به گزارش برنا؛ برای پاسخ دادن به این سوال لازم است اول با ویژگی ها و خصوصیات هر کدام از این سبک های اصلی معماری و ساخت ویلا آشنا شویم تا بتوانیم درک بهتری از آنها داشته و تصمیم مطمئن تری بگیریم. در این مطلب سعی میکنیم به مقایسه دو سبک اصلی طراحی ویلا بپردازیم. 

 

سبک کلاسیک

سبک کلاسیک در طراحی ویلا برگرفته از معماری دوران عظمت و شکوفایی امپراطوری های رُم، یونان و ایران باستان است. در این سبک از مصالح سنگی و حجم های سنگین استفاده می شود که نمایانگر ابُهَت و جلال است.نما رومی عمدتا ظاهر بیرونی این ویلاها را در بر میگیرد. سبک کلاسیک علاوه بر طراحی ویلا در ایران در طراحی مراکز خرید، طراحی رستوران و اماکن تفریحی که نیازمند نشان دادن شکوه و جلال هستند به کار برده می شود. 

از ویژگی های به خصوص این سبک معماری میتوان موارد زیر را نام برد:

 • ستون های سنگی بلند و پایه و سرستون های باشکوه و نمادین
 • طاق ها و دیوار های با نقش های برجسته
 • گچ کاری های بسیار پیچیده و متحیر کننده و نقاشی های با شکوه در سقف
 • استفاده از سنگ به عنوان متریال اصلی در ساخت مجسمه، سنگ تراشی و آب نماهای سنگی

نظم و تقارن را در این سبک از نمای بیرونی تا دکوراسیون داخلی، در تابلوها و نقش و نگارها، در مبلمان و دیگر اجزا می توان دید. درب ورودی ویلا بصورت بیرون زده از سازه اصلی ساختمان یا فرو رفته در آن است که در وسط ساختمان قرار گرفته و عمدتا ستون های متقارن و باشکوهی در 2 طرف آن قرار گرفته است.

ویلااا002

همچنین استفاده از پله های عریض، جعبه گل (flower box)، پنجره های متقارن، ایوان هایی با نرده های سنگی یا چوبی با خطوط نرم و منحنی از دیگر خصوصیات متداول ویلا هایی با سبک کلاسیک هستند.

استفاده از رنگ های خنثی در سبک کلاسیک ویلا، حس ظرافت، تجمل و رسمیت را بیشتر القا می کند. جزییات ریز و دقیق به کار رفته در قسمت های مختلف ویلای کلاسیک، نشان دهنده عظمت و قدرت است.

طرح هایی که برای کف پوش و پارچه ها استفاده می شوند، معمولا شطرنجی و راه راه و گل دار است که با رنگ سفید و دیگر رنگ های خنثی هارمونی بخصوصی ایجاد می کنند.

ویژگی های محوطه بیرونی و باغ های ویلا با سبک کلاسیک به شرح زیر است:

 • استفاده از تقارن در محوطه سازی باغ
 • آب نماهای سنگی مجلل
 • کاشت درخت ها به صورت ردیفی و متقارن
 • گلدان های سنگی بزرگ با گل های پر شاخ و برگ و زیبا
 • سنگ فرش محوطه با طرح های عاجی
 • نور پردازی های فراوان در شب برای نشان دادن تجمل و به چشم آمدن ساختمان

این نکته را درنظر داشته باشید که برای پیاده سازی این سبک از ویلا، به دلیل استفاده از متریال های خاص و گران بها، باید هزینه های گزافی را متحمل شوید.

سبک طراحی مدرن ویلا:

سبک مدرن در معماری ویلا برگرفته از سبک مینیمال بوده و به کارایی و کاربردی بودن فضا توجه خاصی دارد. از معیار های سبک مدرن ویلا میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طراحی بر اساس نیاز افراد و استفاده حداکثری از فضا صورت گرفته است
 • طرح های ساده، واضح و قابل تشخیص از اشکال هندسی
 • حذف جزییات غیر ضروری در طراحی
 • استفاده حداکثری از محیط پنجره ها و ورودی ها شیشه ای سراسری
 • استفاده از رنگ های خنثی و تک رنگ
 • ویلاااا003

پیروی از سبک مینیمال باعث شده تا نظم و ترتیب خاصی در دکوراسیون ایجاد شود. این کار باعث جلوگیری از شلوغی و استرس شده و حس آرامش و امنیت را به شما القا می کند.

عدم تقارن و ایجاد تعادل در نمای بیرون ویلا، همراه با سادگی در طراحی معماری، از ویژگی های منحصر بفرد سبک مدرن در ویلا است. این عدم تقارن باعث بوجود آمدن خلاقیت و نبوغ در طراحی شده و دست شما را در بازسازی و اضافه کردن فضاهای جدید به ویلا باز می گذارد.

بهره گیری از پنجره های بزرگ و ورودی ها شیشه ای، پیوندی بین طبیعت بیرون ویلا و محیط درونی ویلا ایجاد می کند. این پیوند منجر به بهره مندی از نور طبیعی، سادگی و زیبایی هرچه بیشتر ویلای شما خواهد شد.

سبک مدرن در معماری ویلا با داشتن تجمل کمتر و استفاده بهینه سازی از فضا، کمک شایانی به حفظ محیط زیست می کند.

در محوطه سازی باغ ویلا، سبک مدرن پوشش ساده تری از گیاهان و درخت ها را می پسندد و فاصله های بیشتری بین المان های طبیعی دارد. استفاده از گلدان های مدرن با طرح های ساده و جنس فلزی، بتنی یا چوبی در باغ های ویلای مدرن متداول است.

محوطه های ویلای مدرن بر اساس دسترسی آسان به سراسر باغ و ویلا طراحی شده است. مسیر های رفت و آمد آزادتر بوده و نورپردازی ها به صورت کاربردی و حداقلی هستند.

انتخاب سبک ویلا

بعد از شناخت این 2 سبک معماری متوجه می شویم که پاسخ این سوال بستگی به سلیقه و نوع زندگی شما دارد. چنانچه شما فردی علاقه مند به بناهای باستانی بوده و از شکوه و تجمل لذت می برید، سبک  طراحی کلاسیک برای شما مناسب تر است. البته باید بدانید که هزینه های ساخت و نگهداری از این نوع ویلا و باغ بیشتر از سبک مدرن خواهد بود.

ولی در صورتی که شما شخصی هستنید که با سبک مینیمال و مدرن آشنا و دم خور است، سبک مدرن بهترین گزینه برای شماست. در سبک معماری مدرن تلاش بر اینست  تا از تجمل های بیهوده دوری کرده و با استفاده بهینه از مصالح و انرژی و فضا، بهترین بازدهی و کمترین هزینه را برای سازنده و ساکنین  داشته باشد.

شرکت طراحی ویلا و معماری استودیو قاف آماده مشاوره حرفه ای و ارایه بهترین طرح ها و نقشه های اجرایی برای پروژه ویلایی شما می باشد. برای اطلاعات بیشتر با استودیو قاف تماس بگیرید. 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: