به گزارش گروه روی خط رسانه‌های خبرگزاری برنا به نقل از اسپوتنیک، جان بولتون، مشاور امنیت ملی پیشین آمریکا، در کتاب جنجالی جدید خود با نام «اتاقی که در آن اتفاق افتاد» فاش کرد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور این کشور، بر ژاپن فشار می‌آورد که برای حفظ نیرو‌های نظامی آمریکا در این کشور به واشنگتن پول پرداخت کند.

بولتون در این کتاب نوشت: ترامپ از توکیو خواست هشت میلیارد دلار سالانه به واشنگتن در ازای هزینه‌های حضور نیرو‌های آمریکا در ژاپن پرداخت کند، در غیر این صورت آن‌ها را از آنجا خارج می‌کند. به نوشته بولتون، او در سال ۲۰۱۹ با همتای ژاپنی خود «شوتارو یاچی» ملاقات کرد تا پیام ترامپ را به او برساند و بگوید که او می‌خواهد «توکیو سالانه ۸ میلیارد دلار از سال ۲۰۲۰ به واشنگتن بپردازد» که ۲.۵ میلیارد دلار آن را باید در همان زمان پرداخت می‌کرد.

این در حالی است که بنا به نوشته «ژاپن تایمز»، در آن زمان توکیو ۱.۸ میلیارد دلار به جای ۲.۵ میلیارد دلار برای میزبانی از سربازان آمریکایی در سال ۲۰۱۹ اختصاص داده بود. گفته می‌شود ترامپ رقم ۸ میلیارد دلار را بر اساس فرمول «هزینه + ۵۰ درصد» محاسبه کرده بود، بدان معنا که ۸ میلیارد هزینه واقعی استقرار نیرو‌ها بعلاوه ۵۰ درصد حق بیمه آن‌ها بود.

بولتون در کتاب خود نوشت: ترامپ، تاجر پیشین، معتقد بود تهدید به عقب‌نشینی سربازان آمریکایی بهترین راه برای مجبور کردن متحدان برای پرداخت پول بیشتر است، زیرا این «شانس شما را در موقعیت معامله بسیار بیشتر و قوی‌تر می‌کند».

امروز وزیر ارشد کابینه ژاپن در واکنش به این ادعای بولتون گفت «ما این ادعا را که واشنگتن از توکیو خواسته است سهم پرداختی خود را از هزینه‌های استقرار نیرو‌های آمریکایی در ژاپن بیشتر کند رد می‌کنیم و مذاکرات در این خصوص هنوز آغاز نشده است. انتظار می‌رود دو طرف گفتگو‌های خود را در این زمینه از اواخر سال جاری آغاز کنند.»

قرار است کتاب بولتون بیست و سوم ماه ژوئن (۳ تیر) منتشر شود. سایمون اند شوستر، ناشر کتاب، اعلام کرده است: «این کتابی است که دونالد ترامپ، نمی‌خواهد شما، آن را بخوانید.»

این ناشر اعلام کرد کتاب بولتون اقدامات ترامپ را در قبال چین، روسیه، اوکراین، کره شمالی، ایران، انگلیس، فرانسه و آلمان تشریح می‌کند.

همزمان با نزدیک شدن موعد تاریخ انتشار کتاب جان بولتون، کاخ سفید تمام تلاش خود را می‌کند تا مانع از انتشار اطلاعات حساس در این کتاب شود. تاکنون مقامات متعددی در دولت ترامپ به گزیده‌های منتشر شده از کتاب بولتون واکنش نشان داده اند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: