به گزارش برنا، از سال 2020 تا 2023، کانادا بیش از 1 میلیون مهاجر جدید می‌پذیرد. راه‌های زیادی برای مهاجرت به کانادا و گرفتن اقامت دائمی این کشور وجود دارد.

بررسی برنامه‌های مهاجرتی کانادا

گزینه‌های مهاجرتی کسب و کاری و اقتصادی

کفالت خانواده

برنامه مهاجرتی انسان دوستی و پناهندگان

برای مهاجرت به کانادا چه مقدار پول نیاز دارید؟

شرایط مهاجرت به کانادا چیست؟

سریع‌ترین راه برای مهاجرت به کانادا چیست؟

حداکثر سن برای مهاجرت به کانادا چقدر است؟

آیا مهاجرت به کانادا آسان است؟

آیا برای مهاجرت به کانادا نیاز به پیشنهاد کاری دارم؟

اقامت دائم چیست؟

شهروندی چیست؟

آیا می‌توانم در هر منطقه‌ای از کانادا کار کنم؟

آیا می‌توانم خانواده‌ام را به کانادا بیاورم؟

چرا کانادا به دنبال مهاجران است؟

بررسی برنامه‌های مهاجرتی کانادا

بیش از 80 روش برای مهاجرت به کانادا وجود دارد.

گزینه‌های مهاجرت کسب و کاری و اقتصادی

گزینه‌های مهاجرت کسب و کاری و اقتصادی برای افراد متخصصی است که مهارت‌هایی دارند که از اقتصاد کانادا حمایت می‌کنند. شایستگی‌های لازم برای هر برنامه بسیار متفاوت است، بنابراین یک تعریف کلی برای همه این برنامه‌ها مناسب نیست.

دسته‌های مهاجرت اقتصادی و کسب و کار عبارتند از:

 • برنامه‌های گزینش ایالتی
 • اکسپرس اینتری کانادا
 • مهاجرت به کبک
 • برنامه‌های سرمایه گذاران
 • برنامه‌های خوداشتغالی و کارآفرینی

سایر دسته‌بندی‌های فدرال مهاجرت مانند برنامه پرستاران خانگی، برنامه آزمایشی مهاجرت آتلانتیک، برنامه آزمایشی مهاجرت مناطق روستایی و شمالی و برنامه آزمایشی مهاجرت غذا و کشاورزی هم گزینه‌های تحت حمایت مهاجرت اقتصادی به کانادا است.

شرایط مهاجرت به کانادا

کفالت خانواده

کفالت خانواده یکی از دسته‌بندی‌های مهاجرت به کانادا برای اعضای خانواده شهروندان و ساکنان دائمی کانادا است.

اعضای خانواده‌ای را که می‌توان تحت تکفل قرار داد، عبارتند از:

 • همسر یا شریک زندگی عرفی
 • فرزند وابسته (به فرزندی گرفته یا زیستی)
 • والدین و پدربزرگ و مادربزرگ

تحت شرایطی می‌توانید سایر اعضای خانواده که در دسته بندی بالا ذکر نشدند هم تحت تکفل بگیرید، اگر از اعضای خانواده که قبلا گفته شد، شخصی برای تحت تکفل گرفتن ندارید می‌توانید یکی از این اعضای خانواده را تحت تکفل خود بگیرید:

 • برادر یا خواهر بدون سرپرست
 • برادرزاده یا خواهرزاده بدون سرپرست
 • نوه بدون سرپرست

برنامه مهاجرتی انسان دوستی و پناهندگان

کانادا به عنوان کشور پیشروی پذیرش پناهندگان و سایر مهاجران به دلایل انسان دوستانه و دلسوزانه شهرت بین المللی دارد. بخش مهمی از هدف مهاجرتی سالانه کانادا به پذیرش پناهجویان اختصاص داده شده است.

شرایط مهاجرت به کانادا

برای مهاجرت به کانادا چه مقدار پول نیاز دارید؟

مقدار بودجه مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا بسیار متفاوت است. بعضی از برنامه‌های مهاجرتی بیشتر از هر چیز، داشتن هزینه فرآیند بررسی تقاضا را لازم دارند. بعضی از این برنامه‌ها نیاز به سرمایه‌گذاری قابل توجه در کانادا دارد.

مهاجرت اقتصادی: بیشتر مهاجرت‌های اقتصادی نیاز به مدرکی دارد که شما هنگام سکونت در کانادا می‌توانید از نظر مالی خودتان را تامین کنید، بعضی از آنها هم نیاز به این شرط ندارند. آن دسته از مهاجرت‌های اقتصادی که نیاز به ارائه مدرکی برای بودجه سکونت ندارد، معمولا متقاضی را ملزم می‌کند تا تجربه کار در کانادا یا پیشنهاد شغلی در کانادا داشته‌باشد. دلیل منطقی که این افراد برای سکونت در کانادا نیاز به سرمایه ندارند، این است که آنها قبلا وارد نیروی کار کانادا شده‌اند.

مهاجرت کسب و کاری: انواع مهاجرت‌های کسب و کاری نیاز به سرمایه‌گذاری قابل توجه در کانادا دارد. ممکن است نیاز باشد که متقاضی در شرکتی کانادایی سرمایه‌گذاری کرده باشد یا وام بدون بهره به دولت یا ایالت فدرال بدهد.

کفالت اعضای خانواده: در بیشتر موارد، برای کفالت همسر یا فرزند وابسته اطلاعات مالی ارائه نمی‌کنید. اگر کفالت سایر اعضای خانواده مانند والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ را بر عهده می‌گیرید، برای واجد شرایط درخواست بودن، باید الزامات مالی را برآورده کنید.

کفالت انسان دوستانه و پناهندگان: اگر در زمینه‌های انسان دوستانه و دلسوزانه درخواست می‌دهید، هیچ الزام مالی وجود ندارد. تنها زمانی اطلاعات مالی برای این نوع مهاجرت لازم است که پناهنده، متقاضی تحت کفالت است. در این مورد، گروه کانادایی که حامی پناهنده هستند باید ثابت کنند که توان مالی کافی برای حمایت از سکونت پناهنده در کانادا دارند.

الزامات مهاجرت به کانادا چیست؟

اسناد مورد نیاز برای درخواست مهاجرت بستگی به برنامه‌‌ای دارد که برای آن درخواست می‌دهید. برای مثال، بعضی از برنامه‌های مهاجرتی نیاز به تجربه در کانادا دارد و بعضی از برنامه‌ها نیاز به چیزی ندارد.

اسنادی که احتمالا لازم هستند شامل مدارک شناسایی/ مسافرتی، سوابق تحصیلی، اثبات تجربه کاری، سوابق مالی و غیره می‌شود. برای تعیین اسنادی که لازم دارید، اول باید مشخص کنید که کدام برنامه مهاجرتی از همه بیشتر مناسب شما است.

سریع‌ترین راه برای مهاجرت به کانادا چیست؟

سریع ترین روش مهاجرت به کانادا از طریق ورود سریع (Express Entry) است. در این روش بیشتر درخواست‌ها طی شش ماه یا کمتر بررسی می شوند.

حداکثر سن برای مهاجرت به کانادا چقدر است؟

برنامه‌های مهاجرتی کانادا هیچ محدوده سنی مشخصی ندارند. در بیشتر دسته بندی‌های مهاجرت اقتصادی، متقاضیان 25 تا 35 ساله حداکثر امتیاز را دریافت می کنند. این به معنای آن نیست که متقاضیان سن بالاتر انتخاب نخواهند شد. داشتن تجربه کاری قابل توجه، مهارت زبانی بالا، ارتباط با کانادا و تحصیلات بالا به راحتی جبران امتیازات کسر شده به خاطر سن در برنامه مهاجرت اقتصادی می شوند.

برنامه مهاجرت کفالت خانواده و پناهندگان به کانادا از نظام رتبه بندی استفاده نمی کند و در نتیجه هیچ کسر امتیازی برای سن ندارد.

آیا مهاجرت به کانادا آسان است؟

کانادا با بیش از 80 روش مهاجرتی گزینه های زیادی برای انواع متقاضیان دارد. برای مهاجرت به کشوری جدید باید تلاش کرد. بعضی از برنامه‌های مهاجرتی به شایستگی و مدارک بیشتری نیاز دارند. استفاده از خدمات وکیل مهاجرتی کانادا تا حد زیادی به فرآیند مهاجرت از ابتدا تا انتهای آن کمک می کند.

وکلای مهاجرتی کانادا وسیله ارتباطی شما با دولت برای ارائه تقاضایتان هستند. آنها تقاضای شما را ارائه می کنند و راجع به مدارکی که نیاز دارید به شما مشاوره می دهند، مدارکی که باید در پرونده قرار دهید و مدارکی که نباید ارائه کنید.

آیا برای مهاجرت به کانادا نیاز به پیشنهاد کاری دارم؟

خیر. اکثر شهروندان دائمی کانادا هنگام درخواستشان، پیشنهاد کاری نداشتند. با اینکه برخی از برنامه‌های مهاجرتی کانادا الزام دارند که متقاضی پیشنهاد کاری در کانادا داشته باشد، گزینه‌ها و برنامه هایی بدون پیشنهاد استخدام در کانادا برای ملیت‌هایی خارجی وجود دارد.

ساکن دائم چیست؟

ساکن دائم کانادا شهروند کشور دیگری است که به او اجازه اقامت دائم کانادا داده شده است. هنگامیکه شخصی اجازه سکونت دائم را دارد، حق زندگی و کار کردن در هر جایی از این کشور را دارد. ساکنان دائمی کانادا تعداد قابل توجهی از مزایا را در این کشور دریافت می کنند، از جمله دسترسی به سیستم مراقبت درمان و خدمات اجتماعی، حق زندگی، کار و تحصیل در هر نقطه ای از کانادا و محافظت تحت قوانین کانادا. به علاوه، بعد از ساکن دائمی کانادا شدن برای مدت زمان مشخصی، آنها می توانند برای شهروندی کانادا درخواست دهند. باید توجه داشت که ساکنان دائمی کانادا حق رای دادن در انتخابات این کشور را ندارند.

شهروندی چیست؟

شهروندان کانادا حقوق و مزایای زیادی در کانادا دارند. شهروندان به نظام مراقبت درمانی و خدمات اجتماعی دسترسی دارند و تحت حمایت قانون هستند. یک شهروند می تواند در هر نقطه ای از کانادا زندگی، کار و تحصیل کند و حق رای دادن در انتخابات این کشور را دارد. به علاوه شهروندی نمی تواند لغو یا برداشته شود. تمام افرادی که در کانادا به دنیا می آیند، به طور خودکار شهروند کانادا می شوند. به علاوه ملیت های خارجی می توانند با طی کردن فرآیند مناسب درخواست در برنامه شهروندی، پناهندگی و مهاجرت کانادا (IRCC) تبدیل به شهروندان طبیعی کانادا شوند.

آیا می‌توانم در هر منطقه‌ای از کانادا کار کنم؟

هنگامیکه شخصی ساکن دائمی کانادا است، اجازه زندگی و کار در هر نقطه ای از کانادا را دارد. اگر شخصی با ملیت خارجی ساکن دائم کانادا نیست، باید مجوز مناسب برای کار در کانادا را داشته باشد. معمولا این مجوز به شکل ویزای کاری کانادا است.

آیا می‌توانم خانواده‌ام را به کانادا بیاورم؟

برنامه‌های مهاجرتی خاصی به افرادی با ملیت خارجی اجازه می دهند تا با اعضای خانواده شان به کانادا مهاجرت کنند. اگرچه با توجه به برنامه مهاجرتی، اعضای خانواده که شخص را همراهی می کنند تفاوت دارند. برای مثال، آن دسته از افرادی که از طریق سیستم ورود سریع Express Entry به کانادا مهاجرت می کنند، می توانند همسر و فرزندان وابسته خود را (نه والدین) در درخواستشان قرار دهند. با این حال، کانادا برنامه‌های کفالت خانواده را هم دارد که به شهروندان و ساکنان دائمی کانادا این امکان را می دهد تا کفالت همسر یا شریک زندگی، فرندان وابسته، والدین و پدربزرگ و مادربزرگشان را بر عهده بگیرند. برای اینکه متوجه شوید که اعضای خانواده‌تان می توانند به شما ملحق شوند یا خیر، ابتدا باید مشخص کنید که کدام مسیر مهاجرتی را دنبال میکنید.

چرا کانادا به دنبال مهاجران است؟

شهرها و مناطق روستایی کانادا وابسته به ورود افراد جدید هستند تا رشد جمعیتشان را حفظ کنند و بازارهای کارشان را حمایت کنند. همچنین کانادا جمعیت سالخورده ای دارد و بدون یک سیستم مهاجرتی قوی، در همان مسیر ژاپن در دهه 90 میلادی خواهد بود. اما بر خلاف ژاپن، کانادا از مهاجرت استقبال می کند و به ما اجازه می دهد تا بخش بزرگی از جمعیت در سن کار از 25 تا 54 سال را تشکیل دهیم. 

این خبر رپورتاژی است و خبرگزاری برنا محتوای آن را تایید یا رد نمی کند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: