به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا؛ بیش از بیست روز از برگزاری اولین جلسه دادگاه «اکبر طبری» معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه‌ قضائیه، می‌گذرد و تاکنون پنج جلسه از رسیدگی به پرونده او تشکیل شده است. گذشته از فحوای این جلسات، دادگاه اکبر طبری مصداق بارز ضرب‌المثل «هر دم از این باغ بری می‌رسد» شده است.

آنچه باعث شده که افکار عمومی با جدیت محتوای جلسات را با دقت رصد کند، حضور یکی از بالاترین مقامات دستگاه سابق قضا به عنوان متهم ردیف اول این پرونده و حضور چند قاضی و بیژن قاسم‌زاده، بازپرسی است که دستور فیلترینگ تلگرام را صادر کرد. 

دادگاه اکبر طبری با حواشی فراوانی همراه بوده و تاکنون پای افراد بسیاری به این پرونده باز شده همچنین درباره متهم ردیف اول این پرونده مباحث فراوانی مطرح می‌شود.

پیش از برگزاری دادگاه اکبر طبری، دفتر رئیس پیشین دستگاه قضا و رئیس کنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام، در جوابیه‌ای جنجالی به خبرگزاری ایرنا گفته بود که اتهاماتی به معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه قضاییه زده شده که کذب بودن آن برهمگان آشکار است مثل «فساد آشکار» وی یا اینکه «همگان بر فساد وی آگاهند» اینگونه اتهام‌زنی یک‌طرفه و محاکمات رسانه‌ای بدون اینکه متهم بتواند از خود دفاع کند کاری خلاف شرع، خلاف قانون و خلاف اخلاق است. برخی از اتهامات مطرح در مورد معاون اجرایی حوزه ریاست قبلا در دادسرا بررسی شده وکذب بودن آن محرز شده بود. رئیس قوه قضاییه پیشین هم خود مستقلا آنها را بررسی وخلاف بودن آنها برای وی محرز شده بود. مدعیان اگر مدعی وجود اتهاماتی دیگر هستند چرا در طول ده سال آنها را با رئیس قوه قضاییه درمیان نگذاشته اند؟

اخیرا «غلامحسین محسنی اژه‌ای»، معاون اول قوه قضائیه، درباره پرونده اکبر طبری گفته است: «برای بسیاری از معاونین عالی قوه، رئیس پیشین و حتی من احراز نشد که ایشان متخلف است وگرنه حتما اقدامی می‌کردیم.»

محسنی اژه‌ای ادامه داد: «در پاسخ به این سوال که آیا ایشان فسادش آشکار و روشن بوده باید گفت ایشان مقدار زیادی پیچیده عمل کرده و بدون تحقیقات یک ساله، تخلفات‌شان بروز و ظهور نداشته و فقط شایعاتی بوده است و در سال 97، وقتی اطلاعات سپاه به میدان آمد سرنخ‌های جدیدی پیدا شد.»

«حمید رسایی»، عضو جبهه پایداری، در توییتی به اظهارات حجت الاسلام محسنی اژه‌ای واکنش تندی نشان داد و نوشت: «وقتی در دوره جناب آملی لاریجانی کسی در وبلاگ زپرتی‌اش (با کمتر از  ۱۰۰ بازدید کننده) دو کلمه نقد درباره ایشان یا برادران لاریجانی می‌نوشت، ریشه وبلاگ و صاحب وبلاگ خشک می‌شد، پذیرفته نیست که الان گفته شود برای رییس سابق قوه قضائیه احراز نشده بود که اکبر طبری کنار گوشش درحال فساد است.»

آنچه واضح است این است که درباره پرونده اکبر طبری حواشی بر متن غلبه دارد. یکی از بزرگ‌ترین حواشی این پرونده قتل قاضی منصوری بود. پس از اینکه نام او در اولین جلسه دادگاه طبری ذکر شد، این قاضی که خارج از کشور به سر می‌برد با انتشار ویدیویی آمادگی خود را برای بازگشت به کشور و معرفی خود به سفارت ایران در رومانی اعلام کرد. چندی بعد خبر خودکشی او در رسانه‌ها پخش شد و حالا با تحقیقات جدید پلیس رومانی، قتل او محرز شده است.

علاوه بر این حاشیه، این روزها شاهد انواع و اقسام اظهار نظر، افترا و تهمت‌ها به متهم ردیف اول این پرونده بوده‌ایم. 

چند روز پیش «علیرضا زاکانی»، نماینده مردم قم در مجلس، در توئیتی درباره اکبر طبری مدعی شده او در «ابتدای انقلاب، به دلیل فعالیت در گروهک منافقین دستگیر و زندانی شد اما بعد از آزادی با ساده‌انگاری عده‌ای، فرماندار شهرستان نور مازندران شد و سپس با رابطه وارد نهاد قضایی گردید و با زبان بازی پله‌های ترقی و خیانت را یکی بعد از دیگری طی نمود. امان از نفوذ و غفلت»

حمید رسایی که صفحه او جولانگاه انواع و اقسام افتراها و تهمت‌ها به افراد مختلف است این‌بار ناطق نوری را آماج حملات توئیتری خود قرار داد و در رشته توئیتی مدعی شد: «اکبر طبری با سابقه عضویت در گروهک منافقین در زمانی که اقای بشارتی وزیر کشور بوده با اصرار ناطق نوری و بدون نیاز به استعلامات رایج از مراکز امنیتی، به فرمانداری شهرستان نور منصوب می‌شود و در نیمه دهه هفتاد باز با همان لابی به قوه قضائیه کوچ می‌کند...»

او افزود: «مرحوم آقای مروی در زمان آیت‌الله شاهرودی، طی نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب، خطرات اکبر طبری در قوه قضائیه را یادآور می‌شود. قاعدتا این نامه به بازرسی بیت یعنی آقای ناطق‌نوری ارجاع شده اما چرا ناطق به وظیفه نظارتی‌اش به خوبی عمل نکرده که امروز با چنین پرونده‌ای مواجهیم؟!»

رسایی به رشته توئیت خود با هشتگ «از کجا آورده‌ای؟» پایان داد و نوشت: «البته سال ۹۵، ناطق نوری باحکم رهبر انقلاب از بازرسی کنار گذاشته شد، با این وجود لازم است در پرونده طبری، روابط وی با ناطق‌نوری مورد بررسی قرار گیرد. خصوصا درباره منبع تامین هزینه‌ ساخت حوزه علمیه مجلل ناطق‌نوری در لواسان و ارتباطش با طبری، سئوالات مهمی مطرح شده»

این در حالی است که سخنگوی قوه قضائیه بارها اعلام کرده اگر فردی نسبت به جرمی آگاهی پیدا کرده یا مدارکی را در اختیار دارد به جای اینکه شخصا به مبحث قضاوت بپردازد به قوه قضائیه رجوع کند و مدارک خود را در اختیار این قوه بگذارد.

«غلامحسین اسماعیلی»، سخنگوی قوه قضائیه، در آخرین نشست خبری خود گفت: «برخورد قوه قضائیه با معدود عناصر فاسد، جدی و عبرت آموز است اما لازم می‌دانم توصیه‌ای اخلاقی به اصحاب رسانه و اشخاص کنم و اینکه رسانه‌ها جریانات سیاسی و اشخاص مختلف این پرونده را بهانه و دستمایه برای تسویه حساب شخصی و گروهی قرار ندهند. از تخریب دیگران و از اهانت و افترا به اشخاص اجتناب کنند و حتی نسبت به متهمان اجازه دهند برابر ضوابط و موازین قضایی رسیدگی انجام شود و حکم قانونی صادر شود.»

هنوز پرونده اکبر طبری بسته نشده و دادگاه او منجر به صدور حکم نشده با فرمانی که فعالان به اصطلاح رسانه‌ای در پیش گرفته‌اند شاید بتوان در انتظار افترا بستن‌های جناحی هم بود و در این صورت کافی است که زبان سرخی گشوده شود تا متعاقبا و بی‌درنگ سرهای سبزی به باد بروند.

خبرنگار: مهناز براتی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: