زمانی که عابری از کنار مرد گل فروش عبور میکرد، این جملات را می شنید که «بخر و ببر خونه که خانم بچه ها شاد بشن»، «گلها ارزانه و حیفه که نخرید» ، «تخفیف هم میدم اگر 3 بسته بخری» و ... . مشخص بود که تاکیدش بر تخیف و ارزان فروختن گلها برای فرار از سرما است البته همین سرما رنگ گلها را هم عوض کرده بود مثلا قرمزی گلبرگهای رز به سفیدی می زد و پژمرده شده بودند که همین وضعیت گلها هم در ارایه تخفیف ویژه به مشتری سهم داشت. چهره مرد خسته و کمی عصبی است چون بسیاری از رهگذاران و سرنشینان خودروها که تابلوی حراج گل را می بینند تمایل به خرید ندارند.  دستان عابران بخاطر سرما در جیبشان است و تمایل ندارند با خرید گل مجبور به تحمل سرما شوند.

*کاش همیشه شب یلدا بود

به سراغ مرد گل فروش در محدوده خیابان آزادی می روم تا درباره وضعیت کسب و کارش در این روزها با او صحبت کنم. سلام میدهم و وقتی  قصدم را می گویم این چنین واکنش نشان می دهد:« خانم مگه نمیبنی دارم کار دارم. برو و  بزار دوزار درآمد داشته باشم» برای اینکه او را متقاعد به صحبت کنم 3 شاخه گل نرگس به قیمت 45 هزار تومان از او می خرم و بحث را با گلایه از قیمت بالای گلها شروع می کنم. فروشنده سری تکان می دهد و می گوید: «باورت میشه سودی برای من نداره. هر شاخه گلی که برات 15 هزار تومان حساب کردم تقریبا با همین قیمت خریدم. خودت که دیدی مردم گل نمیخرن دیگه» گلهایش را از بازار گل محلاتی تهیه میکند و باز هم انتقاد می کند که «محلاتی هم دیگه مثل قدیم نیست. مردم یاد گرفتن و یک راست میرن اونجا و گل میخرن.» در ذهن داشتم که نرخ گل در شب یلدا بسیار بیشتر از روزهای قبل آن بود پس به  فروشنده می گوید:«شما سودهایتان را شب یلدا کردید . گلها را چند برابر فروختید» چهره اش عصبی می شود و می گوید:«خانم شما اصلا میدونی نرخ گل چطور تنظیم میشه؟ یک روز گران خریدی و فکر میکنی وضع ما خیلی خوب است. اگر میگی فروش خوبی شب یلدا داشتیم کاش همیشه شب یلدا بود» دختر جوانی که دقایقی به گلهای رز خیره شده بود 4 شاخه انتخاب کرد و 48 هزار تومان به فروشنده داد. گل فروش خطاب به من گفت «میدونی هر شاخه را 10 هزار تومن خریدم و 12 هزار تومان میفروشم. باز فکر میکنی وضع ما عالیه؟» سوال میکنم که چرا بجای گوشه خیابان، گلهایش را در گل فروشی نمی گذاری؟ میخندد و می گوید: «نون نداریم بخوریم. با کدوم پول مغازه اجاره کنیم. خانم اون گل فروشی ها که شمال شهر میبینی همین گلها رو 5 برابر قیمت می فروشن.»

*عزا و عروسی نمیگیرن که گل بفروشیم

صاحب یک گل فروشی در سعادت آباد هم مانند گل فروش کنار خیابان از ضربه های کرونا بر بازار گل شاکی است و می گوید: «قبلا یک عزا یا عروسی بود و مشتری داشتیم . کرونا که اومد گفتن تعطیل کنید البته تعطیل هم نمیشد فرقی نداشت چون مردم نه مهمانی میرن و نه مراسم عزا و عروسی » سری از سر تاسف تکان میدهد و تعریف میکند یکی از دوستان گل فروشش بخاطر کسادی بازار گل ، مغازه اش را گوشت فروشی کرد چون واقعا چرخ زندگی نمیچرخه» برای اطلاع از تفاوت قیمت گل در سعادت آباد و محدوده خیابان آزادی از او قیمت هر شاخه گل نرگس را پرسیدم که پاسخش کاملا گویای این تفاوت بود. در این مقطع تنها سفارش آنلاین قبول میکند و هر شاخه گل نرگس را 20 تومان قیمت گذاشته اسن و وقتی گفتم قیمت همین گل در آزادی 12 هزار تومان است، توضیح داد: اجاره مغازه و تازگی گلهای ما رو با اونا مقایسه نکن. ضمن اینکه مردم این منطقه توان خرید شاخه ای بیشتر از 20 هزار تومان را هم دارند» این گلفروش انتقادی هم به گل فروشان کنار خیابان دارد و می گوید: « ما عضو اتحادی گل فروشان هستیم اما گلفروشان کنار خیابان به هیچ قانون و تعهدی پایبند نیسند. آنها گل را با نرخ کمتر میفروشند و مانع کسب درآمد ما می شوند. برایمان عجیب است که هیچ نهادی هم با آنها برخورد نمی کنه و با خیال راحت و با افتخار کاسبی ما رو کساد می کنن»

*نوسان قابل تامل قیمت گل

نوسان قیمت گل هم برای خودش داستانی دارد.  این روزها قیمتها کاهش دارد و همین موضوع نارضایتی گل فروشان را افزایش داده است. به عنوان نمونه قیمت 20 شاخه گل رز هلندی در روز چهارشنبه 240 هزار تومان بود که دیروز کاهش 10 هزار تومانی داشت. آلسترومریا سوپر یا آلسترومریا درجه یک 5 هزار تومان نسبت به چهارشنبه گران شد. قیمت داوودی هم 5 هزار تومان کاهش داشت . عجیب ترین کاهش قیمت به بسته های صدتایی گل نرگس باز میگردد که از روز چهارشنبه تا امروز 30 هزار تومان کاهش دارد . این کاهش در حالی است که آلسترومریا سوپر 30 هزار تومان گران شد.

 

 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: