به گزارش برنا، چرا تحصیل در کانادا؟ کانادا شهرت بسیار خوبی در زمینه آموزش بین المللی دارد. دانشگاه‌های کانادا تجربه آموزشی در سطح جهانی را با شهریه‌ای مقرون به صرفه ارائه می کنند و مسیری عالی برای بدست آوردن اقامت کانادا هستند.

فهرست مدارک دانشجوی بین المللی

ویزای تحصیلی چیست؟

موسسه آموزشی منتخب  Designated Learning Institution (DLI) چیست؟

انواع مختلف موسسات تحصیلات تکمیلی کانادا کدام هستند؟

آیا برای تحصیل در کانادا باید آیلتس بگیرم؟

آیا برای تحصیل در کانادا باید انگیزه‌نامه ارائه دهم؟

برای پذیرش تحصیلی در کانادا به عنوان دانشجوی خارجی چه فرصت‌هایی دارم؟

فرآیند درخواست برای ویزای تحصیلی کانادا چیست؟

مهلت درخواست تا چه زمانی است؟

کدام دانشگاه کانادا برای من مناسب است؟

درخواست ویزای تحصیلی کانادا چقدر طول می کشد؟

شرایط تحصیل در کانادا چیست؟

در ویزای تحصیلی می توانم دانشگاه یا برنامه ام را تغییر دهم؟

تحصیل در کانادا چقدر هزینه دارد؟

هنگام تحصیل در کانادا می توانم کار کنم؟

هنگام تحصیل می توانم خانواده‌ام را هم بیاورم؟

هنگام تحصیل در کانادا، همسرم می تواند کار کند؟

آیا می توانم در کبک تحصیل کنم؟

الزامات تحصیل در کبک چیست؟

آیا دانشجویان خارجی تحت پوشش نظام سلامت و درمان کانادا هستند؟

آیا پس از فارغ التحصیلی می توانم در کانادا بمانم؟

تعداد دانشجویان خارجی در کانادا هر سال رو به افزایش است. بسیاری از آنها می توانند پس از پایان تحصیلاتشان در کانادا بمانند.

مراحل اصلی فرآیند درخواست عبارتند از:

1. برنامه‌ای را انتخاب کنید. انتخاب برنامه یکی از مهمترین بخش های درخواست ویزای تحصیلی تان است. شما باید برای تحصیل در کانادا در آن برنامه خاص، پرونده ای قوی ارائه دهید. ما براساس تجارب کاری و سوابق تحصیلی تان برنامه‌هایی را پیشنهاد می کنیم. این کار به شما بهترین فرصت ممکن برای ارائه یک درخواست موفق را می دهد.

2. به دانشگاه درخواست دهید. پس از انتخاب برنامه، ما به شما کمک خواهیم کرد تا درخواستتان را آماده و ارائه کنید. شما باید قبل از درخواست ویزای تحصیلی یک پذیرش نامه از موسسه آموزشی منتخب کانادایی داشته باشید.

3. برای ویزای تحصیلی درخواست دهید. با داشتن پذیرش نامه، آماده درخواست ویزای تحصیلی هستید.

فهرست مدارک دانشجوی بین المللی

برای فرآیند درخواست مدارک خاصی لازم است. در ادامه فهرستی از اسنادی می‌آید که ممکن است از شما بخواهند.

پذیرش نامه: نامه‌ای که از طرف مدرسه فرستاده می‌شود و پذیرش برنامه تحصیلی‌تان را تایید می‌کنند.

مدرکی برای اثبات تامین مالی: اثبات اینکه شما برای تامین خودتان و هریک از اعضای خانواده‌تان که همراه شما می آیند، پول کافی دارید. شما باید نشان دهید که می‌توانید هزینه شهریه و هزینه‌های سال اول زندگی‌تان (مسکن، غذا و غیره) در کانادا را تامین کنید.

مدارک هویتی: گواهی تولد، گواهی ازدواج و گذرنامه

ویزای تحصیلی کانادا چیست؟

ویزای تحصیلی کانادا مدرکی است که به شما اجازه تحصیل در موسسه آموزشی در کانادا را می‌دهد. هنگامیکه شما برای تحصیل در یک موسسه آموزشی منتخب  پذیرفته شدید، می‌توانید برای ویزای تحصیلی کانادا درخواست دهید.

موسسه آموزشی منتخب  (DLI) چیست؟

هر موسسه‌ای که اجازه پذیرش دانشجویان بین المللی دارد یک موسسه آموزشی منتخب  است.

تمام مدارس ابتدایی و متوسطه در کانادا DLI هستند و می توانند از کشورهای خارجی دانش‌آموز بپذیرند.

تمام موسسات تحصیلات تکمیلی DLI نیستند، بنابراین قبل از درخواست باید فهرست DLI ها که دولت کانادا ارائه می‌کند، بررسی کنید.

انواع مختلف موسسات تحصیلات تکمیلی کانادا

کانادا به ارائه تحصیلات کیفی و در دسترس به دانشجویان بین المللی شهرت دارد. برای اینکه متوجه شوید کدام برنامه مناسب شما است، ابتدا باید سطوح تحصیلی کانادا را بشناسید.

هر برنامه آموزشی بالاتر از کلاس دوازدهم در کانادا تحصیلات تکمیلی در نظر گرفته می شود. چند نوع تحصیلات تکمیلی وجود دارد که هر کدام هدف متفاوتی دارند.

بعضی از برنامه‌ها ممکن است الزامات خاصی برای پذیرش داشته باشند. توصیه ما به شما این است که الزامات اولیه هر برنامه‌ای که درخواست می‌دهید داشته باشید.

آیا برای تحصیل در کانادا باید آیلتس بگیرم؟

برای تحصیل در مدارس کانادا باید به زبان انگلیسی یا فرانسه مسلط باشید. موسسات تحصیلات تکمیلی کانادا شرایط خودشان را درباره مهارت‌های زبانی دانشجویان بین‌المللی دارند. الزامات مهارت‌های زبانی در هر موسسه متفاوت است.

شما باید هنگام آماده سازی درخواستتان، درباره الزامات خاص برنامه مورد نظرتان هم جست و جو کنید. حتی بعضی از موسسات به شما اجازه می‌دهند تا دوره‌های انگلیسی را بعد از شروع به تحصیل تکمیل کنید.

نیاز نیست که بعضی از دانشجویان بین المللی مدرکی برای مهارت‌های زبانی‌شان ارائه کنند. اگر از کشوری انگلیسی زبان باشید یا به زبان انگلیسی تحصیل کرده باشید، لازم نیست آیلتس بگیرید.

هر موسسه‌ای الزامات زبانی خودش را دارد. بسیار مهم است که الزامات آن موسسه‌ای که قصد درخواست دادن دارید بررسی کنید.

آیا برای تحصیل در کانادا باید انگیزه نامه ارائه دهم؟

انگیزه نامه شما بخش بسیار مهمی از درخواست ویزای تحصیلی‌تان است و باید برنامه‌هایتان از تحصیل در این کشور و اهدافتان را شرح دهد. شما باید تاکید کنید که شرایط ویزای تحصیلی کانادا را دارید. هدف انگیزه نامه این هست که به دولت کانادا تضمین دهید که به شرایط ویزا احترام می‌گذارید. شما باید قبول کنید که به محض منقضی شدن ویزایتان، کشور را ترک کنید.

تحصیل در کانادا

برای دانشجوی بین المللی بودن در کانادا چه فرصت‌هایی دارم؟

تایید ویزای تحصیلی کانادا همیشه با نظر کارشناس ویزا است. کانادا در سال گذشته بیش از 400 هزار دانشجوی بین المللی را پذیرفت. بیشتر این دانشجویان از فرانسه، نیجریه، چین، ژاپن، کره جنوبی، ایالات متحده آمریکا، برزیل، ایران، هند و ویتنام بودند. تنوع دانشجویان بین المللی اولویت دولت کانادا است. در سال 2019، دولت کانادا راهبرد آموزش بین‌المللی (IES) جدید با نام موفق سازی را ارایه کرد.

دولت کانادا 147.9 میلیون دلار آمریکا در راستای این هدف برای پنج سال آینده بودجه تعیین کرد.

فرآیند درخواست برای ویزای تحصیلی کانادا چیست؟

دریافت ویزای تحصیلی کانادا چهار مرحله دارد.

1. شایستگی خود را بررسی کنید. مطمئن شوید که الزامات ویزای تحصیلی کانادا را دارید. شما به این موارد نیاز دارید:

پذیرش نامه از DLI

اثبات تامین مالی

مدارک تکمیلی (با توجه به کشور محل سکونت و تابعیتتان تفاوت دارد.)

2.درخواستتان را آماده کنید. اگر تمام شرایط و الزامات درخواست را دارید، می‌توانید درخواست ویزای تحصیلی‌تان را آماده کنید. حتما تمام مدارک لازم را با توجه به کشورتان تهیه کنید. اگر ثابت نکنید که همه الزامات را دارید، مامور مهاجرت ممکن است درخواستتان را رد کند. خوب است که قبل از ارائه درخواستتان، یک کارشناس مهاجرت با صلاحیت آن را بررسی کند.

3. درخواست ویزای تحصیلی‌تان را ارائه کنید. برای ارائه درخواستتان دو گزینه دارید:

درخواست الکترونیکی ارائه کنید. در وبسایت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) یک حساب ایجاد کنید. شما می توانید با استفاده از مدارک الکترونیکی و اسکن شده ، درخواستتان را به شکل الکترونیکی ارائه کنید.

درخواستتان را به شکل کاغذی ارائه کنید. کپی کاغذی مدارکتان را جمع‌آوری کنید و آن را به مرکز درخواست ویزای (VAC) تعیین شده در کشورتان پست کنید.

4. اگر ویزای تحصیلی‌تان تایید شد به کانادا بیایید. شما ویزای تحصیلی کانادایتان را تا زمان رسیدن به کانادا دریافت نخواهید کرد. اگر ویزایتان تایید شود، دولت کانادا برایتان یک معرفی‌ نامه صادر خواهد کرد. شما باید هنگام ورود به کانادا برای گرفتن ویزای تحصیلی‌تان این نامه را به مامور مهاجرت نشان دهید.

مهلت درخواست تا چه زمانی است؟

هر مدرسه‌ای، مهلت مشخصی دارد. شما باید حتما درخواستتان را قبل از این مهلت ارائه کنید. مدارس کانادا هر ساله با سیلی از این درخواست‌ها روبه‌رو می‌شوید. هنگامیکه موعد مهلت درخواست نزدیک می‌شود، مدارس گزینشی‌تر برخورد می کنند. بویژه مدارس مشهورتر رقابتی‌تر هستند، بنابراین هرچه درخواستتان را زودتر ارائه بدهید، بهتر است.

کدام دانشگاه کانادا برای من مناسب است؟

کانادا منتخبی از موسسات آموزش تکمیلی با اندازه و ویژگی‌های متفاوتی دارد. در ادامه فهرستی از 5 تا از شناخته شده‌ترین موسسات آموزشی کانادا و توصیفی از هر  کدام می‌آید تا برای درخواستتان به شما کمک کند.

دانشگاه تورنتو University of Toronto (UofT)

احتمالا دانشگاه تورنتو یکی از دانشگاه‌های کانادا است که درباره آن شنیده‌اید. دانشجویان بین‌المللی این دانشگاه را به خاطر برتری آکادمیک و زندگی دانشگاهی متنوعش انتخاب می‌کنند، چرا که 20هزار دانشجو دارد. این دانشگاه در بخش پایینی متنوعترین شهر جهان قرار دارد.

دانشگاه بریتیش کلمبیا      University of British Columbia (UBC)

دانشگاه بریتیش کلمبیا بین‌المللی ترین دانشگاه شمال آمریکا است. 30 درصد جمعیت این دانشگاه خارجی هستند، 16188 دانشجو از 156 کشور. این دانشگاه که در ساحل غربی زیبای کانادا قرار دارد بخشی از شهر شلوغ ونکوور است. این دانشگاه انتخابی عالی برای آن دسته از افرادی است که علاقمندند در شهر زندگی کنند و به طبیعت هم دسترسی داشته باشند. زندگی در ونکوور به معنای دسترسی آسان به طبیعت زیبا همچون جنگل، اقیانوس و کوهستان است.

دانشگاه مک گیل McGill University

برتری دانشگاه مک گیل شهرتی بین المللی دارد. تعجبی ندارد که این دانشگاه بیش از 12000 دانشجوی بین المللی دارد. اگرچه این دانشگاه در ایالت فرانسوی کبک قرار دارد، دانشگاهی انگلیسی زبان است. شهر مونترال یکی از بهترین شهرها برای زندگی دانشجویی است. هزینه زندگی در این شهر پایین است و این شهر میزبان نمایشگاه‌های فرهنگی و هنری متنوع است.

دانشگاه مونترال     Université de Montreal (UdeM)

دانشگاه مونترال یکی از دانشگاه‌های رتبه بالای کانادا است و گزینه عالی برای افرادی است که علاقمند به تحصیل به زبان فرانسوی هستند. این دانشگاه در شهر مونترال قرار دارد و دانشکده‌های وابسته آن هر ساله به 9500 دانشجوی بین‌المللی خدمات می‌دهند.

دانشگاه مک مستر McMaster University

مک مستر یکی از 100 دانشگاه برتر دنیا است. این دانشگاه که در همیلتون اونتاریو قرار دارد، تنها به اندازه یک ساعت رانندگی از تورنتو فاصله دارد. همیلتون شاهد رشد شغلی قابل ملاحظه‌ای در بخش فناوری است. این خبر خیلی خوبی برای افرادی است که علاقمندند در طول یا پس از پایان تحصیلشان کار کنند.

درخواست ویزای تحصیلی کانادا چقدر طول می کشد؟

زمان بررسی ویزا‌های تحصیلی تفاوت‌ها زیادی دارند. این مقدار زمان بستگی به کشور محل سکونتتان دارد.

کوتاهترین زمان بررسی 1 تا 2 هفته است، اما برخی از متقاضیان باید انتظار داشته باشند که تا 16 هفته صبر کنند. زمان بررسی بستگی به حجم درخواست‌های دریافتی دارد. اگر نزدیک به شروع سال تحصیلی دانشگاه‌های کانادا درخواست می‌دهید، ممکن است با تاخیر مواجه شوید.

شرایط ویزای تحصیلی کانادا چیست؟

ویزای تحصیلی کانادا شرایط خاصی دارد. برای داشتن تمام مزایای تحصیلتان باید این شرایط را رعایت کنید.

باید در یک موسسه آموزشی منتخب DLI ثبت نام شوید.

باید به عنوان دانشجوی پاره وقت و اگر در کبک تحصیل میکنید به عنوان یک دانشجوی تمام وقت ثبت نام کنید.

نباید بیشتر از 150 روز با مجوز برنامه تحصیلی ‌تان را ترک کنید.

بسیار مهم است که شرایط ویزای تحصیلیتان را رعایت کنید. با این کار بیشترین نتیجه را از تجربه تحصیل در کانادا بدست خواهید آورد. دانشجویانی که شرایط ویزای تحصیلی‌شان را رعایت می‌کنند، فرصت بهتری برای گرفتن ویزای کاری پس از پایان تحصیلاتشان دارند. ‌

در ویزای تحصیلی می توانم مدرسه یا برنامه ام را تغییر دهم؟

با ویزای تحصیلی کانادا می توانید در هر زمانی دانشگاه یا برنامه‌تان را تغییر دهید. برای این کار باید مطمئن شوید که رویه درستی را دنبال می‌کنید و شرایط ویزای تحصیلی‌تان را رعایت میکنید. در اینجا اقداماتی گفته میشود که برای تغییر دانشگاه یا برنامه‌تان باید از طریق پرتال آنلاین انجام دهید:

1. وارد حسابتان شوید.

2. بخش Designated Learning Institution student transfer را پیدا کنید.

3. گزینه transfer from DLI number را بزنید.

4. در قسمت جست و جو شماره درخواست ویزای تحصیلی‌تان را وارد کنید و بعد search for my application را بزنید.

5. ممکن است لازم باشد که جزیات بیشتری از درخواست اصلی ویزای تحصیلی‌تان را وارد کنید، پس مهم است که این درخواستتان در دسترس باشد.

6. اطلاعات برنامه یا دانشگاه جدیدتان از جمله شماره DLI جدید، شماره دانشجویی جدیدتان و تاریخ شروع تحصیلتان را وارد کنید.

7. گزینه submit transfer را بزنید.

8. در آخر از شما خواسته می‌شود که تمام اطلاعاتی که وارد کردید، مرور کنید. اگر همه چیز درست بود با زدن گزینه confirm transfer فرآیند را تکمیل کنید.

9. شما یک پیام دریافت خواهید کرد که درخواستتان تکمیل شده است. این پیام تایید می‌کند که شما به طور موفقی به دولت تغییر در برنامه‌هایتان را گزارش داده‌اید.

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا چقدر هزینه دارد؟

خبر خوب این است که تحصیل در کانادا مقرون به صرفه است. هزینه‌های شهریه در کانادا معمولا پایین‌تر از استرالیا، ایالات متحده آمریکا و انگلستان است.

در سال تحصیلی 2018- 2019 میانگین شهریه سالانه در کانادا برای دانشجویان خارجی 27.159 دلار کانادا است. شهریه میانگینی که باید در همین سال در دانشگاه‌های آمریکا هزینه شود 45.950 دلار آمریکا است.

هنگامیکه تصمیم به تحصیل در خارج از کشور می‌گیرید، هزینه زندگی عامل مهمی است که باید در نظر بگیرید. هزینه زندگی در کانادا در مقایسه با بسیاری از مقاصد اصلی دانشجویان بین‌المللی بسیار مقرون به صرفه است:

کشور

میانگین شهریه سالانه و هزینه زندگی (به دلار آمریکا)

کانادا

29.947

انگلستان

35.045

ایالات متحده آمریکا

36.564

استرالیا

42.093

 

 

 

 

 

 

 

هنگام تحصیل در کانادا می توانم کار کنم؟

بله! مزیت دیگر تحصیل در کانادا این است که دانشجویان خارجی حق کار کردن دارند. همین موضوع کمک می‌کند تا هزینه‌های شهریه و زندگی را جبران ‌کرد.

دانشجویان بین‌المللی در کانادا می‌توانند در طول دوران تحصیلشان به شکل پاره وقت (تا 20 ساعت در هفته) کار کنند. در طول تعطیلات برنامه‌ریزی شده مانند تعطیلات تابستان ، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند تمام وقت کار کنند.

بیشتر دانشجویان برای کار کردن هنگام تحصیلشان نیاز به ویزای کاری ندارند، چه کارشان داخل دانشگاه باشد و چه خارج از دانشگاه. در ویزای تحصیلی‌تان ذکر می‌شود که آیا اجازه کار کردن در خارج از دانشگاه را دارید.

اگر در برنامه تحصیلی‌تان بدست آوردن تجربه کار هم هست، احتمالا می‌توانید بیشتر از 20 ساعت در طول نیم فصل دانشگاه کار کنید. این موضوع در پذیرش نامه شما ذکر خواهد شد. اگر دولت این شرط را تایید کند به شما هم ویزای کاری و هم تحصیلی داده خواهد شد. این ویزای کاری به شما اجازه خواهد داد که تنها در محوطه دانشگاه کار کنید.

هنگام تحصیل می توانم خانواده‌ام را هم بیاورم؟

دانشجویان خارجی که متاهل هستند یا فرزند دارند، ممکن است بخواهند خانواده‌شان را هم با خود بیاورند.

ماموران ویزای کانادا درخواست‌های ویزای تحصیلی را که شامل همراهی اعضای خانواده است بررسی خواهند کرد. باید توجه داشته باشید که اعلام همراهی اعضای خانواده در درخواست ویزای تحصیلی می‌تواند بر تصمیم مامور ویزا اثر بگذارد.

اگر به عنوان خانواده مورد تایید قرار بگیرید، همسرتان هم در کانادا می‌تواند تمام وقت کار کند. کودکان همراهتان هم میتوانند به رایگان تحصیل کنند.

هنگام تحصیل در کانادا، همسرم می تواند کار کند؟

اگر خانواده‌تان همراهتان هستند، همسرتان هم واجد شرایط ویزای کاری بدون محدودیت است که به او اجازه می‌دهد که هنگام تحصیلتان در کانادا به طور تمام وقت کار کند.

آیا می توانم در کبک تحصیل کنم؟

تحصیل در کبک به شما اجازه تحصیل به زبان انگلیسی، فرانسه یا هر دو را می‌دهد. اگرچه الزامات ویزای دانشجویی کبک با سایر قسمت‌های کانادا کمی متفاوت است.

الزامات تحصیل در کبک چیست؟

شما برای تحصیل در کبک به گواهی پذیرش کبک (CAQ) نیاز خواهید داشت. این مدرک وسط وزارت مهاجرت، فرانسوی سازی و یکپارچه سازی (MIFI) تایید می‌شود و تایید میکند که کبک شما را به عنوان دانشجوی بین‌المللی پذیرفته‌ است. اگر برنامه تحصیلتان در کبک است، قبل از درخواست ویزای تحصیلی نیاز به CAQ خواهید داشت.

برای داشتن شرایط درخواست CAQ باید الزامات زیر را داشته باشید.

در یک موسسه آموزشی منتخب در کبک پذیرفته شوید.

هزینه‌های درخواست CAQ را پرداخت کنید.

موافقت کنید که خودتان را با شرایط صدور CAQ برای تحصیلات منطبق می‌کنید.

اگر قصد تحصیل در برنامه‌ای را دارید که کمتر از شش ماه طول می‌کشد، نیاز به CAQ یا ویزای تحصیلی ندارید.

هنگامیکه CAQ را دریافت کردید، باید برای ویزای تحصیلی به دولت کانادا درخواست دهید. هنگامیکه ویزای تحصیلی‌تان را دریافت می‌کنید، آماده شروع به تحصیل در کانادا هستید.

آیا دانشجویان بین المللی تحت پوشش نظام سلامت و درمان کانادا هستند؟

تمام دانشجویان خارجی باید تحت پوشش سلامت و درمان باشند. ایالت‌های خاصی به دانشجویان اجازه دسترسی داشتن به نظام سلامت و درمان دولتی کانادا را می‌دهند. دانشجویان ایالت‌هایی که پوشش سلامت را ارائه نمی‌کنند، باید بیمه سلامت خصوصی بخرند. تمام دانشگاه های کانادا، برنامه‌های بیمه سلامت را به دانشجویان خارجی ارائه می‌دهند.

آیا پس از فارغ التحصیلی می توانم در کانادا بمانم؟

کانادا اقامت دائمی در این کشور را برای دانشجویان خارجی که قصد ماندن در این کشور را دارند آسان کرده است.

ویزای کار پس از تحصیل در کانادا به دانشجویان خارجی اجازه می‌دهد در کانادا بمانند و تا سه سال پس از فارغ‌التحصیلی کار کنند. پس از یک سال کار کردن در کانادا، فارغ‌التحصیلان خارجی می‌توانند درخواست اقامت دائم بدهند.

برای درخواست ویزای کاری پس از فارغ‌التحصیلی (PGWP) باید ثابت کنید که تمام شرایط ویزای تحصیلی‌تان را رعایت کرده‌اید. در طول اقامتتان در کانادا، تحصیل کردن باید فعالیت اصلی‌تان باشد.

معمولا PGWP به اندازه همان مدت زمان تحصیلتان در کانادا داده می‌شود.

این خبر رپورتاژی است و خبرگزاری برنا محتوای آن را تایید یا رد نمی کند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: