به گزارش برنا، مساله بدهی عراق به ایران برای صادرات گاز دیروز بالا گرفته بود. کار به خطر خاموشی در عراق کشید و باعث شد تا طرف عراقی یک رقم و یک روایت از ماجرا بگوید و طرف ایرانی هم روایت خود را مطرح کند. در نهایت شرکت گاز بیانیه‌ای منتشر کرد که رقم و ماجرای واقعی را بیان می‌کرد.

عراقی‌ها از احتمال خاموشی و کاهش صادرات می‌گفتند اما اصل ماجرا در بیانیه شرکت گاز عنوان شده است. آنطور که این شرکت بیان کرده، وزارت برق عراق بابت واردات گاز بیش از معادل 5 میلیارد دلار به شرکت ملی گاز ایران بدهکار است که مبلغ 3 میلیارد دلار آن در بانک عراقی TBI مسدود و غیر قابل استفاده مانده و بیش از 2 میلیارد دلار از بدهی سررسید شده وزارت برق نیز هنوز اساساً از طرف وزارت برق عراق پرداخت نشده است.

علاوه بر این‌ها، طرف عراقی، طبق قرارداد فی مابین، بیش از 1 میلیارد دلار نیز به شرکت ملی گاز ایران بابت جرائم قراردادی بدهکاری دارد. صاردات گاز توسط شرکت ملی گاز ایران به عراق، امری اقتصادی و تجاری است، در حالی که طرف ایرانی با بستانکاری بیش از 6 میلیارد دلاری از طرف عراقی، برخوردار از هیچ منفعتی نشده است.

اما اصل رقم این بدهی چقدر است و قرار است چگونه تسویه شود؟ حمید حسینی نائب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق در این رابطه به خبرنگار اقتصادی برنا می‌گوید: با توجه به اینکه صادرات برق و گاز به عراق ادامه دارد، این رقم مدام در حال تغییر است و نمی‌توان عددی برای آن اعلام کرد. البته آنطور که رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده، این رقم در حال حاضر نزدیک به 5 میلیارد دلار است. عراق هم در اطلاعیه خود گفته بود 6 میلیارد است و به نظرم عددی میان 5 تا 6 میلیارد دلار است.

وی تاکید می‌کند: بخشی از آن بدهی بانک عراق است که باید پرداخت شود، بخشی را شرکت عراقی پرداخت کرده و در بانک مانده است. البته بخشی از بدهی هم کلا پرداخت نشده است. قسمتی از این بدهی در بانک تی‌بی‌آی عراق ذخیره شده و آمریکایی‌ها در آن نفوذ دارند. چند سازوکار برای پرداخت این رقم پیش‌بینی شده که اجرایی نشده است. آخرین توافق مربوط به خرید مواد غذایی بوده که اقداماتی برای انجام آن در حال اجراست.

حسینی می‌گوید: به نظرم با سفر وزیر نیرو به بغداد این مساله سرعت می‌گیرد. مرحله اجرایی کار در یکی دو مورد انجام شده و ممکن است برخی مواد در مقابل دریافت این رقم بدهی از عراق، روسیه یا آمریکای لاتین وارد شود. اگر این روند شکل بگیرد مساله حل می‌شود. البته شرکت‌های عراقی و بانک مربوطه در عراق خیلی تمایلی به این کار نداشتند، ولی سیستم مربوطه میان تاجر عراقی و خریدار ایرانی شکل گرفته و این مسائل در حال حل شدن است.

نائب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق تاکید می‌کند: پروسه کامل دریافت چک انجام شده و فکر می‌کنم با سفر آقای اردکانیان و با توجه به مشکلاتی که عراقی‌ها دارند، فشار به بانک تی‌بی‌آی وارد شود و کار سرعت بگیرد.

خبرنگار: سپیده اشرفی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: