به گزارش برنا؛ «مطلق القحطانی» نماینده ویژه وزیر خارجه قطر در امور مبارزه با تروریسم و میانجیگری در منازعات، شامگاه امروز (دوشنبه) از آمادگی دوحه برای میانجیگری میان ترکیه و عربستان سعودی خبر داد. 

به گزارش خبرگزاری ترکیه‌ای «آناتولی» این اظهارات مقام قطری در همایشی تحت عنوان «سیاست و تجربه دولت قطر در میانجیگری و حل منازعات» بوده که مؤسسه تحصلات تکمیلی دوحه (غیردولتی) آن را برگزار کرده است.

طبق این گزارش، نماینده ویژه وزیر خارجه قطر در پاسخ به سؤالی درباره آمادگی قطر برای میانجیگری و کاهش تنش میان ترکیه و عربستان سعودی یا ایران و عربستان سعودی گفته است: «این موضوع به اصل موافقت [دو طرف] به عنوان یک اصل در روابط بین‌الملل باز می‌گردد».

این مقام قطری افزود: «چنانچه این دو کشور بر این باور باشند که کشور قطر در این میانجیگری نقش داشته باشد، انجام این کار امکان پذیر است».

مطلق القحطانی ادامه داد: «به نفع همه است که روابط دوستانه‌ای میان این کشورها برقرار باشد بویژه میان چند کشور  اصلی مثل عربستان سعودی، ترکیه و ایران».

این اظهارات پس از آن است که قطر و عربستان سعودی در جریان چهل و یکمین نشست شورای همکاری خلیج فارس با یکدیگر آشتی کردند.

روز سه‌شنبه هفته گذشته، «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر به دعوت «سلمان بن عبدالعزیز»‌ شاه سعودی در چهل و یکمین اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس در شهر «العلا» در عربستان سعودی شرکت کرد؛ نشستی که به اجلاس آشتی با قطر معروف شد

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: