به گزارش خبرگزاری برنا دراصفهان، آخرین کارخانه موجود در داخل شهر اصفهان کارخانه روغن نباتی ناز بود که مشکلات محیط زیستی بسیاری را طی سالیان گذشته برای مردم منطقه 11 و مناطق اطراف ایجاد می کرد.

با توجه به شکایت و اعتراض مردمی در سال های گذشته در خصوص آلودگی های زیست محیطی کارخانه روغن نباتی ناز و انتشار بوی نامطبوع در هوای شهر، انتقال این کارخانه و توافق با مالکان در دستور کار جدی حمید اشرفی مدیر منطقه 11 شهرداری اصفهان قرار گرفت که با پیگیری های لازم موضوع آلودگی این کارخانه رفع و عملیات آزادسازی آن آغاز شد.   

مدیر منطقه 11 شهرداری اصفهان ادامه داد: کارخانه روغن نباتی ناز به دلیل وجود بوی نامطبوع در وضعیت مطلوبی قرار نداشت و بوی نامطبوعی که از این کارخانه متصاعد می شد موجب آزار ساکنان منطقه بود. این بو به گونه ای بود که حتی تا خانه اصفهان و مناطق اطراف مانند مناطق دو و هشت نیز استشمام می شد. 

وی اضافه کرد: با وجود تلاش های مستمر شهرداران مختلف طی 20 سال گذشته، خروج این واحد تولیدی از منطقه انجام نشده بود اما در این دوره از مدیریت شهری، این توافق با وجود سختی های فراوانی که داشت انجام شد.

اشرفی بیان داشت: بیش از 1000 نفر ساعت جلسه با مسئولان کارخانه و وکلای آنها تشکیل شد. همچنین جلسات متعددی در شهرداری برگزار و توافق های لازم برای انتقال این کارخانه به بیرون از شهر صورت گرفت.

وی با بیان اینکه کارخانه روغن نباتی ناز آخرین بازمانده کارخانه های درون شهری اصفهان بود، تاکید کرد: این کارخانه در زمینی به وسعت 60 هزار متر مربع، بیش از 55 سال سابقه حضور در این منطقه را دارد، وجود 60 هزار مترمربع زمین در شهر و انتفاعی که از کارخانه نصیب برخی افراد می شد جا به جایی آن را دشواری کرده بود، به همین واسطه مساعدت هایی در استانداری انجام و قطعه زمینی در محدوده شهرستان میمه به صاحبان این کارخانه داده شد و روند انتقال کارخانه به این شهرستان آغاز شد.  

مدیر منطقه 11 شهرداری اصفهان گفت: قسمتی از زمین این کارخانه برای احداث خیابان هایی مانند خیابان کمکی امام خمینی و 45 متری پرتمان که می تواند بار ترافیکی شهر را کاهش دهد، آزادسازی می شود.

حمید اشرفی مدیر منطقه 11 شهرداری اصفهان در خصوص روند اقدامات اجرایی پیرامون توافق های لازم برای خروج کارخانه روغن نباتی ناز از محدوده شهر، اظهار کرد: زمانی که به منطقه 11 آمدم، جلسات مختلفی با معتمدین منطقه و حتی افراد سرشناس کشوری مانند دکتر رنانی برگزار کردیم، در این جلسات چند نکته برای توسعه منطقه 11 مطرح شد که از جمله این موارد می توان به برند سازی مبل رهنان، خروج کارخانه روغن نباتی ناز، ثبت آیین های رهنان مانند شبیه خوانی و ... اشاره کرد.   

وی با بیان اینکه این موارد در برنامه های کاری منطقه قرار گرفت، تصریح کرد: بیشتر تمرکز معتمدین منطقه روی برند سازی صنعت مبل و بستنی رهنان بود که روی این موارد کار شد، به همین واسطه نخستین جشنواره مبل رهنان را به مدت سه ماه از دی ماه تا عید نوروز برگزار و مبل رهنان را به هم استانی های عزیز معرفی کردیم.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: