به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا، حبیب یزدان‌پناه اظهار کرد: «با انجام مطالعات طرح محتوایی موزه، مرحله دوم که تهیه طرح معماری داخلی و موزه‌آرایی است، با ابلاغ یک میلیارد ریال اعتبار انجام می‌شود.»

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی تصریح کرد: «این طرح برای سه موزه اسناد و نسخ خطی، باستان‌شناسی و موزه مردم‌شناسی مجموعه فرهنگی‌تاریخی مفخم بجنورد، تهیه و اجرایی خواهد شد.»

او افزود: «پلان ها و نماهای اجرایی، اجرای نورپردازی، اجرای تأسیسات خاص با توجه به موضوعات نمایش‌داده‌شده و حفاظت‌شده، اجرای تجهیزات و ویترین‌ها و سایر نقشه‌های اجرایی لازم برای موزه‌آرایی و صحنه‌آرایی از جمله طرح‌های قابل ارائه برای این مهم است.»

آیینه‌خانه مفخم یکی از یادمان‌های برجسته دوره قاجار است، حدود سال 1300 هجری به دستور یار محمدخان شادلو، معروف به سردار مفخم ساخته شده و با شماره 1167 به ثبت ملی رسیده است.

عمارت مفخم نیز که هم‌زمان با آیینه‌خانه ساخته شد، بزرگ‌ترین و شاخص‌ترین اثر تاریخی دوره قاجار در خراسان شمالی است و با شماره 952 در فهرست آثار تاریخی به ثبت ملی رسیده است.

این بنای مجلل 34 اتاق با دو تالار بزرگ دارد. نمای اصلی ساختمان در سمت جنوب است که سراسر آن به زیباترین وجهی با انواع فنون کاشی‌کاری معرق، هفت‌رنگ و با طرح‌ها و نقوش انسانی، حیوانی، اسلیمی، ختایی و هندسی زینت یافته است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: