«غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی»، نماینده مجلس دهم، در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا در رابطه با انتقادات اخیر رئیس جمهور به روند تائید بودجه در مجلس یازدهم گفت: طبق اصول 52 و 53 قانون اساسی برنامه نوشتن لایحه بودجه بر عهده دولت است‌ و مجلس طبق قانون اساسی مجاز به نوشتن بودجه یا تغییرات کلی نیست. 

او افزود: طبق قانون اساسی دولت ها در هر سال متناسب با امکانات و ابزاری که در اختیار دارند بودجه را می نویسند و برای صدور مجوز به مجلس می روند. مجلس بدنه کارشناسی دولت را نه دارد و نه می تواند تعیین کند و نه عاقلانه است که داشته باشد. مجلس بدنه کارشناسی قوی برای نوشتن بودجه و برنامه ندارد.

جعفرزاده ایمن آبادی تصریح کرد: اولا مجلس طبق قانون اساسی مجاز نیست بودجه بنویسد. دوما مجلس نمی تواند تغییرات زیادی انجام بدهد زیرا مفهوم لایحه را به طرح تبدیل می کند. سوما مجلس بدنه کارشناسی لازم برای تعیین بودجه سنواتی را به دلیل عدم اطلاع از هزینه کردها و نحوه عملکرد و برنامه آن ندارد. بنابراین مجلس باید دست از لجاجت بردارد، در این نحوه عملکرد مجلس لجاجت مشاهده می شود و این مسئله کشور را عقب می اندازد. مجلس می تواند 3 تا 5 درصد تغییرات در بودجه داشته باشد ولی بیشتر از آن لایحه را به طرح تبدیل و دچار اشکال می کند.

او در رابطه با اظهاراتی مبنی بر اینکه بودجه ای که دولت طراحی کرده موجب فروپاشی نظام است، گفت: آقای نادران حرفی گفت که یکی از برداشت ها این است که من فکر می کنم، مجلس و دولت و قوه قضاییه یک پایه نظام هستند و متهم کردن یک پایه نظام، راه رفتن بر تیغ دو لبه است و این به صلاح کشور نیست. این حرف زدن در جهت دلسوزی نیست و بیشتر در جهت آشوب و بلوا در کشور است. خوشبختانه آقای رییس جمهور برخورد عاقلانه ای داشتند و پاسخی ندادند. افرادی که چنین حرف هایی می زنند عمدتا به داستان های دیگری متمایل هستند. ۴ 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: