به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا، دکتر سید احمد هاشمی درخصوص افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان گفت: تا هفته گذشته وضعیت با ثباتی داشتیم و موارد مثبت شدن تست ها در مراکز 16 ساعته و بیمارستان ها زیر 10 درصد بود اما متاسفانه طی یک هفته اخیر تعداد موارد بستری و درصد مثبت شدن تست ها افزایش یافته است.

وی با اشاره به این که تعداد موارد بستری از 15 بیمار به 40 بیمار در روز رسیده است، افزود: تا دو هفته گذشته تعداد موارد بستری 70 تا 80 بیمار بود ولی الان بالای ۱۵۰ بیمار در بیمارستان ها بستری هستند.

دکتر هاشمی تاکید کرد: اگر همچنان پروتکل های بهداشتی رعایت نشود در هفته های آینده تعداد موارد بستری و مرگ و میر بیشتر خواهد شد.

وی با بیان این که در افزایش آمار بستری ها و مرگ و میر عوامل متعددی دخیل هستند، گفت: در ایام نوروز و ماه شعبان بسیاری از مراسمات عروسی و دورهمی ها با تجمعات زیاد و بدون رعایت موارد بهداشتی برگزار شد به گونه ای که در برخی شهرستان ها وضعیت رنگی رعایت پروتکل های بهداشتی به قرمزی رسید.

دکتر هاشمی با اشاره به پلمپ چند تالار در استان بیان کرد: از تالاردارها خواهشمندم ظرفیت ها و مسائل بهداشتی را رعایت کنند چون در غیر این صورت به دلیل اهمیت سلامت مردم، همکاران ما ورود پیدا می کنند و مواردی که رعایت نشود برخورد قاطع انجام می گیرد.

وی درخصوص کرونای انگلیسی اظهار داشت: این ویروس از فردی به فرد دیگر جهش پیدا کرده و ژنتیک آن تغییر می کند همچنین رفتار این ویروس با انسان به گونه ای است که علائم بیماری را در افراد مختلف تغییر داده و نحوه و شدت انتقال و حتی مرگ و میر را افزایش می دهد.

دکتر هاشمی ادامه داد: احتمال مرگ و میر در حدود ۶۰ درصد افرادی که مبتلا می شوند و فاکتور خطر دارند بیشتر بوده و انتقال بیماری به دیگران نیز بسیار سریع است.

وی با اشاره به این که افراد جوان و کودکان بیشتر به ویروس کرونای انگلیسی مبتلا می شوند، افزود: در نیمه غربی کشور، بیشتر استان ها به این کرونا آلوده شده اند و نیمه شرقی و همچنین استان ما خوشبختانه آلودگی زیادی به این ویروس ندارد ولی با افزایش رفت و آمدها امکان افزایش موارد مثبت وجود دارد.

دکتر هاشمی درخصوص صف های ایجاد شدن برای مرغ و نان گفت: در بازدید میدانی از این صف ها مشاهده کردیم که متاسفانه بسیاری از افراد ماسک نمی زنند و فاصله مناسب را رعایت نمی کنند.

وی خاطرنشان کرد: برخی مردان بین 18 تا 30 سال با تصور این که جوانان مبتلا نمی شود از زدن ماسک خودداری می کنند در حالی که با عدم رعایت موارد بهداشتی خطر ابتلا به ویروس را به خانواده انتقال می دهند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: