به گزارش خبرگزاری برنا از تهران ؛ فرزانه مروستی مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران با اشاره به اقدامات صورت گرفته در راستای بهسازی محلات هرندی،شوش و مولوی در پایتخت اظهار داشت: رسیدگی و مقابله با آسیب اعتیاد در تهران نیازمند کار گسترده و مطالعه کارشناسی و عمیق است. در سال ۹۷ طرح بهسازی محله هرندی در دستور کار کارگروه فرهنگی و اجتماعی قرار گرفته و در آن همه مسائل اعم از مباحث مربوط به کودکان و زنان آسیب پذیر استفاده از ابنیه قدیمی محله برای کارکردهای فرهنگی و امثال آن مورد هدف گذاری قرار گرفت. البته این طرح را شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در دستور کار خود قرار داد و ما به عنوان دفتر امور اجتماعی استانداری تنها توصیه کردیم که در بحث کودکان و زنان آسیب پذیر ملاحظات لازم صورت بگیرد‌.

وی افزود:بر اساس  سیاست و رویکرد شورای اجتماعی کشور، در رسیدگی به وضعیت معتادین باید در نظر داشته باشیم که بعد از بازپروری چه خدماتی باید به فرد معتاد و خانواده وی ارائه شود. در عین حال این مسئله که آیا کسانی که در پروتکل های ستاد مبارزه با مواد مخدر، مانند، افراد زیر ۱۸ سال و بالای ۶۵ سال و مبتلایان به بیماری های مزمن مانند ایدز و هپاتیت، از خدمات شایسته و ارزنده برخوردار خواهند بود نیز از مسائل مهم است.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران خاطرنشان کرد: باید برنامه منظم و منسجمی را در دستور کار خود قرار دهیم تا هر سال شاهد اجرای طرح های جمع آوری ضربتی نباشیم.

مروستی تاکید داشت: طبق برآورد که از سوی دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران صورت گرفته در تهران نیازمند نقاهتگاه مستقل برای افراد خارج از پروتکل هستیم و همچنین نیاز به تدوین آیین نامه مراقبت های پس از خروج در شرایط کنونی به شدت احساس می شود.

وی عنوان داشت: اعتیاد در عین اینکه یک بیماری است یک آسیب جدی و نیازمند مراقبت های روزانه است  چراکه هر یک روز عدم مراجعه فردی معتاد به مراکز مشاوره و مددکاری به این معنا خواهد بود که ممکن است شاهد بازگشت وی به آسیب اعتیاد باشیم بنابراین جمع آوری و بازپروری تنها بخشی از پروسه رسیدگی به وضعیت بهبودی معتادین است.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران در پایان نیز تصریح کرد: دولت امروز در امر درمان اعتیاد هزینه زیادی را به دوش می کشد و این در حالی است که در کشورهای توسعه یافته مانند ایالات متحده تمام هزینه‌های درمان شخص معتاد را به خانواده وی تقبل می‌کنند. بر این اساس اگر بتوانیم در کنار هزینه های تخصیص یافته از سوی دولت همکاری های مراکز مشاوره و مددکاری را در طولانی مدت به همراه داشته باشیم به نقاط روشنی در مقابله با اعتیاد خواهیم رسید.