به گزارش برنا، طبق آمار ارائه شده از سوی بخش اطلاعات بازار مسکن سامانه کیلید، قیمت مسکن همچنان با شیب ملایمی درحال رشد بوده و تعداد معاملات ملکی نیز افت محسوسی را تجربه می­کند. این مهم علاوه بر اینکه متقاضیان خرید مسکن را با چالش تامین مالی مواجه کرده، مستاجران را بیش از پیش تحت فشار قرار داده است. به طوری که حتی اجاره آپارتمان 40 متری در تهران نیز از عهده هر کسی برنمی ­آید که نشان دهنده شرایط دشوار تامین نیاز مسکن برای اقشار میان درآمدی جامعه است.

اصلاحات اقتصادی لازمه ساماندهی بازار اجاره؛

پیش از ورود بازارمسکن به رکود، اجاره املاک در تهران برای کارمندان و اقشار میان درآمدی جامعه بسیار آسانتر از امروز بود و اجاره آپارتمان در ارم و محله های اینچنینی برای بسیاری از مردم، به راحتی امکان پذیر بود. این مهم در شرایط فعلی بازار نیازمند پرداخت هزینه بسیاری است که با در نظر گرفتن وضعیت کسب و کارها، بخش عمده ای از مردم توان پرداخت آن را ندارند.

از این رو نیاز است تا سیاستهای نوینی اتخاذ شود تا حتی در دوران رکود اقتصادی هم بتوان تامین نیاز به مسکن مستاجران را رفع کرد. گفتنی است تمام مشکلات بازار اجاره و رفع آنها منوط به بهبود شرایط اقتصادی کل کشور است و ابتدا باید سیاستهای کلی بازارهای مالی را بر پایه توسعه بخش خصوصی تغییر جهت داد. به این صورت که با اعمال سیاستهای تشویقی به سازندگان مسکن، وزنه تولید را سنگین تر کرده و تعادل را در عرضه و تقاضا ایجاد کرد.

ایجاد فضای اشتراکی در تامین مالی، کیلید توسعه بازار مسکن؛

شایان ذکر است این رونق در اقتصاد مسکن نیز با استفاده از دانش و ابزارهای نوین تامین مالی و عرضه مسکن امکان پذیر است. ابزارهایی که در بخش تولید و تقاضا نقدینگی ایجاد می کند تا سازندگان واحدهای خود را با مشارکت مردم بسازند و متقاضیان نیز بتوانند از سود مشارکت بهره مند شده و در نهایت صاحب خانه شوند.

گفتنی است این مهم با در نظر گرفتن ظرفیت بالای بازار سرمایه در کشور ما امکان پذیر است. چراکه هم اکنون بخش بسیاری از نقدینگی مردم ایران در بورس قرار دارد و شرکت های سرمایه گذاری فعالی هم در حال فعالیت هستند و این دو عامل، برای ایجاد سازوکارهای انتشار اوراق مشارکت در راستای تامین مالی ساخت پروژه های مسکونی و تقویت توان خریداران کافی است.

لازم به ذکر است وزارت راه و شهرسازی نیز به عنوان متولی تصمیم گیری در این بخش، با ایجاد سازوکارهایی افزایش تولید مسکن را در دستور کارقرار داده و به این صورت پروژه اقدام مسکن ملی آغاز شد. اما این پروژه ها به تنهایی نمی تواند این کمبود عرضه که طی سالهای اخیر روی داده را جبران کند. از این رو نیاز است تا با توسعه روش های تامین مالی، بخش خصوصی را برای ساخت و ساز تجهیز کرد و تمام بخش های بازار را همسو با هم ساماندهی کرده و این بخش مهم را به رونق نسبی رساند.

ساخت و ساز متناسب با نیاز بازار مسکن؛

گفتنی است ساخت و ساز واحدهای کوچک، توسط شهرداری نیز به تازگی در دستور کار قرار گرفته که این روش نیز تاحدودی کارساز است. چراکه اجاره آپارتمان 40 متری و حتی کمتر از آن به تازگی با تقاضای بسیاری مواجه شده و عدم وجود چنین واحدهایی، باعث برهم خوردن تعادل بازار می شود.

