به گزارش گروه روی خط رسانه‌های خبرگزاری برنا؛ وزارت بهداشت یمن شامگاه دوشنبه از اقدام هواپیماهای ائتلاف سعودی در انداختن کارتون‌هایی از ماسک و مواد دیگر به روی برخی شهرها و روستاها و به خصوص شهر «الحالی» در استان الحدیده و شهر «خمیس بنی سعد» در استان المحویت خبر داد.

«یوسف الحاضری» سخنگوی وزارت بهداشت یمن در بیانیه‌ای اعلام کرد: «اقدام نیروی هوایی دشمن در انداختن ماسک و مواد دیگری به روی شهرهایی از یمن در حالی که هنوز یک مورد ابتلای به ویروس کرونا در این کشور ثبت نشده است، جای تعجب دارد  به خصوص که ائتلاف سعودی در مقطع اخیر مجوزهای بازگشت یمنی‌های مقیم خارج به یمن را بیشتر کرده در حالی که همه دنیا فرودگاه‌ها و گذرگاه‌هایشان را بسته‌اند و بر اساس شواهد مختلف ائتلاف سعودی در تلاش برای شیوع کرونا در یمن در مظان اتهام است».

به گزارش شبکه المسیره، الحاضری از سازمان ملل و سازمان بهداشت جهانی خواست در قبال این اقدامات ائتلاف سعودی برای وارد کردن ویروس کرونا به مسئولیت انسانی خود عمل کنند.

الحاضری همچنین از شهروندان یمنی خواست در خانه‌هایشان بمانند و از دست زدن و برداشتن این اشیاء پرتاب شده توسط هواپیماهای ائتلاف خودداری کنند.

«ضیف الله الشامی» سخنگوی دولت نجات ملی یمن هم  در گفت‌وگو با خبرگزاری یمنی (سبا) گفت: «ائتلاف تروریست و جنایتکار سعودی  مسبب بدترین فاجعه انسانی در یمن است، از همین رو اقدام آن در انداختن ماسک و دیگر مواد به روی پایتخت و برخی دیگر از استان‌های یمن در حالی که هنوز هیچ مورد ابتلایی به کرونا در این کشور وجود ندارد، عجیب به نظر می‌رسد».

او ائتلاف سعودی را مقصر شیوع احتمالی ویروس کرونا در یمن خواند و گفت:«حمله نیروی هوایی ائتلاف به ساختمان قرنطینه در شهر الطلیف در استان الحدیده نمونه‌ای از این جنایات ائتلاف سعودی است».

الشامی گفت: «ائتلاف سعودی از طریق بمباران مراکزی که خدمات درمانی برای پیشگیری از شیوع این بیماری همه گیر ارائه می‌دهند درصدد شیوع این بیماری در یمن است».

یک مقام نظامی یمن هم شامگاه دوشنبه تایید کرد که ائتلاف سعودی مناطق «الصلیف»، «الجاح»، شهر «الشعب» و جزیره «کمران» در استان الحدیده را در ۱۳ نوبت بمباران کرد.

این مقام نظامی یمن تصریح کرد: «حملات هوایی ائتلاف علیه الحدیده با حملات توپخانه‌ای و راکتی آن به این استان همزمان شده بود به گونه‌ای که نیروهای ائتلاف ۹۰ گلوله راکت و توپ به الحدیده شلیک کردند».

به گفته این مقام نظامی یمن ائتلاف سعودی در ساعات گذشته ۶۶ بار آتش‌بس در الحدیده را نقض کردند.

منبع:فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: