به گزارش خبرگزاری برنا از استان زنجان؛ نشست هم اندیشی شورای معاونین اداره کل و روسای مناطق و نواحی استان زنجان با حضور علی‌اصغر فانی عضو شورای عالی آموزش و پرورش در محل سالن تجلی اداره کل برگزار شد .

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان، علی اصغر فانی عضو شورای عالی آموزش و پرورش در این نشست با اشاره به اهمیت آسیب شناسی در آموزش و پرورش ابراز داشت : اولین آسیب در آموزش و پرورش این است که این دستگاه به شدت مدیریت متمرکز دارد و امکان خلاقیت برای کارکنان از بین می برد .

 وی در ادامه افزود : یکی دیگر از آسیب های آموزش و پرورش،  رسمیت بالای آن است و مدیران مدارس ما و نه مدیر آموزشی هستند و نه راهبر آموزشی، بلکه صرفاً به کارمندان اداری که جوابگوی بخشنامه ها باید باشند تبدیل شده اند .

فانی  با اشاره به اینکه تمامی امورات در آموزش و پرورش به صورت دولتی اداره می شود،  ابراز داشت :  ما باید در اداره امورات آموزش و پرورش سکان دار باشیم نه پارو زن  .

فانی همچنین تصریح کرد :  نبود نیروی خوب و جذب درست و تربیت صحیح آن یکی از آسیب های آموزش و پرورش است ، باید بدانیم معلم در فرآیند تعلیم و تربیت رکن اصلی است و اگر معلم خوب نباشد آموزش و پرورش تعطیل است و سند تحول بنیادی نیز بدون این نیروی انسانی اجرا نمی شود.

 این مقام مسئول ادامه داد:  باید بدانیم معلم کارمند نیست بلکه معلم یک معلم است ، در صورتی که قانونی که برای کارمندان اجرا می شود برای معلمان نیز اجرا می گردد ، همانطور که برای اساتید دانشگاه قانون خاصی وجود دارد باید برای معلمان نیز باید قانون خاص خود را داشته باشد.

 فانی با اشاره به پالایش نیروهای انسانی در آموزش و پرورش اظهار داشت : رتبه بندی معلمان اکنون در مجلس است و پاشنه آشیل رتبه‌بندی ارزیابی آن است که اگر خوب اجرا نشود رتبه بندی به خوبی اجرا نخواهد شد و به نظر من این ارزیابی باید خارج از دستگاه آموزش و پرورش صورت پذیرد .

وی همچنین گفت :  سیاسی شدن آموزش و پرورش یکی دیگر از آسیب های آن است و فارغ از جناح های سیاسی باید افرادی در آموزش و پرورش مدیریت داشته باشند که همواره به تعلیم و تربیت می ‌اندیشند.

 وی در ادامه سخنان خود ابراز داشت :  عدم استقلال آموزش و پرورش و دخالت دیگران و سهم خواهی از آن از دیگر آسیب های آموزش و پرورش است.

 وی ادامه داد :  آموزش و پرورش امروزه تنها مشارکت جو  نیست بلکه مشارکت پذیر هم نیست و این آسیب است .

عضو شورای عالی آموزش و پرورش همچنین تصریح کرد :  انعطاف ناپذیر بودن آموزش و پرورش از دیگر آسیب های آن است ،  ما نمی توانیم ۱۵ میلیون دانش آموز با یک نسخه تربیت کنیم .

فانی در ادامه اظهار داشت: بیماری کرونا و دوران پسا کرونا از دیگر آسیب هایی از که امروز آموزش و پرورش با آن درگیر است ، ضعف علمی و درسی دانش آموزان ، چاقی و عدم تحرک آنان،  تضعیف شدن تربیت اجتماعی از جمله آسیب‌هایی است که کرونا به دانش‌آموزان تحمیل نموده است .

وی  در ادامه سخنان خود ابراز داشت:   اکنون سوال این است که ، چه باید کرد؟ توصیه من به وزیر آینده این است که پنج سیاست  که عبارتند از : ساماندهی و بهسازی منابع انسانی ، بالا بردن مشارکت در آموزش و پرورش ، تمرکز زدایی ، ارتقاء مدیریت آموزشگاهی و مدیریت منابع و بودجه ادامه یابد .

عضو شورای عالی آموزش و پرورش همچنین توصیه نمود : باید برای نحوه اداره مدارس،  تربیت معلمان و مدیریت مدرسه مدل هایی طراحی شود و همچنین حذف مدارس ناامن، بالا بردن ضریب بهرمندی آموزش و پرورش از تولید ناخالصی کشوری ،  تهیه نقشه راه اجرای سند تحول بنیادین ، برنامه ریزی دوران پسا کرونا و برنامه ریزی برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی از جمله اولویت‌های کاری وزیر آینده باشد.

 

خبرنگار: داود خیری

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: