یک کارشناس خودرو

خودروسازان خصوصی قید تولید خودروهای ارزان قیمت را زدند

یک کارشناس خودرو گفت: خودروسازان خصوصی تحت فشار خودروسازان دولتی امکان عرضه خودرو در رنج قیمتی پایین و متوسط را ندارند و برای دوری از حاشیه های تولید خودروهای هم رده این خودروسازان قید تولید و عرضه این نوع خودروها را زدند.

"حسین دلاور" در گفتگو با خبرنگار برنا در خصوص ظرفیت تولید و تنوع سبد محصولات خودروسازان خصوصی گفت: به دلیل انحصار در تولید و شرایط حاکم بر صنعت خودرو، خودروسازان خصوصی امکان تولید و عرضه خودرو‌ با قیمت کمتر از 500 میلیون تومان را ندارند. شرکت‌های خصوصی با وجود سهم بازار کمتر، تحت فشار خودروسازان دولتی امکان تولید و عرضه خودرو با سطح قیمتی پایین را ندارند و این شرکت‌های دولتی از هر روشی سعی می‌کنند انحصار تولید بخش پر تقاضای بازار خودرو را مانند خودروهای شهری کوچک و متوسط را در اختیار خود قرار دهند.

وی ادامه داد: در این شرایط خودروسازان خصوصی ریسک کاهش فروش را برای رهایی از حاشیه‌های مخرب تولید خودروهای هم رده خودروسازان دولتی  قبول می کنند و قید بازار پر تقاضای خودروهای متوسط را می‌زنند و به سمت تولید خودروهایی با رده قیمتی بالا و لوکس حرکت می‌کنند که محصولات آنها از نظر قیمت، رقابتی با محصولات این شرکت‌ها نداشته باشد.

دلاور در خصوص دلیل افزایش عرضه مدل‌های مختلف وانت پیکاپ از سوی خودروسازان گفت: شرکت‌های خصوصی که پیکاپ‌های جدید را به بازار عرضه می‌کنند، در حوزه خودروهای کار و تجاری فعالیت داشتند و زیرساخت های لازم  برای تولید و منتاژ این خودرو‌ها را دارند و به دلیل تاثیر تحریم‌ها بر کاهش تیراژ تولید، این شرکت‌ها سعی دارند با عرضه وانت های پیکاپ کسری تولید خود را جبران کنند.

وی ادامه داد: به دلیل عرضه محدود خودروهای SUV دودیفرانسیل و قیمت میلیاردی آنها حتی در نسخه‌های چینی، خودروسازان سعی می کنند با تولید و عرضه پیکاپ جدید بخش از تقاضای بازار این نوع خودروها را تامین کنند.

این کارشناس خودرو در خصوص امکان برگزاری طرح‌های فروش فوق‌العاده ایران خودرو و سایپا گفت: خودروسازان اعلام کردند که فروش خودرو با قیمت های مصوب فعلی توجیه اقتصادی ندارد و ادامه فروش با این قیمت‌ها باعث افزایش زیان انباشته آنها می‌شود به همین دلیل خودروسازان تا زمان تعیین تکلیف قیمت‌های جدید از سوی ستاد تنظیم بازار طرح فروش فوق‌العاده را متوقف و برنامه فروش خود را به طرح‌های مشارکت در تولید و پیش‌فروش محدود کرده‌اند.

انتهای پیام/

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار اقتصادی

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار اقتصادی

    اخبار برگزیده