در این میان یک نکته حائز اهمیت را نباید فراموش کرد. عرضه صحیح و شفاف تمام واحدهای ساخته شده با قیمت مناسب، مبحثی است که نبود آن در سالهای پیش باعث فعالیت سوداگرانی در بخش فروش مسکن شد و قیمت املاک را کاملا غیرواقعی افزایش داد. گفتنی است این مهم نیز سالهاست توسط مجموعه ای دانش بنیان به نام کیلید ایجاد شده و توانسته شفافیت را به بازار املاک بی افزاید. کیلید علاوه بر اینکه سرعت، کیفیت و شفافیت را توسط ابزارهای جستجوی هوشمند ملکی به بازار مسکن افزوده، آگاهی ملکی مردم و مشاورین املاک را نیز تا حد بسیاری افزایش داده است.

 این مهم با ابزارهای مختلفی همچون تخمین قیمت، بخش اطلاعات بازارمسکن و کیلید مگ روی می دهد. همچنین این سامانه دانش بنیان، مشخصات کاربردی محله های مختلف را استخراج کرده و در قالب گزارش منتشر می کند. در این راستا مطالبی که متقاضیان اجاره آپارتمان در زعفرانیه و اجاره آپارتمان در ارم باید بدانند را مطالعه می کنید:

کیلید + اجاره آپارتمان

کوچ اجباری بخش عمده­ای از مستاجران منطقه 1 به غرب تهران؛

زعفرانیه را می توان محله­ای دانست که به طور معمول خانواده های ثروتمند در آنجا سکونت دارند و به همین دلیل، واحدهای مسکونی کوچک، با امکانات معمولی زیادی در آنجا پیدا نمی شود. در نتیجه اجاره آپارتمان در زعفرانیه با قیمت پایین از واقعیت به دور است. منتها با جستجو در سامانه کیلید و اعمال فیلتر قیمت و مشخص کردن محدوده زعفرانیه می توان بهترین پیشنهادها را دریافت کرد.

از سوی دیگر با مطالعه بخش اطلاعات بازار مسکن کیلید، میتوان از قیمت کلی مسکن در این منطقه آگاه شده و از سوداگری احتمالی برخی از مالکان جلوگیری و بهترین قرارداد ملکی را منعقد کرد. در این راستا قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکونی نوساز، با امکانات معمولی در زعفرانیه، نزدیک به 50 میلیون تومان تخمین زده شده است که با تبدیل این نرخ به رهن و اجاره می توان برآوردی از هزینه اجاره آپارتمان در زعفرانیه را تخمین زد.

اجاره آپارتمان در ارم، انتخاب نخست غرب نشینان؛

مدت زیادی است که محله های غرب تهران جذابیت بیشتری برای سکونت داشته و با تقاضای بیشتری نسبت به سایر محله ها روبرو بوده اند. این مهم نیز به واسطه توسعه بیشتر فضاهای تجاری و تفریحی و تسهیل در رفت و آمد به این مراکز بوده است. که از این رو پیداکردن واحد مناسب و خوش قیمت برای رهن و اجاره یکی از چالش های متقاضیان به شمار می رود. اما مولفه های بسیار مناسب سکونت در این سمت شهرتهران، بسیاری از خانواده ها را مجاب به تامین مبلغ اجاره بها کرده است؛ به طوری که حتی به زندگی در خانه ای با متراژ کمتر در این مناطق رضایت می دهند. گفتنی است طبق آمار ارائه شده از سوی مشاورین املاک، اجاره آپارتمان درارم یکی از پرتقاضاترین درخواست ها از سوی متقاضیان بازار اجاره در غرب تهران بوده است.

شایان ذکر است اجاره آپارتمان در ارم ، به واسطه آرامش و آسایش این محله، تردد آسان با خودروی شخصی و حمل و نقل عمومی، دسترسی راحت به مراکز تجاری و آموزشگاهی متعدد، با استقبال بسیاری همراه شده است. به طوری که قیمت املاک در این منطقه نیز تحت تاثیر قرارگرفته و با رشد 9 درصدی در سه ماه اخیر به 35 میلیون و 450 هزار تومان رسید.

گفتنی است قیمت و مشخصات کاربردی املاک تهران به تفکیک هر منطقه، در بخش اطلاعات بازار مسکن کیلید در دسترس است تا مردم، مشاورین املاک و حتی سیاستگذاران بازارمسکن بتوانند برای اعمال تصمیم­های هدفمند و فعالیت های ملکی خود، از آنها بهره ببرند. همچنین این سامانه هوشمند در مجله خبری خود با عنوان کیلیدمگ به انتشار محتواهای کاربردی در بخش های مختلف، همچون اخبار و گزارشهای روز بازار، مصاحبه، فن­آوری در بازار املاک، معماری، دکوراسیون داخلی و سایر مطالب کاربردی می پردازد تا رسالت خود را برای افزایش آگاهی ملکی مردم، به بهترین شکل انجام دهد.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: