به گزارش خبرنگار برنا از اهواز، امید بن‌عباس در نشست بازسازی مناطق سیل زده خوزستان که امروز در اداره کل مدیریت بحران برگزار شد اظهار کرد: ترمیم و احداث دایک‌های حفاظتی در ۱۶ روستای خوزستان در حال انجام است که در برخی روستاها کار تا حدود زیادی پیش رفته اما به دلیل وجود یک معارض کار در برخی روستاها متوقف شده لذا فرمانداران موظف به برطرف کردن مشکل هستند و باید این کار را هر چه سریع تر انجام دهند چرا که از نظر زمان و اعتبارات با محدودیت رو به رو هستیم.

او با اشاره به اینکه ۱۸۰ روستا در استان خوزستان بر اساس مطالعات صورت گرفته نیازمند ایمن سازی در مقابل سیلاب هستند، گفت: نمی‌توان سرنوشت و سلامت افراد زیادی را به خاطر وجود یک معارض به خطر انداخت؛ باید مشکل معارضان با تعامل اجتماعی یا اجرای قانون، حل شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان با اشاره به پرونده‌ خسارات کشاورزی ناشی از سیل در خوزستان افزود: حدود ۲۷ هزار فقره پرونده در این زمینه تشکیل و از این تعداد بیش از ۵۰ درصد کمک بدون عوض پرداخت شد. تعدادی نیز به نتایج ارزیابی پرونده‌ها معترض بودند و تعدادی نیز موفق به ثبت پرونده خود در سامانه ثبت خسارات نشدند از این رو با نامه‌نگاری صورت گرفته قرار شد برای آخرین بار پرونده‌ها در اختیار پژوهشگاه فضایی قرار گیرند و چنانچه اعتراضاشان وارد بود خسارت به آنها پرداخت شود.

بن عباس با بیان اینکه بیش از ۹۵ درصد تسهیلات در اختیار کشاورزان خسارت دیده از سیل قرار گرفت، بیان کرد: عملکرد بانک‌های سپه، رفاه، کشاورزی، صادرات و ملی در پرداخت خسارات بالای ۸۵ درصد و برخی دیگر بالای ۹۰ درصد است اما بانک‌ ملت با ۶۵ درصد و بانک تجارت با ۵۰ درصد پرداخت، عملکرد ضعیفی نسبت به دیگر بانک‌ها داشتند که تذکر لازم به این بانک‌ها داده شد.

او گفت: تمام پروژه‌های حوزه زیرساخت کشاورزی از طریق ماده ۱۰ به صورت صد در صد  عملیاتی شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان ادامه داد: در حوزه بنیاد مسکن نیز تعمیرات ۱۹ هزار و ۸۵۰ واحد آسیب دیده از سیل در خوزستان به طور کامل به پایان رسیده است و از پنج هزار و ۶۴۱ واحد احداثی بخش عمده‌ای به سقف رسیده و در حدود ۲۰۰ واحد باقی مانده که با اتمام این میزان نیز پرونده واحدهای احداثی بسته می‌شود.

بن عباس در پایان افزود: طبق قانون اجرای هر آنچه در راستای پیشگیری در ستاد مدیریت بحران مصوب می‌شود لازم است و مجریان موظف به اجرای آن هستند در صورت رعایت، نشدن به آنها تذکر می‌دهیم.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: