانشهر اصفهان و شهرهای مجاور آن ۱۳ روز متوالی به دلیل سکون هوا و انباشت آلاینده‌های جوی، هوای ناسالم را تجربه کرد و حتی به مدت ۶ روز هوای اصفهان برای عموم مردم ناسالم شد.

اما بنا به اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان با ورود امواج ناپایدار بارش زا به استان از روز پنجشنبه، هوای مناطق مرکزی و صنعتی به ویژه کلانشهر اصفهان در شرایط سالم قرار گرفته است. از سوی دیگر با توجه اعمال محدودیت‌های کرونایی برای گروه‌های شغلی ۲، سه و چهار و تعطیلی اصناف از ساعت ۱۸ عصر، تردد در ساعات شب در سطح شهر کاهش یافته است.

همچنین کیفیت هوا در خمینی شهر با میانگین ۷۸، نجف آباد با میانگین ۶۷ و مبارکه با میانگین ۶۳ در وضعیت سالم و در سجزی میانگین ساعتی ۴۳ پاک است؛ وضعیت کیفی هوا در سایر ایستگاههای پایش شهرستان‌ها در دسترس نیست.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسیدگوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، ازون و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: