به گزارش برنا و به نقل از گمرک، برپایه جداول آماری گمرک، 8 ماهه امسال (منتهی به آبان) بیش از ۱۷۷.۷ هزار تن میله‌های آهنی یا فولادی به ارزش افزون بر ۷۲.۶ میلیون دلار به افغانستان صادر شد که میانگین قیمت هر تن ۴۰۸ دلار بود و در مجموع سهم بیش از ۶ درصد از صادرات به این کشور را از آن خود کرد.

بررسی‌های اتاق بازرگانی تهران گویای آن است که تنوع اقلام صادراتی ایران به افغانستان در مقایسه با کشورهای دیگر به مراتب بیشتر است و ۵۰ کالای نخست صادرات غیرنفتی ایران به افغانستان سهم حدود ۵۹.۶ درصدی دارند.

جداول مربوط به صادرات کالای غیرنفتی به افغانستان در دوره هشت ماهه امسال نشان می‌دهد، در این مدت ۷۹۸.۱ هزار تن سیمان سفید به ارزش افزون بر ۲۱.۴ میلیون دلار به این کشور صادر شد که میانگین قیمت هر تن ۲۷ دلار ثبت شده است.

دوره این گزارش حاکی از صادرات ۱۶.۲ هزار تن پروفیل آهن و فولاد به افغانستان به ارزش ۱۷.۴ میلیون دلار است که میانگین قیمت هر تن یک‌هزار و ۷۴ دلار را نشان می‌دهد و سهم بیش از یک درصد از کل صادرات به این کشور را به خود اختصاص داده است.

براساس آمار مربوطه، در هشت ماهه امسال ۹.۴ هزار تن مصنوعات از آهن و فولاد به ارزش ۷.۸ میلیون دلار به این کشور صادر شد که میانگین قیمت هر تن ۸۰۰ دلار ثبت شده است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: