به گزارش برنا، جشنواره ای با موضوع «کاربرد فرهنگ و هنر در خاموشی سلاح ها» که در ابعاد بین المللی و با حضور کاریکاتوریست های سراسر دنیا برگزار می شود.

فراخوان این جشنواره در دی ماه سال جای منتشر شد و قرار است در نهایت در اردیبهشت سال 1400 کار داوری و اعلام نتایج جشنواره نهایی شود.

موضوع جشنواره بین المللی کارتون «کاربرد هنر و فرهنگ در خاموشی سلاح ها در آفریقا» با ادغام  دو شعار سال 2020 و 2021 اتحادیه آفریقا به ترتیب «خاموشی سلاح ها در آفریقا» و «هنر، فرهنگ  و میراث آفریقا» انتخاب شده است.

طی دو دهه گذشته تلاش هایی برای خاموشی سلاح ها در آفریقا انجام گرفته و این امر برای رسیدن به یک آفریقای بدون درگیری نقطه عطف مثبتی است.

علیرغم این تلاش ها، درگیری ها در بخش هایی از قاره آفریقا هنوز ادامه دارد. افراط گرایی، تهدیدهای تروریستی و جنایات فراملیتی در این قاره همچنان یک چالش مستمر است.

اتحادیه آفریقا برای برجسته کردن این موضوع، اقدام به انتخاب موضوع سال 2020 با عنوان «خاموشی سلاح ها در آفریقا» نمود، اما شیوع ویروس کویید 19 مانع از این امر شد تا پروژه مزبور در زمان مقرر و بطور مناسب مورد توجه قرار گیرد.

از سوی دیگر اتحادیه آفریقا برای سال 2021 شعار «هنر، فرهنگ و میراث آفریقا» را برگزید.

شعار 2021 اتحادیه آفریقا «هنر، فرهنگ و میراث آفریقا» ما را بر آن داشت تا با استفاده از هنر، موضوع مهم خاموشی سلاح ها را نیز در سال 2021 زنده نگهداشته و در تحقق آن بکوشیم.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در کنیا در راستای تلاش های اتحادیه آفریقا، تصمیم گرفت تا با برگزاری جشنواره جهانی «خاموشی سلاح ها» نشان دهد که جمهوری اسلامی ایران همانند گذشته در کنار کشورهای آفریقایی برای رسیدن به صلح و توسعه در این قاره ایستاده است تا از این طریق شاهد کاهش استفاده از سلاح گرم و بطور کلی درگیری های مسلحانه در این قاره باشیم.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: