به گزارش گروه اجتماعی برنا؛ صنعت خودرو که با تحریم های غرب مواجه است، نیازمند حرکت منسجم در بین تمامی نهادهای زنجیره تولید و تامین است. در این حرکت، یکی از اصلی ترین حلقه ها، قطعه سازان و تامین کنندگان قطعه می باشند. تامین مواد اولیه، تخصیص ارز و تسویه حساب به موقع توسط خودروسازان از جمله دغدغه های اصلی این بخش از زنجیره تولید است.

بدیهی است هر چه سه چالش مذکور در بین قطعه سازان به حداقل برسد، کمتر شاهد خودروهای ناقص کف پارکینگ خواهیم بود. این در حالی است که خبرها حاکی از رفتارهای بعضا تبعیض آمیز برخی خودروسازان به ویژه در بخش پرداخت مطالبات قطعه سازان است

در این خصوص یکی از قطعه سازان با بیان اینکه خودروسازان در پرداخت مطالبات قطعه سازان داخلی و خارجی تبعیض آمیز رفتار می کنند، گفت: خودروساز پول قطعه ساز را بین 90 تا 120 روز و گاها بیش از 120 روز تسویه می کند، در صورتی به تامین کنندگان خارجی قطعه، 50 درصد پیش پرداخت و مابقی به محض رسیدن کالا به گمرک تسویه می شود.

وی تاکید کرد: من که یک تولیدکننده قطعه در داخل کشور هستم به دلیل قدرت انحصاری خودروساز، بعد از تحویل قطعه به خودروساز، بارها و روزها بایستی التماس خودروساز برای پرداخت طلبم کنم در حالی که واردکنندگان قطعه نه تنها خیالشان راحت است بلکه زودتر از تحویل قطعه نصف پول خود را دریافت می کند.

این قطعه ساز با اشاره به عدم نظارت درست بر رفتار خودروسازان گفت: قطعه سازان به ویژه آنانی که سهم شان در بازار کمتر از چند قطعه ساز مطرح است، زورمان به خودروساز نمی رسد و هیچ کس هم نیست که با این بدعت غلط برخورد کند

وی صراحتا گفت: زمانی که قطعه سازی همچون من به خودروساز در خصوص نحوه پرداخت پول شکایت می کند، رسما به ما می گویند که اگر محصولات خود را با ثبت یک شرکت در خارج از کشور به ما تحویل دهید با شما نیز همچون واردکنندگان قطعه رفتار خواهیم کرد و پولتان را قبل از تحویل دریافت می کنید.

این قطعه ساز افزود: این فرآیند غلط و فسادآمیز در روابط بین خودروساز و قطعه ساز اولا با ضربه به تولید کشور همه را به سمت واردات قطعه ترغیب می نماید و ثانیا بخش های تامین کننده قطعه در درون خودروسازی ها را گاها به فساد و دریافت رشوه دچار می کند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: