به گزارش گروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا به نقل از اسپوتنیک عربی، شرایط بد جنگنده بمب افکن‌های «بی -۱» و بی ۵۲ آمریکا مشکلاتی را برای نیروی هوایی این کشور به وجود آورده است.

نیروی هوایی آمریکا از مشکل واقعی در بمب افکن‌های راهبردی خود از نوع"B-۱" رنج می‌برد در حالیکه این بمب افکن‌ها یکی از سه نوع بمب افکن‌هایی هستند که برای ماموریت‌های دور برد استفاده می‌شوند.

روزنامه ایر فورس تایمز (Air Force Times) به نقل از اطلاعات منتشر شده کمیته شورای نیرو‌های مسلح آمریکا نوشت: تعداد بمب افکن‌های قابل استفاده از این نوع برای انجام ماموریت‌ها بسیار اندک هستند. سقوط بمب افکن‌های راهبردی "بی – ۵۲" نیز وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) را با نوعی شک و تردید در خصوص استفاده از این بمب افکن‌ها در ماموریت‌های جدید دور برد مواجه کرده است.

مشکل واقعی این بمب افکن‌ها به عمر آن‌ها باز می‌گردد، زیرا آخرین نوع از آن‌ها ۳۱ سال پیش طراحی و ساخته شده و علاوه بر آن قطعات یدکی برای محافظت و نگهداری از این نوع بمب افکن‌ها وجود ندارد. بر اساس گزارش این روزنامه، بسیاری از خدمه این بمب افکن‌ها به یگان‌های نظامی دیگر منتقل شده اند.

گفتنی است، بمب افکن "B-۱" یکی از سه نوع بمب افکن‌هایی است که برای انجام حملات هوایی در ماموریت‌های دور برد فراتر از خاک آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ویژگی این بمب افکن‌های مافوق صوت، بکارگیری سلاح‌های متنوع از جمله سلاح‌های هسته‌ای است. پیشتر از این بمب افکن‌ها در کوزوو، افغانستان، عراق و سوریه استفاده شده است و اکنون تعداد آن‌ها به ۶۲ مورد می‌رسد.