به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا،علی عابدی با اشاره به برنامه‌های پیش رو در راستای تعریف دوره‌های آموزشی با هدف احیای رشته‌های صنایع‌دستی و هنرهای سنتی، از برنامه‌ریزی به‌منظور احیای سه رشته ابریشم‌بافی، نمدمالی و رودوزی‌های سنتی خبر داد.

عابدی افزود: با توجه به شهرت روستای روئین اسفراین با عنوان دهکده نساجی سنتی ایران و سابقه تولید ابریشم‌بافی از سوی فعالان صنایع‌دستی این روستا، احیای رشته ابریشم‌بافی را در روستای روئین دنبال می‌کنیم.

او عنوان کرد: همچنین احیای رشته‌های ابریشم‌بافی، نمدمالی و رودوزی‌های سنتی در تعدادی از روستاهای شهرستان راز و جرگلان در برنامه‌های معاونت صنایع‌دستی استان قرار دارد.

او اظهار داشت: تاکنون 15 رشته منسوخ صنایع‌دستی خراسان شمالی ازجمله چادرشب بافی، چوخه، مسگری، آیینه‌کاری، جاجیم‌بافی، حجاری روی سنگ، زیورآلات سنتی و... احیا شده است و هنرمندانی از استان مشغول فعالیت در این رشته‌ها هستند.

عابدی با اشاره به تعداد 61 رشته فعال صنایع‌دستی در استان، گفت: حفظ هنرهای سنتی و احیای صنایع‌دستی در مرحله اول به روش استاد و شاگردی، و در مرحله بعد با ارائه آموزش‌های مستمر انجام می‌شود.

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی  تصریح کرد: آموزش مستمر، پرداخت تسهیلات و حمایت به‌منظور فرصت‌یابی حضور هنرمندان در نمایشگاه‌های مختلف، 3 راهکار مهم برای حفظ و بقای هنرهای سنتی است.