به گزارش برنا، شبکه تلویزیونی «الجزیره» به نقل از یک مقام آمریکایی بدون ذکر نام نوشت: ضمانت سلامت کارمندان و شهروندان و امنیت تاسیسات آمریکا در صدر اولویت ها است.

وی در گفت وگو با این شبکه افزود که سفیر آمریکا همچنان در بغداد است و سفارت آمریکا در بغداد به طور طبیعی به فعالیت خود ادامه می دهد.

پایگاه خبری « Axios» روز چهارشنبه نوشته بود که آمریکا درصدد بستن سفارتخانه خود بعد از حملات موشکی به منطقه «سبز» در مرکز بغداد است که این سفارتخانه و چندین ساختمان مهم حکومتی عراق در آنجا قرار دارد.

این پایگاه به نقل از دو منبع آگاه نوشت که این گام ممکن است از جمله چند گزینه مطرح برای پاسخ به حملات راکتی باشد.

این پایگاه خبری همچنین افزود: اگر بستن سفارت آمریکا در بغداد انجام شود، «ماتیو تولر» سفیر آمریکا در بغداد به شهر اربیل در اقلیم کردستان عراق یا پایگاه هوایی «عین الاسد» در غرب عراق منتقل خواهد شد.

منطقه سبز بغداد یکشنبه شب شاهد حمله راکتی به سمت سفارت آمریکا در این منطقه و واکنش سامانه‌های موشکی مستقر در این سفارت بود. شلیک راکت‌ها و واکنش سامانه‌های موشکی سفارت آمریکا به آن، مردم را نگران و هراسان کرده است.

ستاد اطلاع‌رسانی امنیتی عراق پس از این حمله راکتی در بیانیه‌ای اعلام کرد: یک گروه قانون‌شکن یکشنبه شب چند راکت به سمت منطقه سبز در بغداد شلیک کرد که مشخص شد که از منطقه پادگان «الرشید» شلیک شده و به یک مجتمع مسکونی اصابت کرده است.

در این بیانیه آمده است: بر اثر اصابت این راکت‌ها، خسارت مالی به این ساختمان‌ها و تعدادی خودروی غیرنظامی وارد شد، اما به کسی آسیبی نرسید.

سفارت آمریکا در بغداد نیز یکشنبه شب در بیانیه‌ای اعلام کرد که خسارت جزیی به مجتمع سفارت وارد شده، اما کسی آسیب ندیده است.

نخست ‌وزیر عراق دوشنبه شب از دستگیری گروهی مظنون در ارتباط با این حمله خبر داد.

وزیر کشور عراق نیز روز پنجشنبه گفت که تاکنون چند طرح حمله به منطقه امنیتی «سبز» بغداد خنثی شده است و وزارتخانه متبوعش با مراکز دیپلماتیک برای حفاظت از آنها در بغداد همکاری می‌کند و همچنین روی یک طرح امنیتی – نظامی برای جلوگیری از حمله به منطقه سبز بغداد کار می‌کند.

گروهی از مسئولان، سیاستمداران و سران احزاب و گروههای مقاومت عراقی طی روزهای اخیر حمله به مراکز دیپلماتیک را محکوم و چنین اقداماتی در این برهه زمانی را حرکت مشکوک با هدف فتنه‌انگیزی و برهم زدن اوضاع عراق توصیف کرده‌اند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: