به گزارش برنا، "آنار کریم اف" طی سخنانی در نشست خبری در باکو ، بیانیه های اخیر یونسکو درباره حفاظت از اماکن فرهنگی و دینی در قره باغ را مغرضانه خواند و گفت: متاسفانه این نهاد بین المللی هرگز در ۳۰ سال گذشته به  تخریب آثار فرهنگی و اماکن دینی ازسوی نیروهای ارمنی در قره باغ واکنش نشان نداده است.

وی افزود: امیدواریم یونسکو به اشتباهات خود پی ببرد و اگر در آینده درصدد اعزام هیات کارشناسی به منطقه برای بازرسی از وضعیت اماکن فرهنگی و دینی قره باغ باشد ، تحقق آن فقط در چارچوب شرایط ما امکان پذیر خواهد بود.

 کریم اف همچنین ابراز امیدواری کرد که یونسکو از استانداردهای دوگانه پرهیز کرده و وضعیت مناطق آزاد شده جمهوری آذربایجان در قره باغ را به طور عینی به جهانیان ارایه خواهد کرد.

 یونسکو در پی جنگ اخیر در قره باغ با طرح بیانیه های درباره احتمال وجود خطر برای برخی اماکن دینی و مسیحی در منطقه قره باغ، جمهوری آذربایجان را به تعلل برای سفر هیات بازرسان این سازمان بین المللی به منطقه برای انجام بازرسی های لازم متهم کرد که منجر به واکنش تند دولت باکو شد.

مقامات جمهوری آذربایجان نیز با اشاره به تخریب همه اماکن فرهنگی ، تاریخی و نیز مساجد و دیگر اماکن دینی و اسلامی در منطقه قره باغ از سوی نیروهای ارمنستان اعلام کردند: با وجود درخواست  های مکرر دولت باکو در ۳۰ سال گذشته، یونسکو هرگز به خرابکاری های ارمنستان در قره باغ واکنش نشان نداده و برای جلوگیری از آن هیچ اقدامی انجام نداده است.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: