حسین حمید پور شهردار آبادان در گفت و گو با خبرنگار برنا با اعلام این خبر اظهار کرد: این سایت با همراهی فرماندار آبادان و همکاری یکی از سمن های مردمی با هدف حمایت از حیوانات با اعتبار اولیه دو میلیارد ریال و در مساحت هزار متر مربع بنا شده است.

وی با عنوان اینکه دغدغه مردم در این خصوص به جا است و امیدوارم هر چه زودتر محیط شهری از خطر وجود این سگ های ولگرد ایمن شود، گفت: با یکی از سمن های مردمی دوستدار حیوانات برای زنده گیری سگ های بلاصاحب در سطح شهر قراردادی منعقد شد و سگ ها بعد از انتقال به این سایت عقیم شده و سپس به مدت ۱۰ روز تیمارداری می شوند.

حمید پور با توضیح اینکه از امروز این مرکز کار را با عقیم سازی ۲۰ قلاده سگ در روز آغاز می کند و در ادامه این رقم را به ۵۰ قلاده سگ در روز می رسد، افزود: سگ ها پس از تیمار داری در فاصله ۲۰ کیلومتری از شهر رها می شوند و در آن محل نیز از سوی نهادهای مردمی تغذیه می شوند.

شهردار آبادان با بیان اینکه حجم انجام این کار و اهمیت آن در افق پیش بینی شده بسیار بالا است، تصریح کرد: در سطح شهر آبادان بیش از هفت هزار قلاده سگ بلاصاحب وجود دارد که برای جمع آوری آنها به ۱۸ ماه زمان نیاز است.

وی یادآور شد: در هیچ جای ایران مشاهده نمی کنید که در شهری این حجم از سگ های ولگرد وجود داشته باشد، که این مسئله بیانگر عدم انجام وظایف ارگان های مربوطه و تاخیر در رسیدگی به این موضوع است.

حمیدپور توضیح داد: متداولترین، ساده ترین  و کم هزینه ترین کار برای شهرداری آبادان اتلاف سگ های بلاصاحب است. اما با توجه به توصیه های دین اسلام و همچنین احترام به تشکل های مردم نهاد حامی حقوق حیوانات، تصمیم گرفتیم تا از طریق زنده گیری و عقیم کردن، نسبت به جمع آوری این حیوان اقدام کنیم.

شهردار آبادان با تاکید بر استفاده راهبردی، تخصصی و کاربردی از تشکل های مردم نهاد بر ایجاد فرصت های مشارکتی در موضوعات مختلف اشاره و خاطر نشان کرد: شهردار ی آبادان در موضوعات مختلف این آمادگی را دارد تا با ایجاد مشارکت در بهبود فضای شهری با تشکل های مردم نهاد و انجمن های مختلف همکاری کند.

حمیدپور در پایان با اشاره بر اینکه همه فکر می کنند موضوع جمع آوری سگ های بلاصاحب فقط بر عهده شهرداری است اما در واقع  متشکل از یک کارگروه با حضور سازمان و ادارات مختلفی در شهر است که هر کدام وظایفی دارند که باید به آن بپردازند، افزود: در این مسیر از دیگر ارگان و سازمان ها همچون؛ منطقه آزاد اروند، پالایشگاه، پتروشیمی، اداره بندر می خواهم که در این موضوعات ما را همراهی کنند چرا که خانواده های این عزیزان نیز از شهری ایمن و پاکیزه سودمند خواهند شد.