به گزارش گروه روی خط رسانه‌های خبرگزاری برنا؛ هنگامی که جنگی را آغاز می‌کنی و مدعی می‌شوی که قدرتمندترین طرف این جنگ هستی، ولی نمی‌توانی در روز‌ها و هفته‌های نخستین جنگ کاری از پیش ببری، پس تو در این جنگ شکست خورده ای؛ بنابراین درباره جنگی که از بیش از ۵ سال پیش آغاز شده و هیچ دستاوردی برای برافروزنده اش نداشته است، چه می‌توان گفت در حالی که عامل این جنگ چه تسلیحات و مهمات و چه دلار‌های میلیاردی برای مجهز کردن ارتش سعودی و مزدورانش در داخل خاک یمن هزینه کرده است.

در لغت کلمه "بازدارندگی" به معنای متوقف کردن یک چیز و جلوگیری از تداومش است. این معنی مطابق با واکنش یمنی‌ها به تجاوز سعودی در سال‌های اول و دوم تجاوز است، ولی اخیراً و به طور دقیق در این دو سال آخر عملکرد نظامی یمنی‌ها از معنی "بازدارندگی" فراتر رفته است به نحوی که عملکرد نظامی آن‌ها شامل حمله هوایی به فرودگاه ابوظبی امارات، شرکت آرامکو سعودی و شلیک موشک‌های قدس و ذوالفقار به سمت شمال ریاض پایتخت عربستان در دو روز گذشته می‌شود. این تغییر و تحول در توانمندی‌های یمن و واکنش به تجاوزات معانی و مفاهیم نظامی و بازتاب‌های سیاسی خودش را دارد.

در صحنه جنگ

مقامات سعودی با اذعان به اصابت موشک‌های یمنی به مناطقی در عربستان سعودی، اذعان به عملیات نظامی "موازنۀ بازدارندگی ۴" یمنی‌ها کردند، ولی این عملیات را کوچک و کمرنگ جلوه دادند، اما این کار نتیجۀ معکوس خواهد داشت، زیرا به محض رسیدن موشک‌های دست ساز یمنی‌ها به پایتخت عربستان بدون مواجهه با هیچ مانعی شایستۀ اوصاف "دستاورد، پیروزی و برهم زدن بزرگ قدرت نظامی پرهزینه عربستان" است.

کسانی برای دلداری دادن به خودشان می‌گویند که رادار‌ها و سیستم‌های رهگیری آمریکا که به عربستان در تجاوزش به یمن کمک می‌کنند، موشک‌های یمنی را رهگیری نمی‌کنند. ولی سؤال کلیدی اینجاست که چرا واشنگتن اجازه می‌دهد موشک‌های یمنی به پایتخت عربستان برسد در حالی که می‌تواند این موشک‌ها را رهگیری کند؟ و اگر اجازه این کار می‌دهد، پس سیستم‌های رهگیری عربستان کجاست؟ و دستگاه‌های کنترل و رادار‌هایی که عربستان در مرز‌های خود مستقر کرده است، کجاست؟ دستگاه‌ها و رادار‌هایی که از اسرائیل خریداری کرده است چه طور؟

در عرصه سیاست

پرواضح است که هیچ یک از متحدان محمد بن سلمان ولیعهد سعودی با وی درادامه دادن به تجاوز ماجراجویانه اش به یمن همراهی نمی‌کنند.

امارات از چند ماه پیش شروع به عقب نشینی از این بازی کرده و هم اکنون تلاشش را روی حفظ دستاورد‌های جنگی و اقتصادی خود در جنوب یمن خصوصاً عدن و جزیره سقطری کرده است. فرماندهان نظامی کشور‌های دیگر که در ابتدای تجاوز عکس دسته جمعی برای تبلیغ قدرت ائتلاف سعودی گرفته بودند، از خیلی وقت خبری از آن‌ها نیست.

درباره آمریکا نیز باید گفت بن سلمان ودیعه‌ای را که در نزد دولت دونالد ترامپ گذاشته بود، به پایان برده است. پیش بینی می‌شد ۴۵۰ میلیارد دلاری که ریاض به ترامپ هنگام سفرش به عربستان بخشید، بهای حمایتش از بن سلمان برای رسیدن به تاج و تخت پادشاهی باشد، اما ولیعهد سعودی از حمایت‌های ترامپ برای سرپوش گذاشتن روی بازداشت ده‌ها شاهزاده و تاجر و همچنین سرپوش گذاشتن روی جرم قتل جمال خاشقچی استفاده کرد و بدین ترتیب بخش عظیمی از ودیعه خود را نیز برداشت کرد. سپس مرتکب لغزش دیگری شد و سطح تولید نفت را در چند ماه پیش بالا برد و همین امر باعث عصبانیت ترامپ شد به نحوی که بن سلمان هنگام مکالمۀ تلفنی با ترامپ برای اینکه دستیارانش صدای بلند عصبانیت ترامپ را نشنوند، آن‌ها را از اتاقش بیرون کرد.

همه این امور باعث شده است که ولیعهد سعودی اعتبار خود را نزد لابی‌های آمریکایی به علت کار‌ها و ماجراجویی‌های نسنجیده اش از دست بدهد و هم اکنون خود را در وضعیت نابسامانی در برابر واکنش‌های نظامی روزافزون یمنی‌ها می‌بیند.

کشتار یمنی‌ها دستاوردی برای ریاض به ارمغان نخواهد آورد و محاصره غیر انسانی میلیون‌ها یمنی بی گناه باعث نخواهد شد که متحدان عربستان، سعودی‌ها را پیروز میدان جنگ تلقی کنند. آیندۀ نزدیک خبر‌های اقتصادی خوشی برای ولیعهد سعودی به ارمغان نخواهد آورد و بنابراین ولعیهد سعودی نمی‌تواند بر مزدوران خود که مجانی کاری نخواهند کرد، اعتماد کند.

گفته می‌شود که "اذعان به اشتباه، مزیت است". پس از عملیات موازنۀ بازدارندگی ۴ به نظر نمی‌رسد که روی میز عربستان گزینه‌های زیادی وجود داشته باشد و چه بسا بن سلمان به زودی از ارباب آمریکایی خود و متحدانش و دار و دسته اش این حرف را بشوند که بهتر است به "شکست" اعتراف کند.

منبع: العالم

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: