به گزارش برنا از ایلام ،حجت‌الاسلامعلی چراغی پور، مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان ایلام، بابیان این مطلب، به خبرنگاران گفت: پنجمین طرح ملی سوگواره «علمدار کربلا» در رشته‌های شعر و نثر ادبی و عکس ویژه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در کشور برگزار می‌شود.

او بابیان اینکه سال گذشته چهارمین طرح ملی علمدار کربلا فقط در بخش شعر برگزارشده بود، ابراز کرد: با استقبال گسترده اعضای و درخواست‌های مکرر از سراسر کشور و بر اساس پیشنهاد شورای سیاست گزاری سوگواره، در سال جاری عکس نیز به این طرح ملی افزوده‌شده است.

 مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان ایلام، یادآور شد: سال گذشته در چهاریم طرح ملی سوگواره علمدار کربلا ١١٥ شاعر از ٢٥ استان کشور ٥٧٠ اثر خود را در قالب شعر نو و کلاسیک ارسال کرده بودند و امسال نیز انتظار می‌رود که در دو بخش شعر و عکس شاهد استقبال گسترده اعضای کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد سراسر کشور باشیم.

 چراغی پور، حضور پرنشاط‌تر اعضای کانون‌ها در فعالیت‌ها و عرصه‌های مختلف ادبی و هنری کشور، کشف و شناسایی استعدادهای برتر ادبی و هنری فعال کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور در قالب ایجاد رقابت سالم، ترغیب و تشویق مدیران کانون‌ها به کشف استعدادهای محلی و منطقه‌ای فعال در امور ادبی و عکاسی، آشنایی بیشتر مردم و مسئولان بااستعدادها و ظرفیت‌های ادبی و هنری موجود در کانون‌های فرهنگی هنری مساجد از اهداف این سوگواره برشمرد.

 او بابیان اینکه فراخوان پنجمین طرح ملی علمدار کربلا در سراسر کشور توزیع و اعلام‌شده است، گفت: این سوگواره به همت دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان ایلام با مشارکت ستاد عالی هماهنگی و نظارت بر کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و همکاری روابط عمومی حرم حضرت ابوالفضل العباس (ع) و ستاد بازسازی عتبات عالیات برگزار می‌شود.

 مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد ایلام، افزود: علاقه‌مندان در بخش شعر می‌توانند آثار خود را در دو قالب سنتی و نو و نثر ادبی با موضوع شخصیت و فضایل اخلاقی حضرت ابوالفضل العباس (ع) و دلاوری‌ها و رشادت‌های آن حضرت به زبان فارسی، عربی و گویش‌های محلی به همراه ترجمه سلیس و روان فارسی به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

 چراغی پور، با تأکید بر اینکه اشعاری که قابلیت تبدیل‌شدن به سرود را داشته باشند از اولویت ویژه برخوردارند، گفت: موضوعات این سوگواره عاشورا، کربلا، اربعین و نیز شخصیت‌های مرتبط با واقعه عاشورا ازجمله حضرت امام حسین (ع) امام سجاد (ع)، حضرت زینب (س) حضرت علی‌اکبر (ع) حضرت علی‌اصغر (ع) و حضرت ام‌البنین (س) و همچنین اصحاب سیدالشهدا و شهدای کربلا به دبیرخانه این سوگواره ارسال کنند.

چراغی پور، در پایان خاطرنشان کرد: علاقه‌مندانمی توانند آثار خود را به نشانی ایلام خیابان پیروی- مجتمع فرهنگی و هنری ارشاد اسلامی طبقه دوم، دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان ایلام ارسال کنند.