به گزارش گروه روی خط رسانه‌های برنا، بنابر گزارش های منتشر شده، سناتور ادوارد جی مارکی روز سه‌شنبه طرحی را ارائه داد که به موجب آن، از تلاش دیپلماتیک جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا برای برگرداندن همه طرف‌ها به پیروی کامل از تعهدات خود تحت برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که به عنوان توافق هسته‌ای ایران شناخته می‌شود، پشتیبانی می‌کند.

در این طرح آمده است هفته گذشته، دولت بایدن دعوت اتحادیه اروپا را برای پیوستن به گفت‌وگو با طرف‌های باقیمانده برجام پذیرفت، این گام اولیه در راه احیای اجرای کامل توافقنامه ۲۰۱۵ است.

طرح حمایت از دیپلماسی بایدن با ایران را علاوه بر مارکی، الیزابت وارن، برنی سندرز، تامی داکورث، پاتریک لیهی، دایان فینستاین، کریس مورفی، تامی بالدوین، پتی موری ، کریس وان هولن و جف مرکلی امضا کرده‌اند.

سناتور مارکی گفت: رئیس جمهوری بایدن حق دارد مراحل دیپلماتیک را دنبال کند که به درستی درِ سلاح هسته‌ای ایران را می‌بندد. خروج رئیس جمهوری ترامپ در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته‌ای ایران، ایالات متحده را از متحدانی که حمایت آنها برای مقابله با طیف وسیع رفتارهای تهران لازم است، دور کرد.

وی ادامه داد: کارزار فشار حداکثری ترامپ، ما را به آستانه جنگ رساند و اجازه داد ایران هرچه بیشتر به توانایی سلاح هسته‌ای نزدیک شود. همه طرف‌ها باید به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای ایران برگردند تا ما بتوانیم تهدید موجودیت ایران هسته‌ای را از روی میز برداریم.

این سناتور همچنین مدعی شده است پس از آن می‌توانند شتاب بیشتری را برای پیشبرد تلاش‌های دیپلماتیک چند جانبه و دو جانبه برای مقابله با برنامه در حال رشد موشک بالستیک ایران فراهم کنند و با آنچه که اقدامات بدخواهانه ایران خوانده است، مقابله کنند.

مارکی ادامه داد: پیش از خروج یکجانبه ترامپ از برجام در سال ۲۰۱۸، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و جامعه اطلاعاتی ایالات متحده هر دو تأیید کردند که ایران به طور کامل به توافقنامه عمل کرده است.

وی افزود ایران با خروج آمریکا از برجام با اقدامات نگران‌کننده اما برگشت‌پذیر پاسخ داد و رفتار تحریک‌آمیز خود را افزایش داد که خطر درگیری مسلحانه با ایالات متحده و متحدان آن را افزایش می‌دهد.

این سناتور دموکرات اظهار کرد: قانون دیپلماسی ایران از موضع آنتونی بلینکن وزیر خارجه در ۱۹ ژانویه ۲۰۲۱ برای اجرای کامل برجام حمایت می‌کند.

نکات اصلی مطرح در این قانون عبارتند از اجرای کامل برجام یک گام معنی‌دار برای جلوگیری از سلاح هسته‌ای ایران و یک درگیری مسلحانه پرهزینه در آینده است. همچنین ایالات متحده و ایران باید سریعا به تمام تعهدات خود در قالب برجام برگردند، پس از چنین زمانی که همه طرف‌ها به تعهدات خود در چارچوب برجام بازگشتند، ایالات متحده باید تلاش‌های بین‌المللی را به محدودیت‌های برنامه موشک بالستیک ایران تقویت و با گسترش چنین فناوری مقابله کند. رسیدگی به بند غروب آفتاب در برجام و سایر عناصر توافقنامه که شایسته تقویت هستند. اقدامات دیپلماتیک دیگری را که موجب ارتقای امنیت ایالات متحده، منطقه و بین‌المللی می‌شود، پیش ببرد و در بند پایانی این قانون نیز آمده است که ایالات متحده باید بار دیگر تعهد خود را به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل (۲۰۱۵) تأیید کند.

درخواست 15 جمهوری‌خواه کنگره از بایدن برای حفظ تحریم‌های ایران

در همین حال آسوشیتدپرس گزارش داد که شماری از اعضای جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای به جو بایدن، رئیس‌جمهور این کشور از او خواستند در مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای ایران از لغو تحریم‌های ایران خودداری کند.

جان کاتکو، عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان از ایالت نیویورک به همراه 14 نفر از نمایندگان جمهوریخواه این مجلس در نامه خود تاکید کردند آمریکا می‌بایست فشار بی امان بر ایران اعمال کرده و اجازه ندهد در این موضوعات مهم برای امنیت ملی ضعیف یا متزلزل تلقی شود.

آنها خاطرنشان کرده اند که تحریم‌ها اهرم مهمی برای اعمال فشار هستند. لغو تحریم‌ها تنها باعث به عقب راندن ایالات متحده به گوشه‌ای گریزناپذیر‌ خواهد شد و قدرت ما را در تلاش برای عادی سازی روابط ایران و ایالات متحده از بین می‌برد.

جمهوری‌خواهان از جو بایدن خواسته اند که در لغو تحریم‌های ایران تجدید نظر کند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: