به گزارش خبرگزاری برنا در اصفهان؛ مرتضی نصوحی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: شهرداری 3 دوره این جشنواره را برگزار کرده و تفاوت این دوره، همزمانی با جشنواره فن پژوهشی است که فقط به آثار پژوهشی توجه نمی‌شود بلکه محصولات شرکت‌های دانش بنیان و تکنولوژی‌هایی که در خدمت شهر به کار گرفته‌اند نیز در اولین جشنواره فن‌پژوهی شهری مورد استقبال قرار می‌گیرد.

وی افزود: از سوی دیگر، در جشنواره‌ها بخش علمی و ارزیابی آثار مهم است و به همین خاطر اجرای آن را با همکاری دانشگاه‌ها انجام دادیم و حتی در صدد هستیم که دبیرخانه دائمی آن ایجاد شود.

مدیر پژوهش، خلاقیت و فناوری نوین شهرداری اصفهان با اشاره به اهداف این جشنواره‌ها گفت: شهر یک مکانی است که تحت تاثیر زندگی همه مردم است و مردم با مسائل و مشکلات آن نیز درگیر هستند و با توجه به اینکه جامعه بزرگی داریم، جشنواره را به عنوان انگیره‌ای برای سمت و سوی پژوهش‌ها به این موضوعات قرار دادیم.

وی با بیان اینکه مدیران شهری باید پشتوانه علمی و پژوهشی برای تصمیمات خود داشته باشند، گفت: در غیر این صورت هر تیم مدیریتی با اتلاف بودجه شهری و غیر کارشناسانه اقدام به تصمیمات شهری و اجرا می‌زند که این امر سبب می‌شود به مسایل شهر حساسیت بیشتری داشته باشند و سهم این نوع از پژوهش‌ها بیشتر شود.

استقبال از گروه‌های فعال شبکه‌های مجازی حوزه شهری

نصوحی بیان داشت: با دریافت آثار از سایر استان‌ها و برگزاری این جشنواره در سطح ملی سبب شده تا از تکرار پژوهش‌ها و تحقیقات شهری و موازی‌کاری جلوگیری شود و همچنین بانک اطلاعاتی از همه افراد علاقه‌مند به حوزه شهری و شهرداری جمع‌آوری وارتباط‌گیری انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: همچنین در این جشنواره از کسانی که در شبکه‌های مجازی و اجتماعی که مخاطبان بسیاری دارد و ممکن است این مجموعه‌ها به صورت فردی و گروهی که مکانیزم ثبت قوی نداشته باشند، در فرایند جذب آثار جشنواره مورد رصد و شناسایی قرار می‌گیرند.

دبیر علمی جشنواره نیز با تاکید بر اینکه بیشتر آثاری که در گذشته نمایه شده مورد پذیرش قرار می‌گیرد، افزود: پایان‌نامه‌های مرتبط که دفاع شده‌، مقالات و محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان و ... پذیرش می‌شود و هدف، شبکه‌سازی و ارتباط با نخبگان و مراکز پژوهشی کل کشور است که چرخه فناوری‌های شهری در سطح اصفهان تکمیل شود.

وی ادامه داد: زیست‌پذیری اصفهان به عنوان شعار این جشنواره یعنی پایداری اجتماعی، فرهنگی و از همه مهم تر محیط زیستی است و از سویی دیگر جدایی جامعه و دانشگاه از معضلاتی بود که با این جشنواره‌ها ارتباط آنها پررنگ‌تر می‌شود تا مقالات، پایان‌نامه‌ها و پژوهش‌ها در راستای زیست‌پذیری شهری استفاده شود.

امتیاز ویژه آثار کاربست شهرداری و ارتباط با این موضوع

رضا مختاری با بیان اینکه تولیدات رسانه‌ای در این حوزه نیز مورد استقبال قرار می‌گیرد، گفت: تقویت کاربست پژوهش‌های نظری و ملی، تعامل با شهرهای ایران والگو برداری تمام شهرداری‌ها، حذف و یا بررسی مجدد پروژه‌های تکراری و بی‌بازده، تعامل با جامعه دانشگاهی و هم افزایی علمی، تقویت پژوهش‌های نظری در راستای تکمیل حلقه پژوهش شهری از جمله اهداف است.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون استقبال خوب بوده و با توجه به تبلیغات صورت گرفته، در بخش مقالات بالغ بر 250 اثر ارسال شده است. البته برخی از آثار نیاز به بازنگری دارد و پژوهشگران کل کشور از جشنواره استقبال کردند و لازم به ذکر است که در این جشنواره آثار تولید شده قبلی و نمایه شده مورد پذیرش قرار می‌گیرد.

سپیده واعظی‌فر، دبیر اجرایی این جشنواره گفت: پژوهش‌های که در قالب مقاله و غیره است و به صورت گزارش مانده و قابلیت کاربردی شدن دارد در این جشنواره بررسی می‌شود.

وی از مهم ترین شاخص‌های ارزیابی را کاربست در شهرداری و ارتباط با شهرداری دانست و افزود: امتیاز ویژه آثار این مورد است محسوب می‌شود.

واعظی‌فر ادامه داد: در جشنواره‌های قبلی یک سامانه مدیریت شهری راه‌اندازی و کل طرح‌ها در آن جمع‌آوری شده و حتی در سایر کلان شهرها وجود دارد و به صورت بانک پژوهشی قرار گرفته است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: