به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، وانگ یی سه شنبه شب در این تماس تلفنی با اشاره به سخنان «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا که از سیستم اجتماعی چین انتقاد کرده و سعی دارد بین حزب کمونیست چین و مردم فاصله ایجاد کند خاطرنشان کرد: اظهارات پمپئو با هدف ایجاد تقابل بین ایدئولوژی های مختلف و بازگرداندن کل جهان به عصر جنگ سرد است.

او به جهانیان در مورد بحران های پیش رو از جمله جدایی چین و آمریکا از یکدیگر هشدار داد و افزود: اگر روابط بین چین و ایالات متحده به تعارض و مخالفت تبدیل شود، سرنوشت کل بشر نیز در خطر خواهد بود.

وزیر خارجه چین تصریح کرد: شعار "آمریکا اول" که توسط برخی سیاستمداران این کشور مطرح شده است نمایانگر قصد این کشور از یک جانبه گرایی است در همین راستا تعداد معاهدات و سازمان های بین المللی که ایالات متحده از انها خارج شده است در دولت ترامپ به مراتب بیشتر از هر زمان دیگری است.

وانگ با یاداوری اینکه ایالات متحده به بزرگترین ویرانگر نظم بین المللی تبدیل شده است افزود: این کشور در نقطه مقابل روند تاریخی و همچنین جامعه بین المللی ایستاده است.

وی با بیان اینکه چین مصمم است علیه حرکاتی که حقوق و منافع مشروع چین را نقض می کند اقدامات متقابل انجام دهد افزود: بسته شدن کنسولگری ایالات متحده در چنگدو یک اقدام متقابل قانونی و لازم علیه ایالات متحده بود که کنسولگری عمومی چین در هیوستون را تعطیل کرد چین هرگز دیگران را تحریک نمی کند و همیشه حداکثر محدودیت را اعمال می کند.
وزیر خارجه چین با بیان اینکه پکن و واشنگتن باید در یک «ارتباط منطقی» با هم کار کنند افزود: ما هرگز به گروه کوچکی از نیروهای ضد چینی آمریکا اجازه نخواهیم داد تا روابط موفقیت آمیز مبادلات و همکاری های بین چین و ایالات متحده را که در طی دهه های گذشته ایجاد شده است نابود کنند همچنین به تعصبات ایدئولوژیک اجازه نخواهیم داد که توسعه آینده چین و ایالات متحده را خراب کنند.

وانگ تاکید کرد که سایر کشورهای جهان نیز باید برای حفظ همبستگی و همکاری بین جامعه بین المللی و جلوگیری از یک جنگ جدید و درگیری، تلاش های مشترکی انجام دهند

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: