به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، سوریه طی چند سال گذشته مرکز درگیری و قدرت نمایی کشورهای منطقه شده است و هر کشوری بنا به منافع خود در حال ماهی گیری از آب گل آلود آنجا هستند اما بیشترین استفاده را در این میان رژیم صهیونیستی برده است. پس از آغاز اعتراضات در سوریه در مرحله اول با بی تدبیری بشار اسد و در مرحله دوم با دخالت و آتش افروزی عربستان, ترکیه و قطر چند اعتراض در گوشه و کنار این کشور تبدیل به جنگی تمام عیار شد که تا کنون بجز آوارگی و کشته شدن هزاران مردم بی دفاع این کشور و از بین رفتن زیرساخت های سوریه حاصل دیگری نداشته است. بی تدبیری بشار اسد و گسترش اعتراضات در ابتدای اعتراضات بشار اسد با تدبیر و گوش فرادادن به معترضین می توانست از بسیاری اتفاقات جلوگیری کند اما او به جای گفتگو و گوش فرا دادن به آنها شروع به مقابله و سرکوب مخالفین کرد که همین باعث سواستفاده رژیم صهیونیستی, عربستان, قطر و ترکیه شد.

 رویای تسلط  بر  کشورهای اسلامی و مانعی به نام ایران

 آل سعودی پس از اینکه همه شبهه جزیره عربستان را به تصرف خود در آورد رویای تسلط بر همه کشورهای اسلامی را در سر می پروراند و از آنجایی که  ایران را یکی از بزرگترین موانع بر سر راه رسیدن به این آرزومی دید، از قدیم الایام به انحای مختلف این دشمنی را نشان داده است. عربستان سعودی وقتی اعتراضات سوریه را دید به یکباره دلسوز مخالفین در آن کشور شد و به کمک و حمایت های مالی قطر ابتدا با جنگ رسانه ای و پس از آن با مسلح کردن مخالفین اسد به آتش جزیی سوریه دمید تا هم به رژیم صهیونیستی خدمت کرده باشد و یکی از اصلی ترین محورهای مقاومت را تضعیف و هم یکی از اصلی ترین متحدان ایران را از سر راه برداشته باشد که البته با مقاومت مردم سوریه وکمک های مستشاری ایران تا کنون هیچ دستاوردی نداشته است و فقط فرانسه و آمریکا از فروش سلاح به حکومت آل سعود منتفع شده اند.البته ماجراجویی عربستان به تجهیز مخالفین اسد و حتی کمک به تشکیل و حرکت داعش در عراق و سوریه محدود نشد و باز هم با دخالتی آشکار در امور داخلی یمن دست به اتش افروزی در این کشور زد که باعث کشته شدن مردم بی گناه در آنجا شد که همچنان جنایات آل سعود در یمن و سوریه ادامه دارد. عربستان سعودی آشوب طلبی خود را در منطقه با قطع رابطه با ایران, سخن علیه بسیج مردمی عراق و تروریست خواندن حزب الله لبنان علنی تر کرد.

توهم احیای امپراتوری عثمانی

 با به قدرت رسیدن حزب عدالت و توسعه به رهبری اردوغان در ترکیه و مواضع و سیاست های او علاوه بر پیشرفت هایی در عرصه داخلی و توسعه و پیشرفت در امور اقتصادی توانست با گرفتن مواضعی تند در برابر رژیم صهیونیستی جایگاهی ویژه در میان کشورهای اسلامی پیدا کرد. اردوغان علاوه بر برقراری روابط دوستانه با کشورهای منطقه, با پ ک ک هم به رهبری اوجالان وارد مذاکره شد تا یکی از چالش های بزرگ داخلی ترکیه را به سمت حل شدن و ایجاد آشتی ملی ببرد. ترکیه با سیاست های جدید خود توانست مقصد اول گردشگران در منطقه شود اما این پیشرفت و جایگاه بالاخص در میان مسلمانان باعث تداوم ریاست عدالت و توسعه شدبه گونه ای که  اردوغان دچار توهم شود و به فکر احیای امپراتوری عثمانی بیفتد و همین امر ترکیه را به یکباره در سراشیبی سقوط قرار داد. ترکیه نیز مانند عربستان با رویای سلطه به کشورهای اسلامی و با چراغ سبز آمریکا شروع به تجهیز مخالفین بشار اسد کرد. پس از مقاومت مردم سوریه در برابر این دخالت ها ترکیه برای رسیدن به هدف خود شروع به کمک مستقیم و غیر مستقیم به گروه تروریستی داعش کرد که همین باعث شد کم کم محبوبیت خود را در میان مسلمانان و حتی مردم خود از دست بدهد. اردوغان که از پیروزی های ارتش ترکیه و نیروهای کرد در برابر داعش و دیگر گروه های مسلح عصبانی بود مرز خود را به روی نیروهای کرد که از ترکیه و عراق عازم کوبانی بودند بست تا همین امر باعث بروز تنش میان دولت و پ. ک. ک شود. رسوایی دولت ترکیه در حمایت و خرید نفت داعش وهمچنین سنگ اندازی در برابر کردهای کوبانی در مبارزه با داعش باعث کم شدن محبوبیت آنها شد این منفور شدن تا حدی پیش رفت که در انتخابات اردوغان با شکست مواجه شد و باید دولت ایتلافی تشکیل می داد که البته از ترس این اتفاق انتخابات را مجدد برگزار کرد. در روزهای منتهی به انتخابات درگیری با کردها از سر گرفته و شدید شد و در همان ایام حملات تروریستی در ترکیه شدت گرفت که این اتفاق ها کمی وضعیت اردوغان را برای رای آوردن و تشکیل دولت بهتر کرد. بسیاری بر این باور بودند حملات علیه کردها و از سر گیری جنگ با پ ک ک همچنین عملیات های تروریستی عمدی و از سوی اردوغان برای سرپوش گذاشتن بر رسوایی در سوریه و سیاست های جنگ طلبانه بوده است. این رفتار دولتمردان ترکیه تا جایی پیشرفت که با تصور حمایت ناتو یک هواپیمای روسی را سرنگون کردند اما پس از اینکه دیدند حمایتی ویژه از آنها نشد پس از چند روز که با لحنی تند سخن می گفتند سعی در توجیه و گفتگوبا روسیه داشتند که موفق نشدند.

ترکیه و عربستان در خدمت رژیم صهیونیستی

همه اتفاق ها و درگیری هایی که توسط ترکیه, عربستان و قطر و دیگر حامیان آنها در منطقه رخ داد و هنوز هم ادامه دارد فقط به نفع اسراییل و تثبیت کننده حضور صهیونیست ها در سرزمین های اشغالی است. اما حضور ایران در سوریه و عراق همچنین حملات هوایی روسیه و استقرار سامانه موشکی روسیه در خاک سوریه تا حدودی معادلات حامیان اسراییل را بر هم زد و آنها مجبور شدند با حضور ایران مذاکرات سوری را آغاز کنند ولی این مذاکرات با زیاده خواهی مخالفین با حمایت عربستان و ترکیه بجز چند روز آتش بس شکننده نتیجه دیگری نداشته است.

ضرورت مبارزه واحد و عملی با داعش

وضعیت مهاجران سوری و همچنین حملات داعش به اروپا و ترکیه ضرورت مبارزه واحد کشورها با تروریسم را یادآور می شود اما این اتفاق زمانی رخ می دهد که عربستان و ترکیه دست از توهم و خیال پردازی و خدمت به رژیم صهیونیستی بکشند و بر سر راه مذاکرات سوریه سنگ اندازی نکنند. غرب هم باید بپذیرد حمایت از داعش و گسترش تفکر داعشی در نهایت آتش در کشورهای آنها خواهد بود و با حمایت عملی از طرح جهانی عاری از خشونت و افرط گرایی که توسط دکتر روحانی مطرح شد در کنار ایران و روسیه به ثبات منطقه و در نهایت امنیت کشورهای آمریکایی و اروپایی کمک کنند.