به گزارش برنا به گزارش موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، مراسم معارفه سرپرست جدید موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی، اعضای بیت امام راحل (ره)، مسئولان موسسه و جمعی از شخصیت های سیاسی و فرهنگی در حسینیه جماران برگزار شد.

 هیچ وقت جلوی نقل خاطرات از امام را نگرفته‌ایم

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در این مراسم طی سخنانی با اشاره به تغییرات مدیریتی در این موسسه گفت: مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) در آینده به صورت شورایی پیش خواهد رفت، البته  کمساری سرپرست آن خواهند بود، ولی هیأت مدیره ای همراه خواهند بود که به مؤسسه کمک کنند.

وی یادآور شد: مؤسسه در طول عمر خود با تمام توان ایستاده که امام وجه المصالحه هیچ تفکر و جناحی نشود و اتفاقا بخش مهمی از اتهامات به خاطر این است که این مجموعه استقلال خودش را حفظ کرده و با موج های گذرا همراه نشده است.

وی افزود: ما نه خودمان و نه هیچ نهادی را متولی انحصاری قرائت و تفسیر شخصیت و اندیشه امام نمی دانیم و هیچ وقت نیز جلو نقل خاطرات از امام را نگرفته ایم؛ گرچه اگر جایی سندی بر خلاف آن داشته باشیم، منتشر می کنیم.

 لازم باشد باید آبرویمان را بدهیم

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی اظهار داشت: ایستادن بر مواضع بسیار سخت است و ما باید بر عقیده ای که داریم ثابت قدم بمانیم و ارزش مؤمن هم این است که در فراز و فرودها ایستادگی کند.

یادگار امام در پایان گفت: بسیاری افراد جانشان را در راه امام دادند و ما هم اگر لازم باشد باید آبرویمان را بدهیم. ان شاء الله دوستان با همت بتوانند این مسیر را ادامه بدهند.

اصلاح ساختار مجموعه متناسب با شرایط جدید فرهنگی  

در بخشی از متن حکم انتصاب حجت الاسلام والمسلمین علی کمساری به عنوان سرپرست مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) از سوی یادگار امام، آمده است: بی تردید نفس گرم و حق امام خمینی(س) در هفدهم شهریور ۱۳۶۷ در فرمان به یادگار عزیز و فرزند بزرگوارشان مرحوم حجت الاسلام والمسلمین سید احمد خمینی، مبنی بر تأسیس این مؤسسه و نگاه ژرف و نیت خالص یادگار امام رحمت الله علیهما، سرمایه ای بود که پایه این بنای محترم را بر صداقت و اخلاق و ایمان نهاد و همین بزرگترین توشه موسسه بوده و خواهد بود. همچنانکه لطف رهبر معظم انقلاب و خلف شایسته امام و دولت های مختلف و همراهی و همدلی ایشان و موافقت مجلس و قوه قضائیه و سایر ارگان های جمهوری اسلامی و همچنین محبت تمامی اهل فرهنگ و هنر و دانشمندان و فرهیختگان، سرمایه مهم دیگری است که به فروغ بیشتر و بهتر این نهاد بر آمده از فرمان امام انجامیده است.

سیدحسن خمینی در این حکم می‌افزاید: در این میان خدمت شایسته برادرم جناب آقای حمید انصاری، جایگاه ویژه ای دارد. زحماتی که باید اذعان نمود، همراه با شناخت و احاطه نسبت به آراء و اندیشه امام خمینی(س) از عوامل مهم در توفیق مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام بوده است و اینک که ایشان به حکم قانون بازنشستگی، مدیریت مجموعه را بر عهده  ندارد، با توجه به تجربیات کاملی که حجت الاسلام و المسلمین کمساری در دوره حضور در معاونت مؤسسه به دست آورده اند و با عنایت به پیشنهاد برادر عزیز جناب حجت الاسلام و المسلمین آقای حاج شیخ محمدعلی انصاری مبنی بر حضور مستمرشان در حرم مطهر امام خمینی، ایشان را به عنوان سرپرست مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) منصوب می نمایم.

در حکم انتصاب کمسایی تصریح شده است: مسئولیت ایشان در درجه نخست، اصلاح اساسنامه و ساختار مجموعه و ایجاد تناسب آن با شرایط جدید فرهنگی است و در مرحله بعد، انتظار آن است که با همت مضاعف و تکیه بر نیروی جوانی، مسیر گذشته را هموارتر و با توان بیشتر بپیمایند.

کمساری سمت هایی همچون مشاور و ریاست مرکز فرهنگی و هنری دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، معاون استاندار و رئیس سازمان ملی جوانان استان کرمان، ریاست جشنواره اشراق و معاونت فرهنگی و هنری و ارتباطات موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) را در کارنامه مدیریتی خود دارد.

همچنین حمید انصاری قائم مقام سابق موسسه نیز طی حکمی از طرف سید حسن خمینی به عنوان مشاور عالی وی منصوب شد. حجت الاسلام و المسلمین محمد علی انصاری پیش از این سرپرستی موسسه را عهده دار بود و حمید انصاری به عنوان قائم مقام وی به خدمت اشتغال داشت، اما با تغییر اساسنامه سمت قائم مقامی در موسسه حذف می شود. حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی انصاری نیز همچنان سرپرستی آستان مطهر امام خمینی (ره) را بر عهده دارد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: