به گزارش برنا، نشریه ونزوئلایی اولتیماس نوتیسیاس، «خوان گوایدو» رهبر حزب مخالفان ونزوئلا، در رأس مجلس رو به پایان دوره گذشته در اقدامی غیرمعمول به همراه نمایندگان فعلی، بر سر تمدید این دوره مجلس به مدت یک سال دیگر توافق کردند. در حالی که این اقدام نقض آشکار قانون اساسی ونزوئلاست که در آن اعضای مجلس فعلی باید در پنجم ژانویه ۲۰۲۱میلادی، اختیارات قانونگذاری را به مجلس ملی منتخب مردم در فرآیند انتخاباتی ۱۶ آذر واگذار کنند.

گوایدو از سال ۲۰۱۹ که خود را رئیس جمهوری خودخوانده معرفی و مادورو را به تقلب در انتخابات ۲۰۱۸ متهم کرد، نتوانسته است در داخل ونزوئلا از حمایت کافی برخوردار شود.

«ویلیام کاستیّو» معاون روابط بین الملل وزارت امور خارجه ونزوئلا در برابر چنین اقدام غیرقانونی، در صفحه توئیتر خود این اقدام را «نمایشی پوچ» با بازی حزب راست گرای افراطی در حال خروج از مجلس توصیف کرد و آن را برخلاف قانون اساسی دانست.

کاستیو همچنین در واکنش به خبر منتشر شده از سوی «حزب اقدام دموکراتیک» مقرّ احزاب مخالف کاراکاس، نوشت: آنها رأی خود را به اقدام خودسرانه گوایدو و شرکایش مشروط کرده و از طریق آن می خواهند تجارت سودآوری را در خارج از کشور به دست آورند.

در بخشی از متن منتشر شده، این نهاد مخالف مدعی شده که تا زمان برگزاری انتخابات آزاد ریاست جمهوری و پارلمانی در سال ۲۰۲۱ از پیشنهاد عیرمعمول مجلس فعلی که آن را «اصلاح اساسنامه انتقال قدرت» می خوانند حمایت خواهند کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور در حال خروج از کاخ سفید،  دولت نیکلاس مادورو را نامشروع می‌داند و خوان گوایدو، رهبر مخالفان مادورو، را به عنوان رئیس جمهوری موقت و مشروع این کشور به رسمیت می‌شناسد.

این در حالی است که منابع نزدیک به تیم «جو بایدن» رئیس جمهوری منتخب آمریکا، اعلام کرده اند که وی ضمن نادیده گرفتن تماس‌های «خوان گوایدو»، برای مذاکره با «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا آماده می‌شود.  

از آنجا که بایدن راهبرد تشدید فشارها و رویکرد تحریمی ترامپ و حتی تهدید بالقوه نظامی برای سرنگونی دولت مادورو را شکست خورده می بیند و مادورو همچنان بر مسند قدرت باقی است، بنابراین بایدن به دنبال تغییر این استراتژی شکست‌خورده،  به جای همراهی آشکار با گروه مخالفان و حمایت گوایدو، به دنبال بهره‌برداری از تعدیل روابط با دولت مادورو برآمده است هر چند شرط و شروطی را برای انجام این گفت و گوها در نظر دارد.  

براساس قانون اساسی جمهوری بولیواری ونزوئلا، مجلس ملی جدید منتخب با کسب ۶۷ درصد آراء ملت ونزوئلا و پس از تایید ناظران بین المللی، پنجم ژانویه ۲۰۲۱ (۱۶ دی) شروع به کار خواهد کرد.

مردم ونزوئلا طی فرآیند انتخاباتی آزاد در ۶ دسامبر ۲۰۲۰ (۱۶ آذر) نمایندگان مجلس جدید را برای تعیین سرنوشت کشور خود برگزیدند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: